1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dünyaca Ünlü 3 Analist: Altın Haftaya Bu Düzeylerde Olabilir!

Dünyaca Ünlü 3 Analist: Altın Haftaya Bu Düzeylerde Olabilir!

featured

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın güvercinvari konuşması altın fiyatında bir ralliyi tetikledi. Ancak bu konuşma, değerli metali işlem aralığının dışına itmek için yeterli mi? Kriptokoin.com olarak haftalık tahminleri derledik, birlikte inceleyelim…

Altın, FED Başkanı’nın konuşmasının ardından hemen değer kazandı

Altın, Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumu’ndaki konuşmasının ardından hemen değer kazandı. Aralık Comex altın vadeli işlemleri günde 25 dolardan fazla yükseldi ve en son ons başına 1.820,70 dolardan işlem gördü. Powell, merkez bankasının bu yıl 120 milyar dolarlık aylık tahvil alımlarını azaltmaya başlayabileceğini belirterek, daralmadan bahsederken diğer Fed yetkililerinden daha temkinli davrandı. Jerome Powell konuya yönelik şu yorumlarda bulundu:

FOMC’nin son Temmuz toplantısında, çoğu katılımcı gibi ben de ekonominin beklendiği gibi geniş bir şekilde gelişmesi durumunda, bu yıl varlık alımlarının hızını düşürmeye başlamanın uygun olabileceği görüşündeydim. Şimdilik, politikanın iyi konumlandırıldığına inanıyorum. Benim görüşüm, enflasyon için ‘önemli ilerleme’ testinin karşılandığı yönünde. Ayrıca maksimum istihdama doğru açık bir ilerleme kaydedildi.

Frank Cholly: Altın piyasası da kolay paranın devam ettiğini görmekten hoşlanıyor

RJO Futures kıdemli piyasa stratejisti Frank Cholly, yeni verdiği demeçte şunları söyledi:

Hisse senedi piyasalarına çok benzer şekilde, altın piyasası da kolay paranın devam ettiğini görmekten hoşlanıyor. Bir noktada oranları normalleştirmeye başlayacağımızı ve altının o zaman onu kucaklamaya istekli olacağını umuyorum. Şu anda, altın hala çoğunlukla belli bir aralıkta kalmaya devam ediyor. Biz bu aralığın en üst noktasındayız.

Frank Cholly: Altın sıkıştığı dar aralıktan çıkacak mı? Göreceğiz…

Frank Cholly, gelecek haftaki fiyat hareketinin yatırımcılara, Powell’ın yorumlarının altını yakın zamanda sıkışıp kaldığı 1.780-1.810 dolarlık işlem aralığından çıkarmak için yeterli olup olmadığını söyleyeceğini belirtti. Frank Cholly konuya yönelik şu yorumlarda bulunuyor:

Altın çıkış yapıp 1.820-25 doları bulana kadar, Ağustos başında yaşadığımız keskin satış nedeniyle 1.750-1.720 dolara düşmeyeceğine ikna olmadım. Kıymetli metal iyi bir toparlanma gösterdi ve şimdi bazı yönler bekliyor. Powell’ın açıklaması bizi 1.820 doların üzerine çıkarmaya yetti mi?

Frank Cholly: Altın’da 1.678 doları yeniden test edebiliriz

Altın piyasası, özellikle Cuma günkü hızlı bir satışın altın fiyatlarının yükselmesine yardımcı olmasının ardından, önümüzdeki hafta ABD dolarının nasıl işlem göreceğini yakından takip edecek. Cholly, Fed’in Eylül ayı para politikası toplantısına atıfta bulunarak, bu seviyelerde altında bir geri çekilme görmeye şaşırmayacağını da sözlerine ekledi.

Cholly, “1.775 dolar çekilirse, nispeten kolay bir şekilde 1.750-20 dolara gidebilir ve 1.678 doları yeniden test edebiliriz.” dedi. MKS PAMP GROUP metal stratejisi başkanı Nicky Shiels, Powell’ın konuşmasını altını önemli ölçüde yukarı taşımak için yeterince büyük bir katalizör olarak görmediğini de söyledi.

Bart Melek: Altın’ın 1.830 dolar seviyesine ulaşmasını bekliyorum

Jackson Hole konuşmasında Powell, faiz oranlarını artırma gerekliliklerinin tahvil alımlarını azaltmaktan çok daha katı olduğuna da dikkat çekti. TD Securities küresel strateji başkanı Bart Melek verdiği demeçte, “Oranlar daha uzun süre düşük tutulursa bu altın lehine olacak” dedi. Powell, enflasyonu geçici olarak gördüğünü ve esas olarak dayanıklı tüketim malları sektörü ve enerji kaynaklı olduğunu söyledi. Ayrıca pandemiyi tedarik zinciri darboğazları açısından bir faktör olarak görüyor.

Fed enflasyon konusunda endişeli görünmese de piyasa hala endişeli olabilir. Bart Melek, “Powell’ın enflasyon hakkında ne düşündüğü ile piyasanın ne düşündüğü arasında bir çekişme olabilir. Bazıları Fed’in enflasyon eğrisinin arkasında olabileceğine inanabilir.” dedi. Bart Melek önümüzdeki hafta altın konusunda iyimser ve fiyatların ons başına 1.830 dolar seviyesine ulaşmasını beklediğini de sözlerine ekledi. Bart Melek konuya yönelik şu yorumlarda bulunuyor:

Piyasalar Jackson Hole’da bir daralma açıklaması bekliyordu. Ve olmadı. Altın daha da yükselebilir. Ekonomi düzeldikçe daralma bir şeydir, ancak bu Fed’in faiz artıracağı anlamına gelmez.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap