1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Göz alerjisi belirtileri batma hissi yaşıyorsanız…

Göz alerjisi belirtileri batma hissi yaşıyorsanız…

featured

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte gözde yaşanan problemlerde artmaya başlamaktadır. Sizde gözünüzde göz yaşarması, kızarma gibi durumlar yaşıyorsanız aman dikkat! Göz alerjisi körlüğe bile sebebiyet verebiliyor. Peki göz alerjisi nedir? Göz alerjisi belirtileri neler? Nasıl tedavi edilir? İşte göz alerjisine dair tüm merak edilenleri sizler için araştırdık. 

POLENLER GÖZDE İLTİHAPLANMAYA NEDEN OLUYOR 

Bahar aylarında havada uçuşan polenler sadece üst solunum yolu hastalıklarına neden olmaz. Aynı zamanda göz hastalıklarına da neden olmaktadır. Bu polenler zaman içerisinde iltihaplanmaya da neden olur. Göz alerjisi hem göz kapaklarının şişmesine neden olur hem de göz içinin kızarmasına sebebiyet verir. Bu da zaman içerisinde görme kaybına neden olur. 

KÖRLÜK RİSKİNE BİLE YOL AÇIYOR 

Bu alerjik durum bazı kişilerde körlük riskine bile neden oluyor. Özellikle gözde alerji sorunu yaşayan kişilerin lens kullanmamaları tavsiye edilmektedir. 

GÖZ ALERJİSİNİN PEK ÇOK BELİRTİSİ BULUNMAKTADIR 

Göz kapağının göz içine batması, göz kapanıp açıldığında şiddetli ağrılar, sıklıkla yaşanan temel belirtiler kızarıklık, yanma, şişme ve yaşarmadır. Bunun yanı sıra; Göz kemiklerinde sızıntılı sancılar, ışık karşısında hassasiyetin artması,gözün bulanıklaşması ve görme kaybı, göz kapayıp açmada zorlanma gibi problemlere neden olmaktadır. 

LENSLE DIŞARI ÇIKMAYIN

Göz alerjiniz varsa lensle dışarı çıkmamalısınız. Ayrıca bu aylarda lens temizliğine normalinden daha fazla dikkat etmelisiniz. 

NASIL TEDAVİ EDİLİR? 

Göz alerjisinin tedavisinde buz kompresi önerilmektedir. Buz kompresi göz şişmesini indirmede oldukça etkilidir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta bulunuyor. O da buz torbalarını göz üzerinde tutmamak olmalıdır. Çünkü bu göz damarlarında hasara neden olmaktadır. 

EVİNİZİN HAVA ALMASINI SAĞLAYIN 

Bahar aylarında evler genellikle güvelenmesin diye boyalanır. Bu boyalarda su bazlı boya tercih eder. Evin hava alması sağlanır. Böylece alerji olma ihtimali düşer.

ÇAY TORBALARINI GÖZÜNÜZDE BEKLETİN 

Göz alerjisinin tedavi edilmesinde siyah çay torbaları oldukça işe yaramaktadır. Yapmanız gereken tek şey ılık sıcak siyah çay torbalarını gözlerinizin üzerine koyup yarım saat bekletmek olacaktır. 

HAVUÇ VE ISPANAK TÜKETMEYE ÖZEN GÖSTERİN 

Gün içerisinde havuç ve ıspanak gibi göze iyi gelen besinler tüketerek göz içerisindeki vitamin ve mineral değerlerini artırın.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap