İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “El Konulabilir” Ünlü Yatırımcı, Altın Öngörülerini Paylaştı!

“El Konulabilir” Ünlü Yatırımcı, Altın Öngörülerini Paylaştı!

featured

Kıdemli yatırımcı Mark Mobius verdiği bir röportajda, koronavirüs pandemisiyle savaşmak için benzeri görülmemiş teşvikin ardından para birimlerinin devalüe edileceği için yatırımcıların altın portföyünün %10’una fiziksel olarak sahip olması gerektiğini söyledi.

Mark Mobius: Hemen erişebileceğiniz fiziksel altına sahip olmak çok, çok iyi olacak

Franklin Templeton Investments’ta otuz yılı aşkın bir süre sonra Mobius Capital Partners’ı kuran Mark Mobius, bu aşamada portföyün %10’u fiziksel altına konulmalı görüşünü savunuyor. Ünlü yatırımcı ayrıca şu değerlendirmeyi yapıyor:

Basılan inanılmaz miktarda para arzı göz önüne alındığında, küresel para birimi devalüasyonu gelecek yıl oldukça önemli olacak.

Altın fiyatı, geçen yıl koronavirüs pandemisinin güvenli varlıklara kaçışı teşvik etmesiyle rekor seviyeye yükseldi. Ancak aşıların piyasaya sürülmesiyle o zamandan beri geri çekildi. Krizle mücadele etmek için dünya çapındaki merkez bankaları ve hükümetler, benzeri görülmemiş bir parasal ve mali teşvik dalgasını serbest bırakarak, Federal Rezerv ve başka yerlerdeki bilançoları güçlendirdi ve devlet maliyesini zorladı. Kriptokoin.com haberlerinden de bildiğiniz gibi değerli metalin uzun süredir hayranı olan Mark Mobius bir röportajda fiziksel altına sahip olmanın gerekçesi olarak şu açıklamayı yapıyor:

Hükümetin tüm altınlara el koyma tehlikesi olmadan, hemen erişebileceğiniz fiziksel altına sahip olmak çok, çok iyi olacak.

Küresel altın destekli holdingler hesabı son 12 ayda %8.5 düştü.

Altın binlerce yıldır çok değerli bir emtia olarak kabul ediliyor ve altın fiyatı dünya çapındaki finans piyasalarında geniş çapta takip ediliyor. Bilindiği üzere en yaygın olarak ABD Doları cinsinden işlem gören altın fiyatı, hisse senetleri ve tahviller düştükçe artma eğilimindedir. Genlikle yatırımcılar altını, güvenli liman olarak görürler. Yazının yazıldığı sıralarda ons başına 1.810 dolar civarında işlem gören spot altın, yaklaşık bir yıl önce 2.075 doların üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Altın fiyatı, yılbaşından bugüne %4’ten fazla değer kaybederken, küresel hisse senetleri rekora yakın seyrediyor ve bu arada Fed teşviki azaltmak için bir strateji belirliyor.

Kaynak: Goldprice

Analistlere göre, hisse senetlerinde devam eden güç nedeniyle yatırımcılar, altın destekli borsada işlem gören fonlardan uzaklaşıyor. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, küresel altın destekli holdingler hesabı son 12 ayda %8.5 düştü.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap