1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Ethereum Ağ Saldırısı ve Bölünme Yaşadı! İşte ETH’de Son Durum

Ethereum Ağ Saldırısı ve Bölünme Yaşadı! İşte ETH’de Son Durum

featured

Ethereum (ETH) fiyatı, kaybedilen zemini geri kazanırken son 24 saatte %3.11 arttı. Yazının yazıldığı sıralarda, 379 milyar dolar piyasa değeri ile 3.323 dolardan işlem görüyor. Bu fiyat artışı, Ethereum Blockchain’de gerçekleşen saldırıya rağmen geldi. Bir hacker, Geth istemcilerinin eski sürümlerinde bazı hatalardan yararlandığı için 27 Ağustos Cuma günü Ethereum Blockchain saldırıya uğradı. Sonrasında şunlar yaşandı:

Ethereum Blockchain’de neler yaşandı?

Hata, özellikle Geth istemcilerinin eski sürümlerinden bazılarını, yani v1.10.7’yi etkiledi. Bununla birlikte, Ethereum geliştiricileri, 24 Ağustos’ta haftanın başlarında 1.10.8 sürümünü zaten yayınladılar. Saldırı, Ethereum mainnet’inde bir zincirin bölünmesiyle sonuçlandı ve eski Ethereum istemcilerinin yaklaşık %50’sini etkiledi. Ethereum geliştiricisi Marius VanDerWijden etkinlik hakkında güncelleme ve şu açıklamaları yaptı:

Görünüşe göre birisi @go_ethereum v1.10.8’de düzelttiğimiz hatayı buldu ve önceki sürümlere sahip tüm geth node’lerinin ağdan ayrılmasına neden olarak bundan yararlandı. v1.10.7 veya daha önceki bir sürümü çalıştırıyorsanız lütfen güncelleyin!!!

Sonrasında, Ethereum CoreDevs ekibinden Tim Beiko da bu konuda güncelleme yaptı. Yanlış Geth sürümünde yanlış sürüm madenciliği yapan üç havuzu özellikle adlandırıyor. Buna Binance, Flexpool ve BTC.com dahildir. Ayrıca, hangi havuzların ona yükseltildiğini de açıkladı:

Ancak, iyi olan şu ki, bu aşamada aşağı yukarı her şey güvenli görünüyor. Bu nedenle, ETH yatırımcıları bu noktada panik içinde görünmüyor.

Ethereum on-chain metrikleri:

Ethereum on-chain metrikleri, fiyat rallisinin daha da devam etmesi için temel güce benziyor. 27 Ağustos Cuma günü, CryptoQuant borsalarda toplam 60.000 ETH net akışı bildirdi.

Net akış, döviz girişleri ile çıkışları arasındaki farkı gösteren bir göstergedir. Çıkışların girişlerden daha yüksek olduğu açıktır. Yani borsalardaki ETH arzı negatif, bu da yükseliş anlamına geliyor. Ancak transfer talebindeki bu artış aynı zamanda gaz fiyatını üç ayın en yüksek seviyesine iten keskin bir artışla sonuçlandı.

ETH ilk kez günlük ihraç oranında Bitcoin’in gerisinde kaldı

Günlük ihraç oranı, madencilik blokları için ödül olarak alan madenciler tarafından ekosisteme sağlanan yeni kripto paraların sayısını ifade etmektedir. Bu konuda, bir Blockchain araştırmacısına göre, Ethereum’un günlük ihraç oranı bu hafta ilk kez Bitcoin’in altına düştü. Blockchain analitik firması IntoTheBlock’un araştırma başkanı Lucas Outumuro, Ethereum’un (ETH) net enflasyonunun, bu hafta ortasında Bitcoin’in yıllık %1,75’lik oranına kıyasla yıllık %1,11’e düştüğünü söyledi.

Outumuro ayrıca, Ethereum’un düşen ihraç oranının, piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimine parasal bir prim verebileceğini ve potansiyel olarak kripto para biriminin, kullanıcıların olası satın alma gücü kaybı konusunda endişelenmesine gerek kalmadan zaman içinde değer iletilmesine izin verebileceğini söylüyor. Uzmanın açıklamaları şunlardı:

Ether’in azalan ihracı, nasıl değerlendiğine dair soruları gündeme getiriyor. Daha önce “dijital yağ (digital oil)”a daha yakın olan ETH’nin değeri, kullanımıyla birlikte hareket etti. Artık ihracı kanıtlanabilir şekilde daha düşük (ve potansiyel olarak deflasyonist) olduğuna göre, BTC gibi bir parasal prim geliştirmesi muhtemel.

NFT’ler Ethereum (ETH)’u ayakta tutuyor!

Blockchain araştırmacısı, bir kısmı yakılan ücretleri artırdığı için, NFT çılgınlığının Ethereum’un düşen ihracına katkıda bulunduğunu ekliyor:

NFT etkinliğindeki son artış, Ethereum ücretlerini ve bunlarla birlikte yakılan ETH miktarını önemli ölçüde artırdı. Bu, birkaç saat boyunca ihraç edilenden daha fazla ETH’nin yakılmasına neden oldu ve kısa sürelerde etkili bir şekilde deflasyonist hale geldi.

Son olarak Outumuro, Ethereum üzerindeki deflasyonist baskıların ikinci en büyük kripto para biriminin bir değer deposu haline gelmesine yardımcı olacağını söylüyor:

NFT’ler ve diğer uygulamalar Ethereum üzerinde büyümeye devam ettikçe, bu deflasyonist baskı yaratıyor ve Ether’in parasal primini güçlendiriyor. Sonuç olarak, bu, kullanıcıları ve sahiplerini, merkezi olmayan internetin değer deposu haline gelen ETH’ye yönlendiriyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap