1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Tarihler ve Düzeyler Çok Kritik!

Haftaya Altın Fiyatları İçin Bu Tarihler ve Düzeyler Çok Kritik!

featured
  • Analist Eren Şengezer’e göre, altın fiyatları için teknik görünüm Perşembe günkü sert düşüşün ardından düşüşe geçti.
  • Analiste göre, XAU/USD paritesi için aşağı yönlü bir sonraki hedef 1.730 dolarda bulunuyor.
  • FOMC, politika kararlarını açıklayacak ve güncellenmiş Ekonomik Öngörü Özeti yayınlayacak. 

Altın fiyatları, haftaya nispeten sakin bir şekilde başladı ve Pazartesi gününde bir önceki haftanın yatay kanalında dalgalanmaya devam etti. Kıymetli metal Salı günü 1.800 doların üzerine çıkmayı başarsa da haftanın ikinci yarısında güçlü düşüş baskısı altına girdi ve Perşembe günü 1.745 dolar ile bir ayın en düşük seviyesine geriledi. XAU/USD paritesi hafta sonu öncesinde ikna edici bir toparlanma sergilemek için mücadele etti ve yaklaşık %2 kayıpla üst üste ikinci haftayı negatif bölgede kapattı.

Geçen hafta altın piyasasında neler oldu?

Salı günü, ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından yayınlanan veriler, ABD’de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ölçülen enflasyonun, beklendiği gibi Temmuz’daki %5,4’ten Ağustos’ta yıllık bazda %5,3’e düştüğünü ortaya koydu. Raporun diğer ayrıntıları, değişken gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan Çekirdek TÜFE’nin, analistlerin %4,3 olan %4,2 tahminine kıyasla %4’e düştüğünü gösterdi.

Federal Rezerv‘in varlık alımlarındaki düşüşü ertelemeyi tercih edebileceğini düşündüren bu baskıyla birlikte dolar rakipleri karşısında zayıflamaya başladı. Ancak, riskten kaçınan piyasa ortamı ABD Dolar Endeksi’nin (DXY) aşağı yönlülüğünü sınırlamasına yardımcı oldu ve altının yükseliş momentumunu korumasını zorlaştırdı. 

Fed Çarşamba günü, Sanayi Üretiminin Ağustos ayında %0,4 arttığını ve %0,5’lik piyasa beklentisinin altında kaldığını bildirdi. Olumlu bir kayda göre, New York Federal Rezerv Bankası Empire State İmalat Endeksi, Ağustos’taki 18.3’ten Eylül’de keskin bir şekilde 34.3’e yükseldi. Bu baskılar önemli bir piyasa tepkisini tetikleyememiş olsa da yükselen ABD Hazine tahvil getirileri hafta ortasında USD’yi destekledi.

Bu veriler, geride bıraktığımız haftada altın fiyatlarını etkiledi!

Perşembe günü, ABD Sayım Bürosu ABD’de Perakende Satışların Ağustos ayında %0,7 arttığını ve %0,8’lik daralma için piyasa tahminini geniş bir farkla aştığını duyurdu. Güçlü veriler, ABD ekonomisindeki toparlanmanın yeniden ivme kazanmasına ilişkin iyimserliği canlandırdı ve USD’nin rakiplerinden daha iyi performans göstermeye devam etmesine izin verdi. Ayrıca, 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisinde tanık olunan %3’lük artış, XAU/USD’nin omuzlarına ek ağırlık koyarak paritenin günlük bazda %2’den fazla kaybetmesine neden oldu.

Son olarak, Michigan Üniversitesi (UoM) Michigan Tüketici Duyarlılık Endeksi, Ağustos’taki 70.3’ten Eylül’ün gelişmiş tahmininde 71’e yükseldi. Piyasa katılımcıları bu verilere çok az ilgi gösterdi veya hiç dikkat etmedi ve DXY hafta sonu öncesinde rallisini sürdürdü. Bu arada altın fiyatları, ABD hisse senetlerinde görülen sert düşüşün ortasında bir miktar talep buldu ve Cuma gününü neredeyse değişmeden kapattı.

Gelecek hafta altın fiyatları için hangi gelişmeler önemli?

Ekonomik tablo Pazartesi ve Salı günleri yüksek etkili veri yayınlamayacak ve analiste göre, altının önemli teknik seviyeler arasında dalgalanması muhtemel. Çarşamba günü, Federal Rezerv, FOMC’nin iki günlük toplantısının ardından güncellenmiş Öngörüler Özeti ile birlikte para politikası kararlarını açıklayacak. Yatırımcılar, politika yapıcıların oran görünümünü ve enflasyon tahminlerini ortaya koyan nokta grafiğini yakından takip edecek. Daha da önemlisi, FOMC Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında yaptığı açıklamalarda, varlık azaltımının zamanlamasına ilişkin yeni ipuçlarına bakılacak.

Powell, Jackson Hole Sempozyumunda konuşurken, Temmuz ayındaki politika toplantısında bu yıl varlık azaltımına başlamanın uygun olacağını düşündüğünü kabul etti. O zamandan beri, 750.000’lik piyasa beklentisine karşı Tarım Dışı İstihdam’da 235.000’lik bir artış gösteren hayal kırıklığı oluşturan Ağustos iş raporu ve kasvetli tüketici hissi anketleri, yatırımcıların Fed’in daralma beklentilerini yeniden değerlendirmelerine neden oldu. Ancak bu haftaki iyimser Perakende Satış verileri, Powell’ın temkinli bir ton alıp alamayacağını tahmin etmeyi zorlaştırıyor.

Powell’ın Fed’in yıl sonundan önce varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını açıklaması durumunda analiste göre, USD’nin güç kazanması ve XAU/USD‘yi güneye dönmeye zorlaması muhtemel. Öte yandan, başkanın daralan bir zaman çizelgesi sunmaktan kaçındığı güvercin görünümü analiste göre, ağır bir USD satışını tetikleyebilir ve altın rallisini körükleyebilir. Perşembe günü, IHS Markit euro bölgesi, İngiltere ve ABD için ön İmalat ve Hizmet PMI verilerini yayınlayacak. 

Altın fiyatları haftaya hangi seviyeleri görebilir? Analist açıkladı

Perşembe günkü keskin düşüşün ardından Eren Şengezer’e göre, günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 40’ın altına düştü ve Cuma günü yatay hareket ederek XAU/USD’nin teknik olarak aşırı satılmadan önce aşağı yönde daha fazla alana sahip olduğunu gösteriyor. Eren Şengezer’e göre, altın fiyatları için 1.750 doların (statik seviye) altında bir günlük kapanış, 1.730 dolar (statik seviye) ve 1.720 dolara (statik seviye) doğru ek kayıplar için kapıyı açabilir. Ancak böyle bir hareketle RSI’ın 30’un altına düşmesi durumunda analiste göre, altın fiyatları için bir sonraki ayak aşağı inmeden önce teknik bir düzeltme olabilir. 

RSI en son 9 Ağustos Pazartesi günü aşırı satım bölgesine düştüğünde analiste göre, altın fiyatları haftanın geri kalanında yaklaşık %3 değer kazandı. Bununla birlikte analiste göre, parite kritik 200 günlük SMA’nın bulunduğu 1.810 doların üzerinde bir günlük kapanış yapmazsa, alıcıların altının hareketini domine etmesi olası değil. Bu seviyenin önünde analiste göre, altın fiyatları için 1.770 dolar (Nisan-Haziran yükseliş trendinin Fibonacci %61.8 geri çekilmesi) ve 1.800 dolar (psikolojik seviye) ara dirençler olarak hizalanıyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap