1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Domain Nedir?

Domain Nedir?

featured

Domain internette en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında gelmektedir. Teknoloji ve bilişiminin kendi içerisinde farklı bir dili olduğu görülmektedir. Gündelik hayattaki terimlerden farklı olarak internet altyapısındaki kelimeler kullanılmaktadır. Web sitelerinin en çok kullanılan bir kelimesi olarak domain terimi ne anlam ifade ettiği araştırılmaktadır. İnternet sitesinin bir nevi Nick Name’i olarak kullanılan domainin web sitesinin fiziksel adresinin karşılığı olan harf, sembol ya da sayıların birleşiminden oluşan site adıdır.

Arama bölümüne yazılan bu isim site sayfasının açılmasını sağlayarak diğer bir deyişle de alan adı olarak kullanılmaktadır. Sitelere ulaşmak için URL adreslerini ezberlemeye gerek kalmadan alan adları eşliğinde aranınca siteye ulaşmak mümkün olduğundan çok büyük kolaylık sağlamaktadır. Kullanıcıların istedikleri siteye kolay bir şekilde erişmeleri sağlayan alan adı zamandan tasarruf sağlamaktadır.

Domain Kullanım Amacı

Domain her sitenin kendilerine belirlediği isim olarak tanımlanabilmektedir. Sitelerin kullanıcılarına kendilerini tanıttığı ve kullanıcı adı olarak gösterdiği alan adı sayesinde kişilerin sitenin IP adresini ezberlemelerine gerek kalmamaktadır. Kendi içerisinde domain isimlerinin iki temel bölümden oluştuğu bilinmektedir. Sitelerde kullanılan domain ad bölümlerini incelemek için Youtube örnek gösterilebilir.

Örneğin youtube.com sitesinde “Youtube” domain ismi ve geriye kalan “.com” kısmıysa domain uzantısı olarak değerlendirilmektedir. Domain adları sayesinde kişilerin istedikleri siteye kolayca erişme imkanı tanınmıştır dolayısıyla sayfaların ziyaretçi sayısı da bu duruma bağlı olarak artış göstermektedir. Kişilerin istedikleri sayfayı bu yöntemle kısaca görüntülemeleri sonucunda internetteki etkileşim artıp aynı zamanda bilgiye ulaşma da daha basit bir hal almıştır.

Domain Adı Nasıl Alınır?

Domain her sitenin kendi tercihine göre belirlediği ve satın aldığı site kullanıcı adıdır. Kişiler domain adı almak için ilk olarak kendi isimlerini belirlemesi gerekir daha sonrasında yetkili firmaya ulaşarak belirlene isimin başka bir web sitesi tarafından kullanılmadığı onayını alması gerekmektedir. Web siteleri arasında karmaşıklığın önlenmesi amacı ile her sitenin kendine özel ve farklı bir domain adı alması zorunludur.

Site yöneticileri kullanmak istedikleri domain adının başka bir site tarafından kullanılmadığından emin olduktan sonra firmadan bu isimi satın alarak kendilerine özel olarak belirleyerek teyit etmeleri gerekmektedir. Satın alınan domain adlarının sınırsız süreye sahip olmadığını ve genel olarak bir yıllık kullanım hakkı satın alındığını bilmek gerekmektedir.

Kişiler satın alıp o süre boyunca kullandıktan sonra tekrardan aynı firma ile iletişime geçerek aynı domain adını yine belirli bir süreliğine satın alabilirler. Sitelerin tercihlerine göre belirli süre dolduktan sonra domain adlarını değiştirme gibi şansları da bulunmaktadır. Süresi dolan site adını değiştirmek ya da yenilemek için yine firmaya ulaşmak ve satın alma sürecini başlatmak yeterli olacaktır. Domain adı siteler için olmazsa olmaz kullanıcı adı olarak değerlendirilmektedir.

Diğer yazılarımızı okumak ve bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap