1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Eski telefonlarınızı birkaç adımda yepisyeni yapın!

Eski telefonlarınızı birkaç adımda yepisyeni yapın!

featured

Yeni bir iPhone almak bir seçenek ancak yenilerinden birini satın almak için acele etmeden önce, sahip olduğunuza daha yakından bakın.

Eski İphone telefonunuz yıllardır sizdeyse, birkaç yükseltme ile bir yıl (ya da iki!) daha kullanabilirsiniz. Birincisi, Apple bu sonbaharda iOS 15’i piyasaya sürdüğünde iPhone 6S kadar eski telefonları ve birinci nesil iPhone SE’yi desteklemeye devam edecek

Analistler bu yılki iPhone’larda büyük gelişmeler beklemiyor ve eski bir cihaza bağlı kalmak hem çevreyi hem de paranızı kurtarabilir. Birleşmiş Milletler Üniversitesi’nin Küresel E-atık İzleme Raporuna göre, 2019 yılında dünya çapında 53,6 milyon ton elektronik atık rekoru üretildi.

Yine de cihazınızdan en iyi performansı almak için bazı adımlar atmanız gerekecek. Yaşlanan iPhone’unuzu nasıl daha iyi bir hale getireceğiniz ise haberimizde.

Cihazınız yavaşlarsa pil sağlığını kontrol eder.

iPhone’unuzun pil yaşı, sistem performansını etkiler, bu iki şey kulağa ne kadar ilgisiz görünse de. 2017’de Apple, daha eski pillere sahip telefonlarda hızları yavaşlattığı için eleştiri yağmuruna tutuldu, ancak bunu iPhone’ların beklenmedik bir şekilde kapanmasını önlemek için yaptığını söyledi.

Telefon pilleri zayıf, eski veya düşük sıcaklıklara maruz kaldığında güç talepleriyle boğuşarak ani kapanmaları daha olası hale getirir. Böylece Apple, piller zayıfken uygulama başlatma sürelerini, kare hızlarını, hoparlör ses seviyesini ve diğer özellikleri kısaltır.

Tüm lityum iyon piller gibi iPhone’un pili de zamanla bozulur. 500 tam şarj döngüsünden sonra (telefonunuzun pili %0’dan %100’e düştüğünde) orijinal kapasitesinin %80’ine kadarını koruyabilecek şekilde derecelendirilmiştir.

Apple’ın telefonunuzu yavaşlatıp yavaşlatmadığını kontrol edebilirsiniz. Pilin maksimum kapasitesini görmek için Ayarlar> Pil> Pil Sağlığı bölümüne gidin. Pilinizi değiştirmeniz gerekirse, sayfanın üst kısmında “Pilinizin sağlığı önemli ölçüde azaldı” yazan bir mesaj görünür.

Daha eski modellerde (iPhone XS veya önceki sürümlerde) En Yüksek Performans Yeteneği, pilin normal şekilde çalışıp çalışmadığını veya performans yönetimi yazılımı uygulanıp uygulanmadığını size söyleyecektir. (Kısma yazılımını devre dışı bırakabilirsiniz, ancak beklenmeyen kapanma riskine neden olur.) iPhone 11 ile başlayan daha yeni modeller, size kısma yazılımının uygulanıp uygulanmadığını söylemeyen, ancak bir pil olup olmadığını söyleyen daha yeni bir performans yönetimi sistemi çalıştırır. Değiştirilmesi önerilir.

Apple aracılığıyla garanti dışı iPhone pil değişimi, modelinize bağlı olarak size pahalıya gelebilir. Bağımsız mağazalar genellikle pil değiştirme için fazla indirim yapmaz. Şunu önemle hatırlatma isteriz ki Lityum iyon piller patlayabilir!

Telefonunuzun kısıtlanmış olup olmadığına bakılmaksızın, hızları artırmak için arka planda uygulama yenileme ve konum hizmetleri gibi özellikleri de kapatabilirsiniz. Erişilebilirlikte Hareketi Azalt’ı etkinleştirmek de bu konuda size yardımcı olabilir.

iPhone’unuzda neredeyse yer kalmadıysa, verileri silin veya taşıyın

“Depolama Alanı Dolu” açılır pencerelerinden bıktınız mı? En çok neyin hafızanızı kapladığını görmek için Ayarlar > Genel > iPhone Depolama bölümüne gidin.

Uygulamaların verilerini doğrudan bu sayfadan yönetebilirsiniz. Örneğin, en çok yer kaplayan videoları incelemek için Fotoğraflar’a dokunun ve silmek için her videoda sola kaydırın. Aynı şeyi podcast’ler veya Netflix gibi akış uygulamaları ile yapabilirsiniz. Kullanılmayan uygulamaları da boşaltabilirsiniz; bu, uygulamayı geçici olarak kaldırır ancak verilerinizi korur.

Fotoğraflar ve videolar büyük hafıza alanı kaplar. Bunları cihazınızdan çıkarmanın en kolay yolu, medyanızı buluta yedeklemek ve ardından bunları telefonunuzdan silmektir. (Ayrıca, Ayarlar> Mesajlar’a giderek ve mesaj geçmişinizi 30 günle sınırlayarak, alınan fotoğrafların ve videoların Mesajlar uygulamanızda birikmesini önleyebilirsiniz.)

Ekranınız çatlamışsa, onarım seçeneklerinizi tartın.

IPhone ekran onarım maliyetleri değişiklik gösterir. Resmi bir Apple değişimi, bir iPhone 8 için 149 ABD Doları (1200 tl civarı) ve bir iPhone 12 için 279 ABD Doları(2300 tl civarı) tutarındadır. Başka bir yerde daha iyi fiyatlar alabilirsiniz, bu nedenle bölgenizde alışveriş yapın.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap