1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Büyük Gün Geliyor: 42 Altcoin ve Birçok Borsa Yok Olabilir!

Büyük Gün Geliyor: 42 Altcoin ve Birçok Borsa Yok Olabilir!

featured

Geçtiğimiz haftalarda Güney Kore’den bir finansal düzenleme, ülkede kripto paralara yönelik kanunun yürürlüğe girmesiyle, ilgili borsalar için bir son tarih belirlemişti. O gün geldi. Artık dijital varlık kanunuyla beraber kara para aklama ve kimlik doğrulama kurallarına uymayan borsalar yarından itibaren kapanmaya başlayacak. Kore Üniversitesi’nde profesör ve kripto para araştırma başkanı Kim Hyoung-Joong, 42 altcoin projesinin ve birçok borsanın kapatılabileceğini söylüyor…

42 altcoin ve birçok borsa silinebilir

Düzenlemenin kara para aklamanın önüne geçilmek için yapıldığı biliniyor. Şu ana kadar sadece, ülkenin 4 büyük borsası Coinone, Bithumb, Korbit ve Upbit düzenlemeye tamimiyle uyum sağladı. Bu borsalar ülkenin kripto para ticaret hacminin %90’ından fazlasını oluşturuyor. Ayrıca 40 borsasının 24 Eylül öncesinde denetime kayıt bile yaptırmadığı belirtildi. Kim Hyoung-Joong, küçük borsaların ve 42 “kimchi coin”in işlemlerine son verilebileceğini söylüyor. Düzenlemenin, uyum sağlamayan borsaların internet sitelerini askıya alabileceği veya kapatabileceği de bildiriliyor.

Güney Koreli kripto para traderları, ülkenin kripto borsalarının üçte ikisi bir düzenleyici revizyonla silinmeye hazır olduğundan, Won3tn’den (2,6 milyar dolar) daha fazla zarara hazırlanıyor

Para veya hapis cezası da uygulanabilir

Güney Kore’nin mali düzenleyicisi (FSC), kripto borsaları yeni gereksinimleri son tarihten önce karşılayamazsa, 17 Eylül’den önce müşterilerini olası kapanma konusunda bilgilendirmelerini istemişti. Kore Finans Tüketici Federasyonu başkanı Cho Yeon-haeng, askıya alınan borsalarda en büyük zararın büyük yatırımcılarda olacağını söyledi. Ayrıca, herhangi bir kripto para hizmeti sağlayıcısı uygun kayıt olmadan ülkede faaliyet göstermeye devam ederse, sorumlu taraflar beş yıla kadar hapis veya yaklaşık 43.500 dolara kadar para cezasına çarptırılacak.

Kimchi coin’e özellikle dikkat edilmeli

Güney Kore kripto ticaretinin yaklaşık yüzde 90’ı, bazıları büyük ölçüde Kore tarafından geliştirilen kripto para birimi olan “kimchi coins” olarak bilinen altcoin’lerde yapılıyor. Kore Üniversitesi Kripto Para Birimi Araştırma Merkezi Başkanı Kim Hyoung-joong’un tahminlerine göre, yaklaşık 42 “kimchi coin” borsaya uyulmamasının bir sonucu olarak geçersiz hale gelebilir. Diğer taraftaki Koreli yatırımcılara gelince, Uniswap ve Sushiswap gibi merkezi olmayan borsalara yönelmeye başlayabilirler.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap