1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Bitcoin’de Çarpıcı Gerçek: Fiyat Artarken Eski BTC’ler Harcanıyor!

Bitcoin’de Çarpıcı Gerçek: Fiyat Artarken Eski BTC’ler Harcanıyor!

featured

On-chain analiz firması Glassnode’un yeni bir raporuna göre, son birkaç hafta içinde görülen yüksek Bitcoin (BTC) fiyatlarının ardından ağda harcanan eski BTC’lerin oranı bir kez daha arttı. Firmaya göre, bazı uzun vadeli Bitcoin sahipleri kar elde etmek için şu anda yüksek olan fiyattan yararlandı, ancak bu satışın hacmi şu ana kadar fiyatı düşürmeye yetmedi.

Eski Bitcoin (BTC)’ler, fiyat artışıyla harcanıyor

Glassnode, en son haftalık raporunda, Bitcoin’lerini 6 ay ile 5 yıl arasında tutan cüzdanlar arasında artan harcamaların görüldüğünü, ancak bu kullanıcıların muhtemelen bu döngüde önemsiz olmayan dalgalanmaları atlatmış deneyimli yatırımcılar olduğunu söyledi.  Harcamalardaki artış 6 ay ile 5 yıl arasında üretilen BTC’lerde en büyüğünü kaydederken, tüm yaş gruplarında “keskin bir artış” görülebileceğini söyleyen firma, bunun “bazı kripto paraların çıkış likiditesi aldığını” gösterdiğini de sözlerine ekledi.

Ayrıca Glassnode, bazı eski Bitcoin’ler taşınırken, bir aylık büyük ölçüde istikrarlı bakiyelerin ardından borsalardaki Bitcoin bakiyelerinin de “çok hafif bir artış” gördüğünü kaydetti. Raporda, “Borsa Net Akışı metriği, bazı traderlar ve yatırımcıların kâr elde ettiği ve piyasa gücünden yararlandığı için bu hafta borsalara genel net girişler görüldüğünü gösteriyor” dedi.

Bununla birlikte, mevcut borsa girişinin büyüklüğünün Aralık 2020 ile Nisan 2021 boğa piyasasında görülen girişlerden “farklı olmadığı” da eklendi. Glassnode analistleri, bu nedenle, bu durumu “makul olarak beklenen davranış” olarak kabul ediyor.

Türev piyasasında son durum nedir?

Glassnode, Bitcoin için türev piyasasına bakıldığında, bir numaralı kripto para biriminin fiyatıyla birlikte hem opsiyonlara hem de vadeli işlemlerdeki açık pozisyonların arttığını kaydetti. Mayıs ayı satışları sırasında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 27.4 milyar dolardan düşüşün ardından, Bitcoin vadeli işlem piyasalarındaki açık pozisyon, son konsolidasyonun en düşük seviyelerinden %56 kadar, yani 6 milyar dolar arttı.

Rapor, diğer bulguların yanı sıra, opsiyon piyasalarının açık pozisyonda birkaç ayın en yüksek seviyelerini gördüğünü ve Haziran ayının en düşük seviyelerinden bu yana 4,1 milyar dolar (%105) arttığını söyledi. Uzmanlara göre açık sözleşmelerdeki 8 milyar dolar seviyesi, bu yıl Ocak-Şubat aylarında olduğu gibi Mayıs satışlarında görülen seviyelere benziyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap