İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Bitcoin ve Altcoin’lere GK Darbesi: Süreçler Askıya Alınıyor!

Bitcoin ve Altcoin’lere GK Darbesi: Süreçler Askıya Alınıyor!

featured

Güney Kore, Bitcoin ve altcoin ticaretindeki baskıya devam ediyor. Güney Kore’deki 60’tan fazla kripto para borsası, yeni bir düzenlemenin yürürlüğe girmesinden bir hafta önce, Cuma gece yarısına kadar müşterilerine ticaretin kısmen veya tamamen askıya alınacağını bildirmelidir.

Güney Kore’nin Bitcoin ve altcoin ticaretine yönelik baskısı sürüyor

Güney Kore’de borsaların faaliyete devam edebilmeleri için 24 Eylül’e kadar Mali İstihbarat Birimi’ne kaydolmaları ve internet güvenlik kurumundan bir güvenlik sertifikası sağlamaları gerekiyor. Ayrıca müşterilerin gerçek adları ile hesaplarını sağlamak için bankalarla ortak olmaları gerekiyor. Kayıt yaptırmayan borsalar 24 Eylül’den sonra hizmetlerini kapatmak zorunda kalacak. Kayıt yaptıran ancak bankalarla ortaklık kuramayanların ise Güney Kore won’u ile alım satım sağlaması yasaklanacak.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Finansal Hizmetler Komisyonu bu haftanın başlarında yaptığı açıklamada, “Hizmetlerin bir kısmının veya tamamının kapatılması gerekiyorsa, (borsalar) müşterilere kapanıştan en az yedi gün önce beklenen kapanış tarihini ve para çekme prosedürlerini bildirmelidir,” dedi. Bu bildirim sürecinin ise en geç 17 Eylül’de tamamlanması gerektiğini söyledi.

Borsaların 40’ı, işlemleri askıya alıyor

Tüm borsaların yaklaşık 40’ı tüm hizmetleri askıya alacak. 28’inin ise güvenlik sertifikaları var, ancak banka ortaklıkları sağlamadı. Sadece dört borsa – Upbit, Bithumb, Coinone ve Korbit – ortaklıkları kaydettirdi ve güvence altına aldı. Bu nedenle hizmetlerine devam etmelerine izin verilecek. ProBit, Cashierest ve Flybit dahil olmak üzere bazı küçük borsalar, ticareti sonlandıracaklarını ve bankalarla ortaklıklar kurana kadar yalnızca kripto para ticaretini içeren operasyonlarına devam edeceklerini söylediler.

Öte yanda, bu hafta gelen başka bir habere göre Güney Kore, kripto para birimi yatırımcılarının vergilendirilmesini geciktirebilecek bir yasa tasarısı geçirmeyi planlıyor. Güney Kore’nin iktidardaki Demokrat Partisi, kripto para birimlerine yönelik yaklaşmakta olan vergilendirme politikasını ertelemeyi planlıyor. Yetkililere göre, Bitcoin ve altcoin yatırımcılarının vergilendirilmesi konusu hala uygun altyapıdan yoksun. Yakın tarihli bir rapora göre, 2022’nin başında yürürlüğe girmesi gereken mevzuatı askıya alabilecek bir tasarıyı bile kabul ettiler.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap