1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Harris’den Pekin’e karşı Güneydoğu Asya çıkarması: ABD ile Çin’den karşılıklı zorbalık suçlamaları

Harris’den Pekin’e karşı Güneydoğu Asya çıkarması: ABD ile Çin’den karşılıklı zorbalık suçlamaları

featured

Vietnam’da Devlet Başkanı Nguyen Xuan Phuc dahil en üst düzey liderlerle görüşen ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Çin’in yüzde 80’inde hak iddia ettiği ve yapay adalar oluşturarak askeri üsler kurduğu Güney Çin Denizi’nde diğer ülkelerle yaşadığı egemenlik ihtilaflarına atıfla şunları söyledi:

“Pekin’in Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesine uymasını sağlamak, zorbalığına ve karasularıyla ilgili aşırı taleplerine meydan okumak için baskı yapmanın yollarını bulmalıyız ve açıkçası baskıyı artırmalıyız.”

ABD-Vietnam ilişkilerinin stratejik ortaklık düzeyine yükseltilmesine destek açıklayan Harris, Hanoi’ye Güney Çin Denizi’ndeki çıkarlarını daha iyi savunması için en az 20 metre uzunluğundaki ABD Sahil Güvenlik gemilerinden verilmesini sürdürmeyi vaat etti.

Anne tarafından Hindistan kökenli ABD Başkan Yardımcısı, öncesinde Singapur’da yaptığı konuşmada, Pekin’i ‘kurallara dayalı düzene zarar vermek ve karasularıyla ilgili yasadışı taleplerde bulunmakla’ suçlamıştı.

Güney Çin Denizi’nde ‘sefer serbestisi’ dediği misyonlar düzenleyerek savaş gemilerini Çin kara sularına yaklaştıran ABD, diğer yandan Pekin’i Tayvan yakınına savaş gemileri göndererek ve askeri uçaklarla devriye gezerek ‘komşularını taciz etmekle’ itham ediyor.

Harris’e yanıt veren Çin Dışişleri Sözcüsü Wang Wenbin, Afganistan’dan çekilme kaosunu eleştirerek, ABD’nin keyfi şekilde işgal ettiği bir ülkeyi uluslararası topluma danışmaksızın terk ederken, diğer yandan da diğer ülkeleri kötü niyetle karalamaya, ezmeye, baskı altına almaya ve zorbalığa maruz bırakmaya devam ettiğini dile getirerek ekledi:

“ABD’nin istediği türden düzen işte budur.”

Çin devlet medyası da ABD Başkan Yardımcısı’nı bölgeye fitne fesat tohumları saçmakla suçladı. China Daily gazetesinde yayımlanan makalede “Çin’i işaret ederek ‘icbar’ ve ‘gözdağı vermeyle’ suçlayan Harris, bölge ülkelerini Washington’ın Çin’i baskı altına alma planına katılmaya zorlamak ve iteklemek girişimindeki kendi ikiyüzlülüğünü kasten görmezden geldi” denildi. Harris’in Singapur konuşmasını ‘Çin’e temelsiz saldırı’ diye niteleyen gazete “ABD’nin Güneydoğu Asya’ya yönelik tek taahhüdü, Güneydoğu Asya ülkeleri ile Çin’in arasını bozmaya adanmış çabaları gibi görünüyor” eleştirisini getirdi.

Global Times’da yayımlanan makalelerde Washington’a ‘Güneydoğu Asya ülkelerini Çin düşmanı yapma hayalinden vazgeçme’ çağrısı yapılırken, ‘bölgeyi Çin’e karşı seferber etme girişimlerinin başarısızlığa mahkum olduğu’ yorumunda bulunuldu. “ABD’nin imajına zarar veren Afganistan’daki fiyaskodan bile önce Güneydoğu Asya ülkelerinin çoğu, ABD ile Çin arasında taraf tutmamıştı. Pek çoğu ABD’nin boş vaatlerine ikna olmuş değil” saptaması yapıldı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap