İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Büyük Eller Artık Altın’da Ne Yapıyor? İşte Aldıkları Pozisyonlar…

Büyük Eller Artık Altın’da Ne Yapıyor? İşte Aldıkları Pozisyonlar…

featured

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’ndan alınan en son piyasa verilerini yorumlayan bazı analistlere göre, ABD ekonomik toparlanması artan COVID-19 Delta varyantı tehdidiyle karşı karşıya kalırken, Hedge Fonları yeniden değerlenme fırsatı gördükleri için altın fiyatına ilişkin boğa bahislerini artırıyor. Kriptokoin.com olarak, TD Securities, Société Générale ve SocGen’deki analistler ile piyasa analisti Neils Christensen’in altın fiyatlarındaki beklentilere ilişkin görüşlerini sizler için derledik.

Güvenli liman talebi ile tapering çekişmesi

TD Securities’deki emtia analistleri, altın fiyatındaki son hareketi, devam eden pandeminin yönlendirdiği güvenli liman talebi ile Federal Rezerv’in yıl sonuna kadar aylık tahvil alım programını azaltma isteği arasında bir çekişme olarak nitelendiriyor. Pazartesi günü yayımlanan bir raporda analistlerin değerlendirmesi şu doğrultudaydı:

Fed Başkanı’nın merkez bankasının varlık satın alma programının daraltılmasına işaret edeceği beklentilerine rağmen, Delta varyantının yaygınlaşmasına ilişkin endişeler ve tam istihdama güçlü bir odaklanma, açık tahminleri kapatmak için spekülasyonlara yol açtı.

TDS analistleri: Fed’in duruşu daha yüksek altın fiyatları için bir katalizör görevi görebilir

24 Ağustos’ta sona eren hafta için CFTC’nin ayrıştırılmış Trader Taahhütleri raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerinde spekülatif brüt uzun pozisyonlarını 9.364 sözleşme ile 126.636’ya yükselttiğini gösterdi. Aynı zamanda, açık pozisyonlar 7.002 sözleşme azalarak 51.192’ye düştü.  Altının net uzun pozisyonu şimdi bir önceki haftaya göre yaklaşık %28 artışla 75.444 kontrat seviyesinde bulunuyor. Piyasa analisti Neils Christensen’e göre, altına olan ilginin artması, anket döneminde fiyatların ons başına 1.800 doların üzerine çıkmasına yardımcı oldu ve altın piyasası, ayın başlarında yaşanan ani çöküşün neden olduğu tüm kayıplarını geri almayı başardı.

TDS’deki analistler, spekülatif yatırımcılar arasındaki duyarlılığın değiştiği görüldüğünden daha yüksek fiyatlar için potansiyel gördüklerini söylüyorlar. Analistler, Fed’in aylık alımlarını azaltabilecek olmasına rağmen, merkez bankasının para politikalarının öngörülebilir gelecekte destekleyici olmaya devam edeceğini belirtiyorlar ve Jerome Powell’ın konuşmasından şu sonuçları çıkarıyorlar:

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günkü Jackson Hole sempozyumundan gelen açıklamaları, merkez bankasının daralmasına rağmen, Fed’in faiz oranlarını yükseltme standardının çok daha katı olacağını ve bunun da yine düşük reel getirilerin burada kalacağını gösteriyor. Bu, daha yüksek altın fiyatları için bir katalizör görevi görebilecek uzun vadeli riskin artmaya devam edebileceği anlamına geliyor.

Société Générale’deki emtia analistleri, Federal Rezerv komitesi üyelerinin tapering hakkında konuşmaya devam etmesine rağmen, devam eden COVID-19 belirsizliğinin onları herhangi bir etkili plan ve zaman çizelgesi sunmaktan alıkoyduğunu ve bu belirsizliğin, ABD doları üzerinde baskı oluşturarak, altına fayda sağladığını söylüyorlar.

“Gümüş piyasası hala yeni bir boğa hissi bulmakta zorlanıyor”

Piyasa analisti Neils Christensen, para yöneticilerinin altını bir kez daha güvenli liman olarak görmesine rağmen, gümüş piyasasının hala yeni bir boğa hissi bulmakta zorlandığını belirterek, hedge fonların, kısa vadeli teminatlar da dahil olmak üzere genel risklerini azalttığını söylüyor.

Ayrıştırılmış rapor, Comex gümüş vadeli işlemlerinde spekülatif brüt uzun pozisyonların 133 sözleşme azalarak 48.094’e düştüğünü, açık pozisyonların ise 1.002 sözleşme azalarak 37.470’e düştüğünü gösteriyor. Gümüş’ün net uzun pozisyonu, önceki haftaya göre nispeten değişmeden 10.624 kontrat seviyesinde bulunuyor. Anket döneminde, gümüş fiyatları ons başına 23 dolarda direnci test etti. SocGen’deki analistler, gümüşün düşüş pozisyonunun aşırıya kaçtığını ve piyasanın kısa vadeli bir düzeltme riski altında olduğu yönündeki duruşlarını yineliyorlar.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap