1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. DOGE ve SHIB: Grafikler ve İndikatörler Ne Anlatıyor?

DOGE ve SHIB: Grafikler ve İndikatörler Ne Anlatıyor?

featured

Piyasa şu anda Bitcoin ve Ethereum fiyat hareketlerini haritalamakla meşgulken, Dogecoin gibi bazı altcoin’ler de büyük kazançlar elde etti. Ancak bu kazanımlar son zamanlarda gerilemeye başladığı için yatırımcılar bir çıkış yolu arıyor olabilir. Şimdi, SHIB ve DOGE’yi ele alacağımız yazıda her iki memecoin’in de on-chain metriklerine ve teknik analizlerine göz atacağız. Genel durumlarıyla başlayalım…

Dogecoin (DOGE) ve Shiba Inu (SHIB)’da neler yaşandı?

Bu köpek temalı altcoin’ler için, genellikle trendlerine kapılan topluluklarından muazzam bir destek geliyor. Ama artık değil. Son 11 günde hem DOGE hem de SHIB sırasıyla %21 ve %22 düştü. Ve bu düşüş yatırımcılarına zarar verdi.

Bu düşüş başladığından beri karlı adresler düşüyordu ve altcoin’lerin piyasalarını önemli ölçüde etkiledi. Shiba Inu sahipleri bir şekilde %15 karlılıktan %50’ye çıkmayı başardı. Ancak, yazının yazıldığı sıralarda adreslerin, %61’nin kar kaybetmesiyle kayıplara geri döndüler. Aynı süre içinde 300.000 karlı adres kaybolduğu için DOGE’de bundan da çokta uzak da değildir.

Memecoin’ler için on-chain metrikleri hangi yönü gösteriyor?

Ancak,  Kriptokoin.com olarak yukarıda aktardığımız karlı cüzdanların oranları bir sürpriz değildir, çünkü on-chain metrikler şu anda çoğunlukla düşüş gösteriyor:

Memecoin’lerin için hala şans var mı?

Analistlerimizden Aaryamann Shrivastava’ya göre bu soruyu cevaplamak oldukça zorlayıcıdır. Her iki memecoin için de topluluğun desteği hala yüksek. Duygu olumlu ve insanlar yatırım yapmaya devam ediyor (finansal olarak çok fazla olmasa da). Ancak bu, satışların piyasadan daha öncelikli olması nedeniyle DOGE sahiplerinin paniğe kapılmasına engel olmadı. Şu anda emir defterleri, Dogecoin’i satın almak yerine satmak için 70 milyon DOGE (17.5 milyon dolar değerinde) daha yüksek rakamlar gösteriyor:

Öte yandan Shiba Inu, satıldığından daha fazla satın alınıyor. Bu satın almanın arkasındaki büyük itici güç, OpenSea tarafından yapılan son duyurudur. En büyük NFT pazarı artık SHIB’yi geçerli ödeme seçenekleri olarak kabul etmeye başladı. Bu, yatırımcılar arasında gözlenen yükselişten sorumlu olabilir. Özetle, piyasa yukarıda bahsedilen memecoin’ler için iyi değil, ancak Shiba Inu geri dönüş yapmanın bir yolunu bulmuş olabilir.

SHIB yükselişte peki DOGE?

Dogecoin, grafiklerde oldukça hayal kırıklığı yaratan bir hafta geçirdi. Ayılar lehine simetrik bir üçgen dökümü ortaya çıkarken, açığa satış yapanlar 0,280 doların altında daha fazla düşüş başlattı. Aslında DOGE, %11’in üzerinde bir düşüşle ilk 10 kripto para arasında haftalık en kötü performans sergileyen oyuncu oldu. Artı tarafta, DOGE’nin alçalan takozu, yaklaşan bir fiyat artışı ve 15 Ağustos’un en yüksek seviyesi olan 0.35 doların üzerine bir geri dönüş şansı sundu. Yazım sırasında, DOGE, 36.57 milyar dolarlık bir piyasa değeri ile 0.27 dolardan işlem görüyordu:

Dogecoin 12 saatlik grafik teknik analizi:

Analist Saif Naqvi’ye göre genişleyen bir kama düzenine geçmeden önce, bu kalıbın henüz tam olarak şekillenmediğini anlamak önemlidir. Aslında, başka bir düşük seviye 0.280 dolar olarak tahmin edildi. Erken bir kırılma durumunda, DOGE’nin öncelikle 20-SMA’nın (kırmızı) üzerinde kararlı bir şekilde kapanması gerekecektir. Bu, DOGE’yi 0.35 dolar ve 25 Mayıs’ın en yüksek seviyesi 0.38 dolar olan sonraki hedeflere doğru itecektir. Öte yandan, 0,26 doların altında oluşan bir düşük, analiste göre açığa satış yapanların ek kayıpları tetikleme şansı sunacaktır.

DOGE, 12 saatlik 200-SMA’sından geri döndükten sonra, göstergelerinden birkaçı önemli gelişmeler kaydetti. Örneğin, RSI düşüş bölgesine dalmaktan kaçındı ve dengeye yakın kaldı ve olumlu bir toparlanmaya ağırlık verdi. Bu arada MACD, son birkaç gün içinde satış baskısı hafiflediği için yükseliş geçişine yaklaştı. Benzer şekilde, Yönlü Hareket Endeksi (DMI) de -DI çizgisinin üzerinde önemli bir geçişin eşiğindeydi. Tüm bu işaretler piyasada satın alma tetikleyicileri olarak işlev gördü.

DOGE ticaret fikirleri:

Analist Saif Naqvi’nin teknik analizlerine göre, son kayıplara giriş yaptıktan sonra Dogecoin, yukarı yönlü bir fiyat dalgalanmasının tonunu belirledi. Fiyatı, alçalan bir takoz kurulumunun sınırları içinde işlem görüyor, genellikle yukarı doğru bir kırılmayı tetikleyen bir modeldir. Böyle bir sonuç olması durumunda, kar alma 0.35-0.38 dolar arasında ayarlanabilir. Bununla birlikte, böyle bir hareketten önce, 0.280 dolardan düşük bir seviye oluşturulabilir ve bu, yükselişli trader’lar için ideal bir satın alma fırsatı sunar.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap