İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. FED Açıklamasından Sonra Altın’da Neler Beklenebilir?

FED Açıklamasından Sonra Altın’da Neler Beklenebilir?

featured

Altın piyasası, Federal Rezerv’in aylık tahvil alımını azaltma planlarını en azından bir başka toplantı için açıklamaktan vazgeçmesi nedeniyle 1.800 doların altında bir yön bulmakta zorlanıyor. Merkez Bankası, para politikası açıklamasında şunları söyledi:

Geçtiğimiz Aralık ayında Komite, maksimum istihdama doğru önemli bir ilerleme kaydedilene kadar, Hazine menkul kıymetlerini ayda en az 80 milyar dolar ve ajans ipoteğe dayalı menkul kıymetlerini ayda en az 40 milyar dolar artırmaya devam edeceğini belirtti. O zamandan beri ekonomi bu hedeflere doğru ilerleme kaydetti. İlerleme genel olarak beklendiği gibi devam ederse Komite, varlık alımlarının hızında bir ılımlılığın yakında garanti edilebileceğine karar veriyor.

Bazı analistler komite faiz oranı tahminlerinin altın fiyatlarını 1.800 doların altında tutabileceğini belirtiyor

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere, gecikmiş tapering planları, Federal Rezerv’in beklendiği gibi faiz oranlarını sıfır sınır aralığında değiştirmeden bırakmasıyla geldi. Ancak, ABD merkez bankası hala para politikalarını sıkılaştırmaya çalışıyor. En son ekonomik projeksiyonlara göre, 2022’de ilk potansiyel faiz artırımını görüyor.

Forexlive.com’un baş para birimi stratejisti Adam Button, yeni nokta grafiği tahminlerini şahin olarak nitelendirdi. Şahin görünümüne rağmen, altın fiyatları Federal Rezerv’in para politikası toplantısının ardından yeniden alım ilgisi görüyor. Aralık altın vadeli işlemleri en son 1.779,30 dolardan işlem görüyordu. Federal Rezerv’in mevcut ekonomik faaliyete ilişkin görünümü, kararlılığın güçlenmeye devam etmesiyle yazdan bu yana değişmedi.

Federal Rezerv bu toplantıyı tapering planlarını ertelese de, bazı analistler komite faiz oranı tahminlerinin altın fiyatlarını 1.800 doların altında tutabileceğini belirtiyor. Nokta grafiği olarak da adlandırılan projeksiyonlara bakıldığında Komite’nin, faiz oranlarını 2022’de önceki %0,1 tahmininden %0,3’e yükselttiği görülüyor.

Piyasa analisti Neils Christensen’e göre bu durum, merkez bankasının gelecek yıl en az bir faiz artırımı yapacağının sinyalini veriyor. 2023 için faiz oranlarının medyan tahmini, Haziran ayındaki %0,6’lık tahminden %1’e yükseldi. 2024 için merkez bankası faiz oranlarını %1,8 olarak öngörüyor. Para politikası açıklamasındaki yorumlara rağmen, merkez bankası komitesi 2021’in geri kalanı için büyüme beklentilerini düşürdü.

Ekonomik verilerde hangi güncellemeler yapıldı?

Güncellenen ekonomik projeksiyonlara göre, Federal Rezerv ABD gayri safi yurtiçi hâsılasının bu yıl %7’den revize edilen %5,9 oranında büyüyeceğini öngörüyor. Haziranda. Gelecek yılki ekonomik büyüme, daha önceki %3,3’lük tahminden %3,8’e revize edildi. Ekonominin 2023’te Haziran ayındaki %2,4’lük tahminden bir tık yukarı %2,5 büyümesi bekleniyor. 2024 için ilk bakışta, merkez bankası GSYİH’nın %2 büyüyeceğini tahmin ediyor.

ABD merkez bankası da işgücü piyasasındaki iyimserliğini azaltıyor. 2021 için işsizlik oranının Aralık ayındaki %4,5’lik tahmine kıyasla %4,8 olarak gerçekleşmesi bekleniyor. Gelecek yıl için işsizlik oranının önceki tahminden farklı olarak %3,8 olması tahmin ediliyor. 2023’te işsizlik oranının Haziran ayındaki tahminden farklı olarak %3,5’e düşmesi öngörülüyor. 2024 için işsizlik oranının %3,5’te sabit kalması bekleniyor.

ABD merkez bankası da daha yüksek enflasyon baskısı bekliyor. Tahminler, Kişisel Tüketim Harcamaları Endeksi’nin (PCE) 2021’de Haziran ayındaki %3,4’lük tahminden %4,2 artmasının beklendiğini gösteriyor. Enflasyon baskılarının 2022’de büyümeye devam etmesi ve PCE’nin Haziran ayındaki %2,1’lik tahminden revize edilen %2,2 oranında artacağı tahmin ediliyor. 2023’te Federal Rezerv, enflasyonun %2,2’de kalmasını bekliyor. 2024 yılına kadar tüketici fiyatları baskısının %2,1 artarak hafiflemesi öngörülüyor.

Dalgalı gıda ve enerji fiyatlarını dışarıda bırakan çekirdek enflasyon beklentilerinin bu yıl bir önceki %3,0 tahminine kıyasla %3,7 artması bekleniyor. Gelecek yıl çekirdek enflasyonun Haziran ayındaki %2,1’lik tahmine kıyasla %2,3 artacağı tahmin ediliyor. 2023’te enflasyonun bir önceki tahmin olan %2,1’den %2,2’ye yükseleceği öngörülüyor. Enflasyonun 2024’te %2,1’e düşmesi bekleniyor.

Tapering zamanlamasına ilişkin ipuçları

CIBC’de kıdemli ekonomist olan Avery Shenfeld de son para politikası açıklamasını biraz şahin olarak nitelendiriyor. Merkez bankasının tapering planlarını Kasım ayı para politikası toplantısında açıklayacağını beklediğini de sözlerine ekliyor. Kıdemli ekonomist’in paylaştığı beklentileri şu yönde:

Komite üyelerinin yıl sonundan önce taperinge başlayacaklarını düşündükleri açık olsa da, virüsle ilgili sorunların derinleşmesi durumunda bunu yapmak istemediler. Tapering duyurusunun bir sonraki toplantıda yapılacağı ve yıl sonundan önce başlayacağı görüşüne bağlı kalacağız.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap