1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dünyaca Ünlü 2 Analist: Altın Fiyatları Bu Tabanlara Dalabilir!

Dünyaca Ünlü 2 Analist: Altın Fiyatları Bu Tabanlara Dalabilir!

featured

Altın fiyatları, bir süredir merkez bankasının pandemi dönemi teşviklerini ne zaman azaltmaya başlayacağına dair ipuçları için ABD Merkez Bankası toplantısını yakından izleyen piyasalarla güçlenirken, Pazartesi günü beş haftanın en düşük seviyesini gördü. Peki, sırada hangi seviyeler olabilir? İşte 2 analistin yorumları…

Altın fiyatları, son zamanların en düşük seviyelerinde

Spot altın, daha önce 12 Ağustos’tan bu yana en düşük seviyesi olan 1.741.86 dolara dokunarak ons başına yüzde 0.3 düşüşle 1.748.13 dolara geriledi. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0.2 düşüşle 1.748.60 dolara geriledi. Dolar endeksi ise yaklaşık bir ayın zirvesine çıkarak altının diğer para birimlerinin sahiplerine yönelik çekiciliğini zedeledi.

SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, piyasada ABD Merkez Bankası’nın varlık alımını azaltma duyurusunun yakında duyulabileceğini ve nokta grafiklerinde sert bir para politikası izleneceğine dair bir sürpriz olabileceğini düşünmeye başladığını söyledi. Külçe, yaygın teşvikten kaynaklanan enflasyon ve para biriminin değer kaybetmesine karşı bir koruma olarak görülüyor. Fed’in varlık alımını azaltması bu iki koşulun üstesinden gelebilir ve altının çekiciliğini azaltabilir.

Innes, “Piyasalar, bazı kritik destek seviyelerinin (1.780 dolar ve 1.750 dolar) açığa çıkmasıyla altın hakkında oldukça düşüşe geçmiş gibi görünüyor ve bu, 1.700 dolarlık bir test için yolu açıyor” dedi. Fed’in 21-22 Eylül’deki toplantısında aylık tahvil alımlarını azaltmanın kapısını açarken, Eylül ve sonrasında ABD’deki istihdam artışındaki fiili değişikliği bağlaması bekleniyor.

Oanda analisti: Altın bu seviyeleri test edebilir

OANDA Asya Pasifik kıdemli piyasa analisti Jeffrey Halley bir notta, “Özellikle doların gücü devam ederken ve ABD getirileri güçlenmeye devam ederken, altının fiyat hareketi uğursuz” dedi. Halley, değerli metalin 1.675 dolar civarında uzun vadeli destekle 1.720 dolar seviyesini test etmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Ons altın sabah saatlerindeki düşüşün ardından yazım sırasında 1.757 dolara toparlanmış gibi görünüyor. Yine de, ayın başlarında görülen 1.825 dolarlık seviyelerin bir hayli geride kaldığını belirtmekte fayda var. Daha fazla altın haberi için Kriptokoin.com olarak hazırladığımız “Haftalık Altın Fiyatı Tahmini: İşte Seviyeler, Tarihler ve Beklentiler!” isimli yazıyı inceleyebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap