1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Bir Altcoin Daha Hücuma Uğradı! Fiyat Yüzde 90 Çakıldı

Bir Altcoin Daha Hücuma Uğradı! Fiyat Yüzde 90 Çakıldı

featured

Bir DeFi projesi olan xToken, akıllı sözleşmelerini hedef alan en son saldırının ardından yaklaşık 4.5 milyon dolar zarar uğradı. Hasarın, bilgisayar korsanları tarafından xSNX ürünü için akıllı sözleşmelerde bir güvenlik açığı keşfetmesinin ardından hafta sonu gerçekleştirildiği bildirildi. Saldırı sonrası altcoin projesinin yerel kripto para birimi XTK, Nisan ATH’sinden %90’dan fazla değer kaybetti. xToken ekibi telafi süreci için şunları açıkladı:

Kabaca 81 milyon dolar, flash loan’lar üzerinden ele geçirildi

xToken ekibi, saldırıdan birkaç saat sonra bir otopsi yayınladı ve kötü niyetli bilgisayar korsanlarının saldırıyı gerçekleştirmek için dYdX merkezi olmayan borsadan (DEX) 25.000 ETH (kabaca 81 milyon dolar) tutarında bir flash loan aldığını açıkladı. Daha sonra korsanlar, popüler DeFi protokolü Aave ve likidite borsası Bancor’u kullanarak 1.5 milyon Synthetix governance token’i (SNX) ödünç almak için Ether teminat olarak kullanıldı.

Tüm bunlar, SNX fiyatı üzerinde aşağı yönlü baskı uygulayarak, merkezi olmayan borsa Kyber’de 6.5 milyon USDC ile takas edildi. Saldırgan daha sonra USDC’yi Synthetix’in USD token’i (sUSD) ile takas etti ve xToken’ın sözleşmelerindeki bir kusurdan yararlanarak 811.000 sUSD için yapay olarak düşük bir fiyattan 614.000 SNX satın aldı. Mevcut fiyatlarla, bilgisayar korsanı 7 milyon dolar değerinde SNX ile kaçtı. En son saldırıya yanıt olarak xToken ekibi, xSNX ürününü kullanımdan kaldıracağını duyurdu ve şunları söyledi:

Mevcut xSNX uygulaması, karmaşık bağımlılıklar ve güvenlik açıkları için önemli yüzey alanı ile açık ara en karmaşık ürünümüzdür.

Altcoin xToken (XTK) fiyatı %90’dan fazla geriledi

Kriptokoin.com olarak aktardığımız xToken, kullanıcıların getiri elde etmek için sahiplerinin stake etme, yönetişim veya diğer protokol etkileşimlerine katılmasını gerektiren AAVE ve SNX gibi kripto para birimlerinden faiz getiren türevlerini elinde tutmasına olanak tanır. Saldırı, xToken’da bu yıl ilk kez yaşanan istismar değildi. Mayıs ayında, kötü niyetli bir bilgisayar korsanı Kyber DEX’i manipüle ederken aynı zamanda xToken fiyat hesaplamalarından da yararlandığında protokol benzer bir kaderi yaşadı. İhlal, protokole o sırada SNX token’lerinde yaklaşık 25 milyon dolara mal oldu. İleriye dönük olarak, xToken ekibi önümüzdeki haftayı yatırımcı kayıplarını hesaplamak ve yerel token’i XTK’yı kullanarak bir tazminat programı yapılandırmak için çalışarak geçireceğini belirtti.

Sadırı sonrasında altcoin xToken’in kripto para birimi XTK, geçtiğimiz saatlerde bir gün içinde %45 zarar uğradı. Nisan ayı ATH’si olan 1.40 dolardan %90’dan fazla geriledikten sonra, daha düşük seviyelerden gelen alıcılarla beraber 30 Ağustos’ta gün içi %34’lere varan kazanç sağladı. XTK şu anda 0.1279 dolardan işlem görürken son 24 saatlik grafiği şu şekildeydi:

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap