1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. ECB Lideri Kimi Kripto Paraları Övdü, Kimilerini ise Uyardı!

ECB Lideri Kimi Kripto Paraları Övdü, Kimilerini ise Uyardı!

featured

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christina Lagarde, kripto paraların para birimi olmadığını söyledi ve bu varlıkların “son derece spekülatif, zaman zaman şüpheli ve enerji tüketimi açısından oldukça yoğun” olduğunu sözlerine ekledi. Ayrıca stablecoin düzenlemesine ve merkez bankası dijital para birimlerine (CBDC) duyulan ihtiyacı tartıştı.

Lagarde: “Kripto paralar para birimi değildir. Nokta.”

ECB Başkanı Christine Lagarde, Perşembe günü yayınlanan Carlyle Group kurucu ortağı David Rubenstein ile yaptığı röportajda kripto para birimi, stablecoin’ler ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) hakkındaki görüşlerini paylaştı. Lagarde’a “kripto para birimlerinin küresel ekonomi için olumlu olup olmadığı” veya bu tarz bir sorunun sorulması için çok erken olup olmadığı soruldu. ECB Başkanı, aşağıdaki cümlelerle yanıt verdi:

Kriptolar, para birimi değildir, nokta. Kriptolar, muhtemelen para birimi olduklarını iddia eden, oldukça spekülatif varlıklardır. Ancak para birimi değiller. Değiller. Enerji tüketimi yoğun, spekülatif, ara sıra şüpheli kriptoları ayırt etmemiz gerektiğini düşünüyorum; ancak bunlar para birimi değil.

Lagarde, stablecoin’ler ve merkez bankası dijital para birimleri hakkında yorum yaptı

Lagarde, stablecoin’leri de tartışmaya başladı. Stablecoin’ler hakkında “ Öte yandan, bazı büyük teknolojilerin teşvik etmeye ve ilerletmeye çalıştığı, farklı bir tür olan ve düzenlenmesi gereken, çoğalmaya başlayan stablecoin’ler var. Kendilerini nasıl adlandırdıklarına bakılmaksızın, gerçekte yürüttükleri işe karşılık gelen bir gözetim olması gerekiyor,” ifadelerini kullandı.

ECB Başkanı daha sonra merkez bankası dijital para birimleri konusuna değindi. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere ECB, Temmuz ayının ortalarında dijital euro için araştırma sürecini başlattı. Lagarde, “Müşteri talebiyle bir şey üretmek amacıyla harekete geçen merkez bankaları da var. Merkez bankası dijital para birimleri, içinde bulunduğumuz yüzyıla uyuyor; bu yüzden CBDC’leri inceliyoruz,” ifadelerini kullandı ve ekledi:

Cüzdanlarımızda kâğıt paralar ve nakit para bulundurmak yerine, dijital ancak tamamen aynı bir şeye ulaşabiliriz. Bu yüzden hepimiz bunun üzerinde çalışıyoruz ve kesinlikle konuyu, CBDC konusunu zorlama konusunda hevesliyim. Buna hazırlıklı olmamız gerektiğine inanıyorum.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap