1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “Gözler Bu Verilerde” 4 Analist, Altın İçin Beklentilerini Paylaştı!

“Gözler Bu Verilerde” 4 Analist, Altın İçin Beklentilerini Paylaştı!

featured

Piyasa analistleri Myra P. Saefong ve Mark DeCambre’ye göre, altın vadeli işlemleri, ABD enflasyonunun Ağustos ayında yedi ayın en düşük hızda arttığını gösteren bir raporun ardından ABD dolarının zayıflamasından destek bularak Salı günü yükselişle kapandı. Analistler, bu çerçevede, Aralık vadeli altın sözleşmesinin %0,7 artışla 1.807,10 dolara yerleştiğini ve rotayı daha önceki bir düşüşten 1.780,60 dolara kadar geri döndürdüğünü belirtti. FactSet verilerine göre sözleşme, 3 Eylül’den bu yana en aktif sözleşme için en yüksek seviye oldu.

Chintan Karnani: Beklenenden düşük TÜFE dolar cinsinden altın fiyatlarını destekliyor

ABD Hükümeti Salı günü yaptığı açıklamada, tüketici fiyat endeksinin Temmuz ayındaki %0,5’lik artışa kıyasla Ağustos ayında %0,3 arttığını söyledi. Wall Street Journal tarafından ankete katılan ekonomistler, TÜFE ile ölçülen yaşam maliyetinin Ağustos ayında %0,4 arttığını tahmin ediyor. Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani MarketWatch’a verdiği demeçte, şu hususları dile getirdi:

Beklenenden düşük tüketici fiyat endeksi rakamı, ABD dolarının zayıflamasına neden oldu. Bu durum dolar cinsinden altın fiyatlarını destekliyor. Veriler ayrıca Federal Rezerv tarafından erken bir daralma beklentilerini de hafifletti.

Chintan Karnani, Perşembe günkü ABD Ağustos perakende satış rakamlarının altının fiyatını ve ABD doları endeksini etkileyeceğini de sözlerine ekledi:

Traderlar, yılın son çeyreğinde ABD ekonomisindeki eğilimler için ipuçlarına bakıyorlar ve gelen ABD ekonomik veri yayınlarına dayanarak dördüncü çeyrek portföylerinde yeniden ayarlamalar yapıyorlar.

“ABD ekonomik verilerinin her açıklaması önemli”

Fed, TÜFE verilerinin kendisine ek olarak, önümüzdeki hafta, piyasalara likidite sağlamaya yardımcı olmak ve COVID dönemi tahvil alımlarını azaltma planlarını belirlemek için TÜFE raporu da dahil olmak üzere girdileri kullanacak. Oanda Corp.’un kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, bir araştırma notunda değerlendirmelerini paylaştı:

Sarı metal, bu hafta ABD ekonomik verilerine, özellikle de bugünkü enflasyon verisine karşı hassas olmaya devam edecek ve önümüzdeki haftalarda herhangi bir azalmanın olumlu bir katalizör olmasını sağlayacak.

Kriptokoin.com haberlerinden de bildiğiniz üzere, Başkan Jerome Powell da dahil olmak üzere faiz oranı belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi’nin birçok üyesi, yakın zamanda merkez bankasının aylık 120 milyar dolarlık Hazine ve ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını, yıl sonuna kadar azaltması gerektiğini söyledi. Araştırma direktörü Chintan Karnani, şu yorumu yaptı:

Traderlar bunu gelecek çeyreğin gücünü değerlendirmek için kullanacakları için ABD ekonomik verilerinin her açıklaması önemlidir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap