1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Hosting Nedir?

Hosting Nedir?

Hosting kişilerin kendi sitelerini kurmalarının yaygınlaşmasına bağlı olarak en çok merak edilen konuların başına gelmektedir.

featured

Hosting kişilerin kendi sitelerini kurmalarının yaygınlaşmasına bağlı olarak en çok merak edilen konuların başına gelmektedir. Hosting kavramının ne olduğu ve ne işe yaradığı hakkında birtakım araştırmalar yapılmaktadır. Kişi ya da kurumların farklı maçalar doğrultusunda oluşturdukları web sitelerinin günün her saatinde internet platformunda aktif olarak kullanılmasına olanak sağlayan güçlü donanımlarla birlikte web sunucularının desteğini alarak oluşturulmuş web sitesi yayınlama hizmetine “Hosting” denilmektedir.

İnternet sitelerinin günün her saatinde kesintisiz bir şekilde hizmet vermeye devam etmesi için kullanılan bu yayınlama hizmeti özellikle site oluşturmak ve yönetmek isteyen kişilerin en çok üzerinde durduğu konuların başında gelmektedir. Kendi içerisinde birçok kavram ve yönetimden oluşan hosting hakkında gerekli bilgilere hakim olarak site yönetmeye başlamak gerekmektedir aksi halde sonucu olumsuz olacaktır.

Hosting Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Hosting web sitelerinin günün her saatinde dünyanın her yerinden aktif bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayan bir nevi barındırma hizmeti olarak tanımlanmaktadır. İnternet sitesini kurarak erişilebilir bir hale gelmesini isteyen kişilerin bu hizmeti kullanmaları zorunludur. Barındırma ve yayılma gibi temel görevleri olan bu hizmetin sağlamış olduğu birçok avantaj olduğu gibi temel işlemlerin yürütülmesinde de önemli rol oynamaktadır. Örneğin satış hizmeti yapan herhangi bir sitenin pazarlama işlemlerini günün her saatinde sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesi için muhakkak bu hizmeti kullanıyor olması gerekmektedir.

İnternet sitelerinin hızlı bir şekilde işlem yürütmesindeki etkisi de büyük olan bu hizmet aynı zamanda sayfaların dışarıdan gelen saldırıdan tahribat almasını da engelleyerek sağlam güvenlik duvarı oluşturmaktadır. Yöneticilerin sayfa içerisinde yaptığı düzenleme ve değişikliklerin sabit tutularak kayıt edilmesi için bu hizmet faaliyete geçmesi gerekmektedir. Sitelerdeki olası veri kaybı gibi durumların önüne geçmek için de “Hosting” hizmetin ilk sırada yer aldığını bilmek gerekmektedir.

Hosting Hizmet Seçenekleri

Hosting web siteleri için olmazsa olmaz depolama ve yayınlama hizmeti olarak değerlendirilmektedir ancak farklı özelliklere sahip birçok çeşidi bulunduğunun da bilinmesi gerekmektedir. Web sitesinin kurulum amacına bağlı olarak değişen seçenekleri ile site için gerekli olan hizmetten faydalanmak istenen sonuçları ortaya çıkaracaktır.

Farklı amaçlar için kurulan sitelerde farklı hizmetler kullanıldığı bilinmekle birlikte örneğin kişilerin kendilerine özel blog sayfası şeklinde yöneteceği web sitelerinde paylaşımlı hosting tavsiye edilirken ticari faaliyet amaçlı kurulan e-ticaret yapılmak istenen web sitelerinde bulut sunucuları tarzında hizmetlerden yararlanmak doğru olacaktır. Birden çok seçeneği bulunan web siteleri için olmazsa olmaz Hosting hizmetleri şu şekilde sıralanabilmektedir:

  • Wordpress Hosting: En çok tercih edilen bu hizmetin blog oluşturma amacı ile kullanıldığı bilinmektedir.
  • Linux Hosting: sayfa hızını oldukça arttıran bir hizmet olmakla birlikte genellikle PHP, MySQL, Python gibi açık kaynak felsefesine uygun olan tasarlanmış sitelerde kullanılması en doğru tercihtir.
  • Windows Hosting
  • Kurumsal Hosting
  • Fiziksel Sunucu

İçerik sahibi sponsored

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap