İlginizi Çekebilir
domatesli-pane-sinitzel-MyABRnhd.jpg
  1. Ana Sayfa
  2. Yemek Tarifleri
  3. Haşlama Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nelerdir?

Haşlama Yemeği Nasıl Yapılır Faydası Nelerdir?

featured

Haşlama Yemeği Nasıl Yapılır?

Haşlama, yemeğin ana gıda maddesinin bütün veya iri parçalar halinde saf suda pişirilmesi diye tarif edilebilir. Bu genellikle yemek başlangıcı olarak ön görülebilir. Öncü pişirme diye tarif etmekte mümkündür. Yapılacak yemeğin içerisindeki diğer gıda maddeleri daha önce pişme özelliğine sahipse bu yöntem uygulanır. Haşlama işlemi bittikten sonra suyu süzülüp diğer gıda ürünleri eklenerek yemek yapılmaktadır. Bazı ürünlere göre haşlama, yemek tarifine başlama aşamasıdır. Özellikle bezelye, fasulye; hamur işleri denilen mantı ve makarna gibi yiyecekler haşlandıktan sonra ikinci bir işleme tabi tutularak yemeye hazır hale getirilirler.

Haşlama yemeği nasıl yapılır,haşlama yemeği tarifi,haşlama yemeğiYemek Tarifleri

Haşlama Yemeği

1

Bu tür yemekler yapılması bakımından en kolay yemek tarifi iken, pişirilme usulünün de sağlıklı bir yöntem olduğu bildirilmektedir. Çünkü gıdanın öz suyunun karıştığı su dökülmemiştir. Bazı gıdaların haşlanması saatler süre bilmektedir. Bu durum ürünün yapısına ( taze veya bayatlamış olmasına ) ve yemeği yapan kişinin tecrübesine göre farklılık gösterir. Haşlama yemeği tarifi; aynı sıcaklık seviyesinde ve aynı süre içerisinde pişebilen veya aynı şartlarda diğer katkı maddeleri pişene kadar dağılmadan durabilen karışık gıda maddelerinin, bir tencerede tuz eklenerek su içerisinde pişirilmesi ile olur. Tek ürün halinde haşlanan gıdalar bu şekliyle de tüketilebilirler. Anlatılan haşlama yöntemi günümüz mutfağında çoğu zaman yemek hazırlama da ön aşama olarak uygulanmaktadır. Hayvansal gıdalardan et ve yumurta; bitkilerden, patates ile yeşil fasulye haşlanarak yapılan yemek tariflerinden ilk akla gelenleridir.

2

Günümüzde haşlama yönteminin biraz daha detaylı yapıldığı görülmektedir. Geçmiş zamanlara nispeten bu gün birbirine karıştırılarak haşlama usulü yemek pişirme yaygınlaşmış görünmektedir. Oysa karıştırma işlemi haşlamadan sonra yapılan bir aşama olarak bilinmekteydi. Pişirme yöntemlerinin yemek kültürleri ile doğrudan alakası vardır. Her toplumun kendine özgü damak tadı ve mutfak kültürü olduğu açıktır. Bu kültür; köy köy, şehir şehir bazen bölge bölge farklılık göstermektedir.

3

Haşlaması Yapılan Yiyeceklerden Bazıları

Haşlama yöntemi ile hazırlanan yemek tariflerinden ilk akla gelen gıdaların şunlar olması kaçınılmazdır. Yumurta: Önemli gıda maddesidir. Toplumumuzda haşlama şeklinde pişirilip tüketilen en yaygın gıdalardandır. Kahvaltıların vazgeçilmezidir. Patates: Su da haşlanmış patatesin püresi yapılır. Pişmesi, yumuşak hale gelmesi ile bilinmektedir. Sulu tüketilen yemek çeşitleri mutfakların vazgeçilmezleri arasındadır. Çeşitli usullerle fırında da pişirilebilmektedir. Etler Dana, kuzu, tavuk etleri: Büyük ve küçükbaş hayvan etlerinin çoğunlukla kemik kısmı haşlanarak tüketilir. Kaba etleri ayrıca değerlendirilmektedir. Yeterli miktarda su ve tuz ilave edilerek pişirilirler. Kümes hayvanları bir kaç büyük parçalar halinde aynı yöntemle haşlanabilmektedir. Patatesle beraber pişirenler de yok değildir. Fasulye: Kuru veya yeşil olarak tüketilen baklagiller familyasından olan bu gıda maddesinin yemeği yapılırken önce haşlanmalıdır. Yeşil fasulye sabah kahvaltı da kavurma olarak tüketilebilirken diğer öğünlerde sulu yemek olarak servis edilmektedir. Haşlama usulüne göre pişirilen yemek tariflerini çoğaltmak mümkündür. Karnabahar, nohut, bezelye ve kabak bunlardan sadece bir kaçı. Yemekleri salçalı yapanlar, ağız tadına göre içeriğini artıranlar bulunmaktadır.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yorum Yap