1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dünyaca Ünlü 4 Analist: Altın Fiyatında Bu Düzeylere Hazırlanıyoruz!

Dünyaca Ünlü 4 Analist: Altın Fiyatında Bu Düzeylere Hazırlanıyoruz!

featured

Altın fiyatları, dolar rallisinin duraklaması ve yatırımcıların odak noktasının Avrupa Merkez Bankası’nın acil ekonomik desteğinde bir azalmaya işaret etmesi beklenen toplantısına çevrilmesiyle art arda üç seans kayıptan sonra Perşembe günü yükseldi. Spot altın, Çarşamba günü dokunduğu iki haftanın en düşük seviyesinden sıçrayarak yüzde 0.3 artışla ons başına 1.794.17 dolara yükseldi. Peki, sırada hangi seviyeler var? İşte dünyaca ünlü uzmanların görüşleri…

Altın yatırımcıları Avrupa Merkez Bankası’na odaklandı

Altın, dolar endeksinin aşağı yönlü hareket etmesiyle hafif bir yükseliş yaşarken, euro, ECB’nin tahvil alım hızını azaltabileceği beklentileriyle kazanç sağladı. CMC Markets UK baş piyasa analisti Michael Hewson, “Şu anda altın, dolar tarafından yönlendiriliyor… ancak (ECB Başkanı) Christine Lagarde’ın açıkladığı şey altın fiyatları üzerinde bugünkü dolardan daha büyük bir etkiye sahip olabilir,” dedi. Altın, düşük faiz oranı ortamında kazanma eğilimindeyken, bazı yatırımcılar külçeyi teşvik önlemlerini takip edebilecek yüksek enflasyona karşı bir korunma olarak da görüyor.

Ancak Exinity Group Baş Piyasa Analisti Han Tan, riskten kaçınmanın son zamanlarda ABD dolarını tercih etmesiyle birlikte külçe altının güvenli bir liman olarak parlaklığını kaybettiğini belirterek, altının hala büyük ölçüde doların Fed tarafından yönlendirildiğini de sözlerine ekledi. Fed Çarşamba günü, ABD ekonomisinin yenilenen bir COVID-19 dalgalanmasının ortasında Ağustos ayında “biraz küçüldüğünü” bildirdi. Ancak görünümden altına herhangi bir girişi potansiyel olarak dengeleyen bazı politika yapıcılar, Fed’in bu yıl varlık alımlarını kısma yolunda devam ettiğinin sinyallerini verdi.

ANZ Bank stratejistleri, altında olumlu duruşlarını koruyorlar

ANZ Bank’teki stratejistler, önümüzdeki üç ay boyunca altın konusundaki olumlu duruşlarını yineliyorlar. Rekor düşük ABD reel getirisi, tahvil alımının azaltılmasındaki gecikme, pahalı öz sermaye değerlemesi ve zayıf dolar beklentileri hala XAU/USD’nin 1.900 dolara yükseleceğine işaret ediyor.

Stratejistler, rekor düşük getirilerin, yine getiri sağlamayan altın yatırımları lehine döndüğünü söylüyor. Öte yandan, ABD doları için zayıflığın, yatırımcı talebi için kilit bir destek olmaya devam edeceğini belirtiyor. Altına gösterilen fiziksel talebin Hindistan ve Çin’de iyileşmeye hazırlandığı, parasal sıkılaştırma olasılığının azalmasının ise yakın vadede destekleyici göründüğü düşünülüyor.

Credit Suisse stratejistleri: 1.671 doların altı, önemli bir düşüş eğilimine işaret ediyor

Credit Suisse’in stratejistlerine göre, 1.832/1.834 dolarda 1.871 dolar işaretine giden yolu açmak için küçük bir taban görülebilir. Sadece 1671 doların altında, önemli bir düşüş eğilimi değişikliğine işaret eder. Stratejistler, “Altının gücü, Temmuz ve Ağustos’un yükseği 1832/34 dolarda durdu. Sadece burada bir kırılma, 1.871 dolara, ardından 1.917 dolara daha derin bir toparlanmaya yol açabilir,” ifadelerini kullanıyor ve düşüş açısından ise şunları ekliyor:

1.691 dolara geri düşüş için 1.775 doların altına inilmesine ihtiyaç var var. Yalnızca 1.671 doların altında olsa da, daha sonra başlangıçta 1.620/15 dolar, daha sonra 1565/60 dolar olarak görülen destekle önemli bir zirveyi işaretler.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap