1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Blinken’dan ‘Taliban uygun dokümanları olanların Afganistan’dan çıkışına müsaade veriyor’ savunması

Blinken’dan ‘Taliban uygun dokümanları olanların Afganistan’dan çıkışına müsaade veriyor’ savunması

featured

ABD’nin Merkez Kuvvetler Komutanlığına (CENTCOM) bağlı Afganistan’dan tahliyeler için sığınmacı merkezine evsahipliği yapan Katar’ın başkenti Doha’ya, Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile Savunma Bakanı Lloyd Austin çıkarma yaptı.

Afganistan’ın kuzeyinde Taliban’a muhalif toplulukların yaşadığı Mezar-ı Şerif kentinde günlerdir uçuş izni almayı bekleyen ve aralarında Amerikalılar da olan 1000 kişinin havaalanında mahsur kalmasından, ABD Dışişleri’nin Taliban’a kalkış onayı ve uçaklar için iniş izni vermemesinin sorumlu olduğu eleştirilerine yanıt veren Blinken, Afganistan’dan tahliye için tarifesiz özel seferler düzenlenmesini sağlamaya çalıştıklarını savundu.

Taliban’ın seyahat belgeleri olanların Afganistan’dan serbest çıkışına izin vereceğini kendilerine söylediğini aktaran Blinken, Mezar-ı Şerif’teki krizin ‘bazı Afganların uygun seyahat belgelerine sahip olmamasından’ kaynaklandığı izahatını getirdi. ABD Dışişleri Bakanı, ‘anladığı kadarıyla Taliban’ın geçerli belgesi olan kimsenin ülkeden çıkışını engellemediğini’ dile getirdi.

Mezar-ı Şerif’ten ayrılmak isteyen Amerikalıların sayısının görece az olduğunu söyleyen Blinken, Mezar-ı Şerif’te uçaklarda tutulanlar ya da rehin alma türü bir durum olduğuna dair kendilerine bilgi gelmediğini belirtti.

Kabil Havaalanı’nı Türkiye ile birlikte idare ve işletme için Taliban’la görüşmeler yürüten Katar’dan da havaalanının en kısa zamanda operasyonel hale gelmesini istedikleri, ama henüz anlaşmaya varamadıkları açıklaması geldi.

Blinken ile basın toplantısı düzenleyen Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman bin Casim El Sani, Kabil Havaalanı’nın gelecek birkaç gün içinde yolcu taşımacılığına açılmasını umduklarını, ama havaalanının nasıl işletileceği konusunda henüz bir anlaşmaya varılmadığını söyledi.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap