1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Ekonomistler: Altın, Aralık ve 2022’de Bu Düzeylerde Olabilir!

Ekonomistler: Altın, Aralık ve 2022’de Bu Düzeylerde Olabilir!

featured

Altın piyasası, fiyatların 1.800 dolara yaklaşmasıyla bir miktar ivme kazanırken, bir Kanada bankası, değerli metalde ters bir oyun olabileceğinden, daha fazla yukarı yönlü potansiyel görüyor. BMO Nesbit Burns metal ve madencilik analisti Jackie Przybylowski, Pazartesi günü yayınlanan bir araştırma notunda, son müşteri toplantılarında altına çok az odaklanıldığını ve ana metallere daha fazla dikkat edildiğini söylüyor.

Jackie Przybylowski: Küresel endişeler yatırımcıların altın hisse senetlerine ilgisini artırabilir

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere altın piyasası, fiyatlar üzerinde baskı yaratan ve 1.800 doların altına iten yatırımcı ilgisi eksikliği ile boğuşuyor. Ancak Jackie Przybylowski, bunun değerli metal için hala olumlu bir ortam olduğunu söylüyor:

Kıymetli metallere olan ilginin azlığı, ters bir alım fırsatı sunuyor mu? Belki. Yakın vadede, emtia piyasalarında, jeopolitik eylemlerde ve makroekonomik görünümde önemli bir oynaklık bekliyoruz; genel olarak altının potansiyel bir konjonktür karşıtı yatırım olarak desteklenmesini sağlıyor.

BMO, değerli metallerde kısa vadeli bir potansiyel görse de, yılın geri kalanında hala nispeten nötr durumdalar. Banka, dördüncü çeyrekte altın fiyatlarının 1.800 dolar civarında olacağını tahmin ediyor. 2022’ye bakıldığında ise Banka, yıllık ortalama fiyatların 1.669 dolar civarında olacağını düşünüyor. Analist Jackie Przybylowski, altın fiyatlarının yakın vadede zorlanmasına rağmen, madencilik sektörünün değeri temsil ettiğini söylüyor:

Mevcut piyasa oynaklığı, Çin ekonomisindeki potansiyel zayıflık, özellikle Peru ve Şili’de olası artan jeopolitik istikrarsızlık ve dünya COVID varyantlarıyla boğuştuğu için küresel yeniden açılmada devam eden gecikmeler, yatırımcıların altın hisse senetlerine ilgisini artırabilir. Sektördeki mevcut düşük faiz seviyesi, bize göre cazip bir giriş noktası sağlayabilir.

“Değerleme modelimiz, altının hala önemli ölçüde düşük değerde olduğunu gösteriyor”

Altın, Fed’in tapering belirtilerine karşı hassas olmaya devam ediyor. Soğuyan enflasyon ve daha yumuşak işgücü verileri, taperingde gecikme riskini artırıyor. Ancak ANZ Bank ekonomistlerine göre, Fed’in bu yılın ilerleyen zamanlarında taperinge başlamasına ilişkin beklentiler, altın üzerinde ağırlık oluşturacak:

Eylül ayına kadar olan güçlü ekonomik veriler, Fed’in Kasım ayından itibaren taperingi duyurması için önemli olacak. Bu yıl içinde varlık alımlarının yavaşlaması ve faiz artırımı beklentisi ABD doları için destekleyici ve altın fiyatları için ters bir rüzgar olabilir. Öte yandan istihdam verilerindeki hayal kırıklığı veya daha düşük enflasyon, sarı metal için yukarı yönlü bir alan sağlayabilir.

ANZ Bank ekonomistleri, altın fiyatlarının, ABD 10 yıllık getirisi ve ipuçları ile ayrıştığını ancak, bu eğilimin daha uzun sürmediğini belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın değerleme modelimiz, hala önemli ölçüde düşük değerde olduğunu gösteriyor. Pahalı hisse senedi değerlemeleri ve diğer belirsizlikler, S&P ve altın oranının 2008’in en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte, piyasa düzeltme ihtimalini artırıyor. Bu, yatırımcıları güvenli liman varlıkları tutmaya teşvik edebilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap