1. Ana Sayfa
 2. Dijital Dünya
 3. E-Ticaret Nedir ?
Trendlerdeki Yazı

E-Ticaret Nedir ?

featured
E-Ticaret son günlerde en popüler olan ve nakit akışının geliştiği ticaret yollarının başında gelmektedir. Gelişen internet ve teknoloji sayesinde evde otururken insanlar tüm ihtiyaçlarını elektronik ticaret sayesinde ayağına kadar isteyerek zamandan ve de enerjiden tasarruf etmektedir. Herhangi bir ürünün binlerce çeşit ve fiyata sahip seçeneklerini sıralayarak kişilerin tek tık ile alışveriş yaptığı platform geneline E-ticaret adı verilmektedir. Ürün, hizmet, tasarım ve daha birçok kategoride ticaret yapılabildiği gibi insanlar istediği siteden alışveriş yaparak da farklı birçok ihtiyaçlarını gidermektedirler.

Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji sayesinde ticaret yapmak isteyen kişiler ve halihazırda ticaret yapan kurumlar internet aracılığı ile isimlerini geniş kitlelere çok daha kısa sürede duyurarak hizmetlerini pazarlamaktadır. Her türlü ticaret ve hizmet ticaretinin yapıldığı internet ortamında kişiler reklam ve tanıtım yolu ile binlerce kilometre ötedeki kişilere ulaşma imkânı yakalamaktadır. Tüm bu avantajları ile elektronik ticaret, popülerliğini gün geçtikçe çok daha fazla arttırarak yaygınlaşmaktadır.

E-Ticaret Nasıl Yapılmalıdır?

E-Ticaret yapmak isteyen kişilerin acele etmeden tüm teknik bilgileri öğrenip kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir. Elektronik ticaret sayesinde hizmet ve ürünlerini pazarlamak isteyen kişilerin öncelikle kendilerine ait bir site kurarak site yönetimiyle altyapısını desteklemesi gerekmektedir. Site kurmak ve sitenin arananlarda üst sırada yer almasını sağlamak için belirli aşamalar ve işlemler bulunmaktadır. İnternet sitesi kurarak elektronik ticaret yapmak isteyen kişilerin bilmesi gereken önemli detaylar genel olarak şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • Öncelikle elektronik ticaret yapmaya karar veren kişilerin sektör belirleyerek hangi ürünleri satacağına karar vermesi gerekmektedir. Ürün ve sektör belirleyen kişilerin daha sonrasında ise perakende olarak aldıkları ürünü mü pazarlayacağı ya da kendi üretimleri olan ürünü mü pazarlayacağına karar vererek tanıtımını bu yönde yapmalıdır.
 • E-ticaret yapacak kişilerin internet sitesine alan adı belirleyip sunucu ayarlamalarını gerçekleştirmesi gerekmektedir.
 • Ticaret yapmak isteyen kişilerin müşteriye güven vermesi ve daha sağlam temellerle işleri yönetmesi için şirkete sahip olması gerekmektedir.
 • Sitesini kurarak ticaret yapmak isteyen kişilerin güvenilir bir altyapı oluşturması en temel şartlardandır.
 • Belirli bir sermayeye sahip olarak tanıtım ve pazarlama işlerinde ilerlemek gerekmektedir.
 • Elektronik ticaret emek ve zaman isteyen bir işlemdir bu nedenle devamlı kontrol sağlanmalıdır.

E-Ticaret Siteleri Yönetim Basamakları

E-Ticaret sitesi açarak ürün ve hizmetlerini pazarlamak isteyen kişilerin siteyi yönetmek için bilmesi gereken birtakım basamaklar bulunmaktadır. Sağlam temeller üzerine inşa edilen sitenin aynı şekilde sağlam yönetim aşamaları ile desteklenmesi sonucu evrensel bir site sahibi olunacaktır. Site yönetimini ayarlamak ve yürütmek isteyen kişilerin bilmesi gereken en önemli basamaklar şu şekildedir:

 • Site reklamı ve pazarlama çalışmaları yapılmalıdır.
 • Güvenlik ve memnuniyetin teminatı olarak müşteri destek hizmeti sunulmalıdır.
 • Depo, kargo şirketi anlaşması, stok yönetiminin iyi ayarlanması ve sürekli denetlenmesi gerekmektedir.

Bir diğer , haber başlığımızı okumak isterseniz ” Butik sitesi maliyeti nedir? ” hemen buraya tıklayın.

Kaynak ve sponsor

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap