1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Bitcoin Borsası Hacklendi ve Bu Altcoin’ler Çalındı! Site Askıya Alındı

Bitcoin Borsası Hacklendi ve Bu Altcoin’ler Çalındı! Site Askıya Alındı

featured

Şeyseller merkezli bir Bitcoin borsası olan Bilaxy, büyük bir hack olayını yaşadığını ve platformun ERC-20 sıcak cüzdanının kötüye kullanılması nedeniyle fon kayıpları yaşadığını bildirdi. Bilaxy’nin açıklamasına göre 295 farklı token çalındı.

Bitcoin borsası, saldırıya yönelik açıklamalarda bulundu

Bilaxy, Telegram kanalında, kripto borsasının 28 Ağustos günü Türkiye saati ile 21:00-22:00 saatleri arasında “ciddi bir hack” yaşadığını duyurdu. Saldırının 295 farklı ERC-20 tokenının transferiyle sonuçlandığı belirtildi. Borsaya göre, etkilenen tokenlar, bilgisayar korsanı tarafından tek bir adrese aktarıldı. Yazma sırasında, tokenların yaklaşık değeri 170.600 dolar ve en son işlem 30 Ağustos’ta 50 Ether (ETH) veya yaklaşık 159.000 doların gönderilmesiyle yapıldı.

Anormal sıcak cüzdan işlemlerini tespit ettikten kısa bir süre sonra Bilaxy, acil durum önlemleri almak ve varlıkları güvence altına almak için “yüzlerce tokenı” sıcak cüzdanından soğuk cüzdanlara taşımak için web sitesini askıya aldı. Ayrıca bir Telegram güncellemesinde Bilaxy, müşterilerinden platforma para yatırmayı durdurmalarını istedi. Bilaxy’nin web sitesi, geçici bir sistem bakım bildirimi ve platformun Telegram kanalına bir bağlantı dışında başka bir bilgi sağlamıyor.

İşte çalınan altcoin’ler…

Bilaxy, hacker tarafından çalınan varlıkların dolar değerini açıklamadı. Bazı doğrulanmamış raporlar, borsanın 450 milyon dolara kadar kayıp yaşadığını öne sürdü. Merkezi olmayan finans protokolü Hoge Finance tarafından yapılan bir güncellemeye göre, saldırıda Tether (USDT), USD Coin (USDC), Uniswap (UNI) ve diğerleri dahil olmak üzere yaklaşık 300 kripto para birimi hacklendi ve transfer edildi. Hoge Finance, Bilaxy’de depolanan neredeyse 1 milyar HOGE tokenının (22 milyon dolar) borsadan çekildiğini ve başka bir cüzdana gönderildiğini söyledi.

Borsa, müşterilere güvenlik denetimleri sağlamak ve bir soruşturma başlatmak için güvenlik kurumları ve kolluk kuvvetleriyle iş birliği yapacağını söyledi. Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere başka bir kripto para borsası olan Liquid, saldırıya uğramış ve işlemleri askıya almıştı. Liquid, ERC-20 ve Stellar tabanlı USDC, Dai (DAI) ve GYEN dahil olmak üzere çeşitli kripto para birimleri için para yatırma ve çekme işlemlerine yeniden başladı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap