1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Bitcoin, DOGE, ADA ve ETH Çöküşünün Ardında Ne Var?

Bitcoin, DOGE, ADA ve ETH Çöküşünün Ardında Ne Var?

featured

Analistlere göre Bitcoin, Çin’e yönelik endişe ve bu haftaki Federal Rezerv toplantısı öncesindeki temkinliliğin ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemlerine ağırlık vermesiyle düştü. Bazılarına göre ABD hükümetinin finansal sistem için bir risk olarak stablecoin’leri baskılayabileceği yönündeki spekülasyonlar, kripto pazarındaki belirsizliği arttırıyor olabilir. Bunun yanı sıra Çin’deki Evergrande problemine de dikkat çekiliyor. Ayrıca BTC eleştirmeni Steve Hanke, yeni eleştirisiyle gündeme geldi.

Bitcoin ve büyük altcoin’ler sert düşüş yaşadı

Bitcoin, Dogecoin, Cardano, Ethereum gibi piyasa değerine göre en büyük kripto paralar neredeyse yüzde 10’luk bir düşüş yaşarken; Wall Street’in ana hisse senedi endeksi ve risk varlıkları için küresel ölçüt olan S&P 500’e bağlı vadeli işlemler, Avrupa hisse senedi endekslerinde ve Hong Kong ve Japonya hisselerinde benzer büyüklükteki kayıpların yanı sıra %1 daha düşük işlem görüyor.

Delta Exchange CEO’su Pankaj Balani, “Yatırımcılar, Çin Evergrande Group’taki bir krizin küresel piyasalar için sistemik bir sorun haline gelebileceği korkusuyla masadan risk almaya bakıyorlar. Piyasalar, merkez bankasından likiditede herhangi bir değişiklik olmadığından emin olmak için bu hafta Fed’in yorumlarına da bakacak,” ifadelerini kullandı.

Evergrande krizinin piyasaları endişelendirdiği düşünülüyor

Evergrande bugün erken saatlerde Hong Kong’da yüzde 10’dan fazla düştü ve nakit sıkıntısı çeken emlak devinin bu Perşembe günü vadesi gelen 83,5 milyon dolarlık faiz ödemesinde temerrüde düşebileceği endişeleri üzerine yıldan bugüne düşüşü yüzde 85’e çıkardı. Çinli yetkililer, borç verenlere, şirketin ödemeleri kaçırma olasılığının yüksek olduğunu zaten söylediler.

Bazı gözlemciler Evergrande krizini Çin’in “Lehman anı” olarak adlandırırken, Messari’den Mira Christanto bu tür korkuların abartıldığını söylüyor. Çarşamba günü sona erecek olan iki günlük Fed toplantısı, merkez bankasının likidite artırıcı teşvik programını azaltma veya artırma planlarına açıklık getirmek için yatırımcılar tarafından dikkatle izlenecek.

Stablecoin’lere yönelik düzenleyici eylem alınacak mı?

Makro faktörlerin yanı sıra, stablecoin’ler üzerinde yaklaşan düzenleyici eylemin, Bitcoin etrafındaki satış baskısını artırmış olabileceği düşünülüyor. Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere The New York Times tarafından Pazar günü yayınlanan bir makale, ABD düzenleyicilerinin stablecoin’lerin bir volatilite kaynağı olabileceğinden endişe duyduğunu ve finansal sistem için bir risk olarak ilan ederek dolara sabitlenmiş kripto para birimlerini düzenleyici denetim kapsamına alabileceğini söyledi.

Yakın tarihli bir Bloomberg raporu, yetkililerin Finansal İstikrar Gözetim Konseyi tarafından stablecoin’lerin ekonomik bir tehdit oluşturup oluşturmadığına dair resmi bir inceleme başlatmayı düşündüklerini söyledi. Bu sorunlar, bu Cuma günü sona erecek üç aylık Bitcoin opsiyonlarıyla birleştiğinde, kripto paranın bu hafta volatil kalabileceği düşünülüyor. Balani, Bitcoin 40.000 doların üzerinde kalırken altta yatan eğilimin yükseliş olmayı sürdüreceğini söyledi.

Steve Hanke’den Bitcoin eleştirisi

Son haftalarda El Salvador’u Bitcoin yasasını kabul etmesi nedeniyle eleştiren ünlü ekonomist Steve Hanke, Twitter’da şunları yazdı:

Kripto boğalarının sattığı yılan yağı Bitcoin’i almayın. Aşırı volatilitesi, dolandırıcılığa yatkınlığı ve belirsizliği, BTC’nin asla gerçek bir para birimi olarak uygun olmamasının nedenleridir. Bitcoin, temel değeri SIFIR olan, oldukça spekülatif bir varlıktır.

Geçmiş veriler, Eylül düşüşlerinin, özellikle bir halving yılından sonra görülenler olmak üzere daha büyük boğa koşularının önünü açtığını gösteriyor. Bitcoin, geçen yıl Mayıs ayında üçüncü halving’i gerçekleştirdi. Birinci ve ikinci halving’ler 2012 ve 2016’da gerçekleşti.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap