1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. DOGE İsmi İçin Savaşıyor! Dogecoin Milyoneri ise…

DOGE İsmi İçin Savaşıyor! Dogecoin Milyoneri ise…

featured

Tokenın mucitleri tarafından kurulan Dogecoin Vakfı, ticari marka için başvuruda bulundu. Ancak DOGE, şimdi adı üzerinde bir ticari marka anlaşmazlığına karıştı. Bu sırada Dogecoin’in meteorik yükselişinden yararlanıp işinden istifa eden DOGE milyoneri, bir şirketin yönetim kurulu başkanı olarak yeniden ortaya çıktı.

Dogecoin, ticari marka anlaşmazlığının merkezinde

Denver, Colorado’da orijinal tokenin mucitleri tarafından kurulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Dogecoin Foundation, ismin ticari markasına başvurdu. Ancak Dogecoin ticari markasının sahipliğini iddia eden tek kuruluş, vakıf değil. Dogecoin ticari markasını kontrol etmek isteyen başvuru sahipleri, ABD Patent ve Ticari Marka Ofisine en az yarım düzine belge sundu. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, kripto para birimi için lobicilik ve destek sağlamak için Ağustos ayında yeniden dirilmeden önce yıllarca uykudaydı. Elon Musk’ın temsilcisi Jared Birchall ve Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin de yönetim kurulunda.

Pek çok kişi, sekiz yıl sonra bir markayı ticari marka haline getirme kararını sorguladı ve karşıtlar, vakfın ancak Dogecoin ilk beş kripto para biriminden biri olduğunda yeniden kurulduğunu iddia etti. Birçok kişi, orijinal kuruluş artık aktif olmasa da, Dogecoin markasını yaşatarak ondan faydalandı. Cook Adaları’nda bulunan Moon Rabbit AngoZaibatsu LLC de, Dogecoin ticari markası için başvuran böyle bir şirkettir. Şirketin kurucusu Versitti, bunu kötü niyetle yapmadıklarını belirtti. Diğerleri, esasen bir kopya olan herhangi bir şeyi ticari marka haline getirmeye çalışmanın en iyi ihtimalle ironik olduğunu söyledi.

DOGE milyoneri yeniden karşımıza çıktı

Kriptokoin.com olarak hikayesini anlattığımız, DOGE milyoneri olduktan sonra işinden istifa eden eski Goldman Sachs yöneticisi, bir Birleşik Krallık sağlık şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı olarak yeniden ortaya çıktı. Aziz McMahon, yatırımcı ilişkileri, kurumsal yönetim ve şirketin yeni ESG politikasının oluşturulmasına odaklanarak SpectrumX’e Yönetim Kurulu Başkanı olarak katılacak. McMahon, daha önce ABD yatırım bankasında yükselen piyasa satışlarının başındaydı, ancak bu yıl Dogecoin’in meteorik yükselişinden kar elde ettikten sonra istifa etti.

McMahon’un, 14 yıldan fazla bir süredir Goldman’da çalıştıktan sonra ayrılmadan önce, piyasa değerine göre dünyanın en büyük dokuzuncu kripto para birimi olan Dogecoin’den ne kadar para kazandığı belli değil. Bununla birlikte, kripto para, McMahon’un istifa etmesinden kısa bir süre önce, bir yılda yüzde 25.054 artarak Mayıs ayında 0.74 dolarlık bir fiyatla zirve yaptı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap