1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Haftalık Altın Fiyatı Varsayımı: İşte Düzeyler, Tarihler ve Beklentiler!

Haftalık Altın Fiyatı Varsayımı: İşte Düzeyler, Tarihler ve Beklentiler!

featured
  • Altın fiyatı, haftanın ikinci yarısında ağır aşağı yönlü baskıya maruz kaldı ve Perşembe günü 1.745 dolardan bir ayın en düşük seviyesine geriledi.
  • ABD Dolar Endeksi (DXY) düşmeye devam etse de riskli ortam altının yükseliş eğilimini sürdürmesini engelledi.
  • Federal Rezerv, Çarşamba günkü iki günlük toplantısının ardından bir para politikası kararı ve güncellenmiş bir tahmin özeti yayınlayacak.

Piyasa analisti Saqib Iqbal’a göre, altın fiyatı haftalık tahmini, güçlü perakende satış rakamlarının doları yukarı itmesinin ardından ABD doları güçlü kalmaya devam ederken, düşüş eğilimini koruyor.

Geride bıraktığımız haftada hangi gelişmeler altın’ı etkiledi?

Haftaya nispeten sakin bir başlangıç yapıldı ve Pazartesi günü önceki haftadan yatay kanalın devam ettiğini gördük. Salı günü 1.800 doların üzerine çıkmasına rağmen kıymetli metal haftanın ikinci yarısında ağır aşağı yönlü baskıya maruz kaldı ve Perşembe günü 1.745 dolarla bir ayın en düşük seviyesine geriledi. XAU/USD çifti, hafta sonu öncesinde ikna edici bir toparlanma yapmakta zorlandı ve art arda ikinci haftayı yaklaşık %2 düşüşle kapattı.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nun Salı günü açıkladığı verilere göre, beklendiği gibi, ABD tüketici fiyat endeksi (TÜFE) enflasyonu Temmuz’daki %5,4’ten Ağustos’ta yıllık %5,3’e düştü. Rapora göre, değişken gıda ve enerji fiyatları hariç, çekirdek TÜFE %4,3’ten %4’e düşerek, analistlerin %4,2’lik tahminlerini geride bıraktı. Bu baskı karşısında dolar tüm emsallerine karşı zayıflamaya başladı ve bu da analiste göre, Fed’in varlık alımlarını erteleyemeyeceğine işaret ediyor. Böylece, ABD Dolar Endeksi (DXY) düşmeye devam etse de riskli ortam altının yükseliş eğilimini sürdürmesini engelledi.

Altın fiyatı için bu hafta neler önemli? İşte takvim…

Altın fiyatı, Pazartesi ve Salı günleri önemli teknik seviyeler arasında dalgalanacak, çünkü önemli bir veri yayınlanmayacak. Federal Rezerv, Çarşamba günkü iki günlük toplantısının ardından bir para politikası kararı ve güncellenmiş bir tahmin özeti yayınlayacak. Politika yapıcıların faiz ve enflasyon tahminleri yatırımcılar tarafından yakından takip edilecek. Ek olarak, FOMC Başkanı Jerome Powell’ın basın toplantısında yaptığı yorumlar ek rehberlik için analiz edilecek.

Jackson Hole Sempozyumu’nda Powell, bu yıl Temmuz oturumunda madencilik varlıklarına başlamanın akıllıca olacağını düşündüğünü kabul etti. Yatırımcılar, Ağustos ayından bu yana, beklenen 750.000 yerine 235.000 artan tarım dışı istihdam raporu da dahil olmak üzere, birkaç iç karartıcı raporun ardından Fed’in küçülen beklentilerini olduğundan fazla tahmin ettiler. Ancak analiste göre, Powell’ın bu haftaki raporlara dayanarak temkinli bir duruş sergilemesi pek mümkün görünmüyor.

Dikkat: Bu hafta altın piyasası için kritik 2 olay var!

Haftanın en önemli olayı FOMC faiz kararı ve ardından Çarşamba günkü basın toplantısı. Yatırımcılar muhtemelen basın toplantısında faiz artırımı ve daralmanın ipuçlarını arayacaklar. Bir sonraki önemli olay Perşembe günü Piyasa Flaş PMI verileridir.

Analist: Altın fiyatı hafta içinde bu seviyeleri görebilir!

Altın fiyatı, Perşembe günü keskin bir şekilde 1.750 dolar bölgesi civarındaki aylık dip seviyelerine doğru düştü. Saqib Iqbal’a göre fiyat, önemli SMA’ların çok altında. Bununla birlikte Saqib Iqbal’a göre, metal bazı kayıpları azaltmaya çalıştığı, ancak bunu başaramadığı için SMA’lar düz. 

Analiste göre, 1.800 dolar seviyesi boğalar için para birimi sınırı iken, olumsuz tarafta 11 Ağustos’un en düşük seviyesi olan 1.723 dolar civarında altın fiyatı destek bulabilir. Bununla birlikte Saqib Iqbal’a göre, fiyat şu anda 1.800 dolara doğru hafif bir geri çekilmeyi tetikleyebilecek güçlü bir yatay destek seviyesinde duruyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap