1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Honor’u bekleyen büyük tehlike! Yasaklanacağı bildiriliyor!

Honor’u bekleyen büyük tehlike! Yasaklanacağı bildiriliyor!

featured

Bazı yeni haberlere göre, ABD’deki önemli güvenlik kurumları Honor’un ihracat kara listesine alınıp alınmayacağını tartışıyor. Ajansların şu anda şirketin ABD ulusal güvenliğine tehdit oluşturup oluşturmadığını ve yasaklanması gerekip gerekmediğini tartıştığı söyleniyor. Honor’u yasaklamak zaten kötü olan ABD-Çin ilişkisi üzerinde birçok olumsuz etkiye sahip olabilir.

Haber The Washington Post tarafından bildirildi. Pentagon ve Enerji Bakanlığı personeli Honor şirketinin taraf listesine konma potansiyelini tartışırken, Ticaret Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı bu karara karşı olduklarını bildirdi.

Honor Huawei ile Aynı Kaderi mi Paylaşacak?

Şirketin risk oluşturup oluşturmadığı ve taraf listesine alınması gerekip gerekmediğine ilişkin nihai kararın personel üyeleri ve departmanlar arasında paylaşıldığı bildiriliyor. Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’ndeki en üst düzey Cumhuriyetçi Senatör, “Huawei’nin bir parçasıyken Honor’a teknoloji ihracatıyla ilgili aynı endişelerin mevcut devlet destekli sahiplik yapısı altında da geçerli olması gerektiğini” söyledi.

Washington Post ayrıca, “Huawei’nin Honor’u Shenzen’in belediye yönetimine bağlı iki devlet destekli yatırımcı tarafından kurulan Shenzen Zhixin New Information Technology Co. Şirketine sattığını” hatırlatıyor.

Bazı üyeler, Honor’un nükleer malzeme veya herhangi bir bileşen yapmadığından ve cihazlarını ABD’de satmadığından bahsettiklerini, bu da onlara şirketi yasaklamamak ve listeye koymamak için yeterli bir neden oluşturacağını bildirdiklerini ilettiler. Böyle bir kararın ABD ekonomisine, Çin’e vereceği zarardan daha fazla zarar verebileceğini belirttikleri bildiriliyor.

Varlık listesi nedir?

ABD hükümeti tarafından özel bir talep sunulmadığı ve onaylanmadığı sürece diğer ABD şirketleriyle ticaret yapması yasaklanan şirketlerin bir listesidir. Huawei, çoğu Amerikan işletmesiyle iş yapmasını engelleyen bu listeye konmuştu. Şirketlerin birkaç Amerikan işletmesiyle iş yapmasına izin verilse bile, birçok uyarı ve sınırlama onları bekliyor.

Böyle bir örnek Huawei üzerinden gerçekleştirildi. En son Snapdragon 888 yongaları P50 serisi cihazlarında 5G desteği ile gelecekti fakat sadece 4G kullanımı ile sınırlandırıldı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap