1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Bitcoin Negatif Primde, Bu Altcoin ise Pozitifte! Bu Ne Demek?

Bitcoin Negatif Primde, Bu Altcoin ise Pozitifte! Bu Ne Demek?

featured

Grayscale’in kripto para fonlarının prim oranları, yüzde 20’lik bir düşüşün ardından yeni düşük seviyelere indi. Grayscale Bitcoin Trust fon primi yüzde 20’lik bir negatife ulaşırken popüler altcoin Litecoin’in fonlama prim oranı yüzde 7’lik pozitifte kalıyor.

BTC’de negatif prim, popüler altcoin LTC’de pozitif prim oranları: Bu ne anlama geliyor?

Prim oranı, bir varlığın spot fiyatına göre değişen değerlere işaret ediyor. Prim oranları düştüğü zaman, yatırım yapan traderlar, spot varlıktan daha kötü performans gösterdiğinden fona yaptıkları yatırımı yeniden gözden geçirirler. Yönetilen fonun ana amacı, düşüş yaşanılan piyasada veya düzeltme dönemlerinde varlık tutmadan spot varlıkları etkin bir şekilde takip etmektir.

Ayrıca azalan primin, Bitcoin’e veya söz konusu kripto para birimine olan talebin azalmasından veya Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimi odaklı borsada işlem gören ürünlerin sağlayıcıları arasındaki artan rekabetten kaynaklanabileceği düşünülüyor. Yani bu durumda, LTC’nin priminin pozitifte kalması, talebin yükseldiğine işaret edebilir.

Piyasa, negatif prim oranlarına nasıl tepki veriyor?

Bir fonun negatif prim oranı, yatırımcıların piyasadan hem çıkması hem de girmesi için bir sinyal olabilir. Piyasanın mevcut durumuna göre, eğer fonun prim oranı spot varlığın bir fiyat düşüşünden sonra bile negatif bölgede hareket etmeye devam ederse, bazılarına göre, traderlar büyük olasılıkla piyasa aşırı satılmış gibi fon hisselerini satın almayı düşünecektir. Ancak, özel ve kurumsal yatırımcıların davranışları büyük ölçüde farklılık gösterir. Negatif bir prim oranının, kurumları kripto para birimi fonlarına yatırım yapmaktan soğutabileceği düşünülüyor.

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Grayscale’deki en büyük fon, Grayscale Bitcoin Trust’tır. GBTC, Şubat 2021’den bu yana negatif prim oranı sergiliyor. BTC’nin olumsuz fiyat hareketi, fonun yararına çalışmadı ve dolayısıyla fonun NAV’si değişmedi. Fonun prim oranı pozitife döndüğünde, GRayscale daha fazla kurumsal yatırımcıyı kendine çekmeye başlıyor. Yine de, fonlama oranı ekstrem bir şekilde negatife döndüğünde fon, yatırımcılar için cazip bir hale gelebiliyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap