1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Dünya Altın Kurulu Raporu Çıktı! Bu Düzeyler Bekleniyor

Dünya Altın Kurulu Raporu Çıktı! Bu Düzeyler Bekleniyor

featured

Altın, fiyatların bir düzeltme görmesiyle Ağustos ayında bir miktar parlaklığını kaybetti. 9 Ağustos’ta Asya piyasalarında işlem saatlerinde altın, 15 dakikalık bir süre içinde %4 düşerek ons ​​başına 1.700 doların altına geriledi. Bu durum bazı analistler tarafından ‘ani çöküş’ olarak değerlendirildi. Dünya Altın Konseyi (WGC) son raporunda bunun olası nedenlerini açıklıyor. Kriptokoin.com olarak haberin detaylarını ve analist Christopher Lewis’in altın teknik analizini sizler için hazırladık.

Ağustos’ta altın fiyatlarında ‘ani çöküşe’ ne sebep oldu? WGC açıklıyor

Altın 6 Ağustos’ta (Cuma) zayıf işlem gördü ve güçlü ABD bordro verilerinin Fed’in beklenenden daha erken daralmaya gidebileceğini göstermesiyle %2,3 düştü. Aynı gün, ABD doları da tahvil getirileri gibi güçlenerek, sarı metalin fiyatlarını daha fazla etkiledi. Takip eden haftanın 9 Ağustos Pazartesi günü, Asya piyasalarında 4 milyar doları aşan altın satışları gerçekleşti. Rapora göre, bu, tüm varlıklarda küresel piyasalarda genellikle daha az likiditenin olduğu bir dönemde gerçekleşir.

WGC ayrıca, bu hızlı satışı yaratabilecek bazı teknik bileşenler olduğunu söyledi. İlk olarak, teknisyenler, 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamanın altına düştüğü ve düşüş eğilimi olarak kabul edilen son “ölüm çaprazını” vurguladılar. 1.700 dolar seviyesi civarında ve bu bir kartopu etkisi yaratarak ek satışa neden oldu. WGC’nin o gün olanlardan elde edilen en önemli çıkarımı, altının ABD piyasa saatlerinde %2’den daha az düşüşle tamamlanmasıydı.

Bununla birlikte, kısa süreli bir flaş düşüşe rağmen, altın, daha güçlü faiz oranları ve Exchange Traded Fund (ETF)’de marjinal zayıflık nedeniyle Ağustos’u bir önceki aya göre sadece biraz daha düşük kapattı. WGC, Ağustos ayında, Kuzey Amerika çıkışlarının Avrupa ve Asya fonlarına olan girişlerden daha ağır basması nedeniyle, altın destekli ETF’lerde 22,4 ton net çıkış gördüğünü söyledi.

Altın’da güncel gelişmeler ve teknik analiz

Altın piyasaları başlangıçta Perşembe günkü işlem seansı sırasında toparlanmaya çalıştı, ancak 1.800 dolar seviyesine yaklaştıkça kazançlarını geri verdi. ECB toplantısı aynı zamanda devam ediyordu. Bu yüzden merkez bankası gürültüsü ve müdahalesi tartışma konusu olabilir. Bununla birlikte Piyasa analisti Christopher Lewis, 50 günlük EMA ve 200 günlük EMA’nın da söyleyecek bir şeyleri olduğunu düşünüyor, çünkü ikisi de yatay ilerliyor. Bu göstergelerin her ikisi de geniş çapta takip ediliyor, bu nedenle birçok algoritmik trader oraya ilgi duymuş olabilir. Ayrıca analiste göre, satışa yol açan şamdana baktığınızda, bunun gibi büyük kırmızı şamdan çok nadiren bir boşlukta olur. Christopher Lewis, altın fiyatları için şu analizi yapıyor:

1.835 dolar seviyesi trade söz konusu olduğunda böyle bir “tuğla duvar” sunduğundan, bu noktada daha fazla kırılma için gerekli ivmeyi oluşturmaya çalışıyoruz. Açıkçası, orada kırılırsak, olağanüstü bir yükseliş işareti olur ve bu piyasayı yukarı doğru sıçratabilir. Ancak, bunun olduğunu görmüyorum, en azından kolay değil. Bunu kısa vadede gerçeğe dönüştürmek için ABD dolarında bir tür anıtsal erime görmemiz gerekir. Aşağı yönde, eğer 1.775 dolar seviyesinin altına düşersek, o zaman muhtemelen 1.750 dolar seviyesine ve ardından birkaç hafta önce o muazzam “çifte dip” in oluştuğu 1.680 dolar seviyesine bakabiliriz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap