1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Bu 14 ve 9 Yaşındaki Kardeşler, Kripto Paralar ile Bakın Nasıl Kazanıyor!

Bu 14 ve 9 Yaşındaki Kardeşler, Kripto Paralar ile Bakın Nasıl Kazanıyor!

featured

14 ve 9 yaşındaki kardeşler kripto para madenciliğinden ayda 30.000 doların üzerinde kazanıyor. On dört yaşındaki Ishaan Thakur ve 9 yaşındaki kız kardeşi Aanya, yazlarını karlı bir madencilik alanı olan kripto paralar konusunda çalışarak harcıyorlar. Ishaan, CNBC Make It’e “Teknoloji hakkında yeni bir şeyler öğrenmek ve bu arada biraz para kazanmak istediğimiz için başladık” diyor. Kriptokoin.com‘da şimdi ayrıntılar.

Kripto paralar kazandırıyor

Kardeşler her ay 30.000 doların üzerinde üç kripto paranın madenciliğini yapıyor. Peki ellerinde hangi kripto paralar var? Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin; ikinci en büyük Ethereum; ve ilk 100’ün ortasında bir altcoin olan Ravencoin’e sahipler. Bunu yapmak için, Teksas, Frisco’da bulunan Ishaan ve Aanya’nın madencilik yapmayı öğrenmeleri gerekiyordu ki bu hiç de basit bir şey değil. Bitcoin ve ether gibi kripto para birimleri kazanmak için madencilik yaparken, karmaşık bilgisayarlar işlemleri doğrulamak için zor bulmacaları çözmek rekabet edecek şekilde programlanıyor.

Ishaan diyor ki:

Kripto madenciliği tıpkı altın veya elmas madenciliği gibi. Kürek kullanmak yerine bilgisayarlarla madencilik yapıyorsunuz. Madende bir parça altın ya da elmas bulmak yerine bir kripto para buluyorsunuz. Bütün yazı video oyunları oynayarak geçirebilirdik ama bunun yerine boş zamanlarımızı teknoloji hakkında bilgi edinmek için kullandık.

Ishaan, YouTube’da video izledikten ve internette arama yaptıktan sonra, popüler bir oyun bilgisayarı türü olan Alienware’i Nisan ayında bir ether madenciliği teçhizatına dönüştürdü. Bunu madencilik için yüksek hacimli hesaplamalar yapabilen grafik kartını kullanarak yaptı. Kardeşler ether ile başladı, çünkü Bitcoin madenciliği gerçekten zordu. Sınırlı arzı ve artan talebi ile Bitcoin madenciliği yaparken rekabet daha yoğun olabilir.

Ishaan: “İlk günlerinde 3 dolar kazandım.”

İşi resmileştirmek için Ishaan ve Aanya, 30 Nisan’da babaları Manish Raj’ın yardımıyla kendi madencilik şirketleri Flifer Technologies’i kurdular. Ishaan, “O kadar çok beğendik ki, daha fazla işlemci [veya çip] eklemeye başladık ve ilk ayında 1.000 dolar kazandık” diyor. Kardeşlerin gelirleri artmaya devam etti ve Temmuz ayı sonlarında Bitcoin ve Ravencoin madenciliğine başlamak için Antminers ve Nvidia RTX 3080-Ti ekran kartları gibi ekipman satın almaya güçleri yetti. Raj, hangi kripto paraları çıkaracaklarına karar verirken, sahip oldukları ekipmanın madencilik için “optimal” olduğu Ravencoin’i seçtiklerini söylüyor.

Raj, şu anda sipariş edilen ekipmana bağlı olarak Eylül ayında toplamda yaklaşık 36.000 dolar kazanmayı beklediklerini söylüyor. Ishaan, “Saniyede 10 milyardan biraz fazla Ethereum algoritmasını işleyebiliriz” diyor. Ishaan ve Aanya başarılı olmuş olsalar da, süreç hiç de kolay değil. Madencilik, çok karmaşık olmasının yanı sıra, pahalı ekipman, çok fazla enerji ve bilgisayar gücü gerektirdiğinden kesinlikle ucuz değil.

Örneğin Ishaan ve Aanya, eski bir yatırım bankacısı olan babaları Raj’ın kredi alarak fon sağladığı 97’den fazla işlemciye sahip. Raj, kesin kredi tutarını açıklamayı reddetti. Ancak, dünya çapındaki bilgisayar çipi sıkıntısı, ekipman bulmayı çok daha zor hale getirdi ve fiyatları bir üst seviyeye çıkardı. Ishaan, çoğunlukla Nvidia RTX 3090 grafik kartlarını kullandıklarını ve her kartın tek başına satın alınmasının yaklaşık 2.500 ila 3.000 dolar arasında olabileceğini söylüyor. Kardeşler evde olmalarına rağmen, “madencilik için %100 yenilenebilir enerji” kullandıklarını çünkü “çevre dostu olmak istediklerini” söylüyorlar. Ayrıca Dallas, Teksas’ta bir veri merkezi kiralıyorlar. Ishaan, hem evleri hem de veri merkezleri için toplamda elektrik faturasının ayda 3.000 doların biraz altında olduğunu söylüyor. Ishan diyor ki:

Ev çok fazla ısı ve gürültü aldığı için masamdan garaja taşındık, ve garajı da aştı, çünkü ısı ve gürültü garaj için çok fazlaydı. Artık garajı yalnızca mining rigs inşa etmek ve test etmek için kullanıyoruz. Hazır olduklarında onları Dallas şehir merkezindeki profesyonel, klimalı bir veri merkezine taşıyoruz.

Ishaan ve Aanya, okullarının yaz tatilinde operasyonlarını “büyütmeyi” başardılar, ancak ileriye baktıklarında işlerini büyütmeye ve okulla dengelemeye devam etmeyi umuyorlar. Kârları ile işlerine yeniden yatırım yapmayı planlıyorlar. Ancak, “umarım madencilik işimizden elde edilen karlar, [aynı zamanda] üniversite ücretlerimizi de karşılayacaktır” diyor Ishaan. Ishaan, Pennsylvania Üniversitesi‘ne gitmeyi umuyor. Orada tıp okuyup doktor olmak istiyor. Aanya da tıp okumak istiyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap