1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. “Baskı Artabilir” Analist, Altın Fiyatları Kestirimlerini Paylaştı

“Baskı Artabilir” Analist, Altın Fiyatları Kestirimlerini Paylaştı

featured

Analist Haresh Menghani’ye göre, altın fiyatları, çok önemli 200 günlük SMA’dan önceki günün ret düşüşünü genişletti ve Perşembe günü birbirini izleyen ikinci seans için satışların bir miktar devamına tanık oldu. Aşağı yönlü yörünge, altını bu haftanın başlarında dokunduğu 1.780 dolar bölgesi civarındaki aylık en düşük seviyelerine yaklaştırdı. Analist, ABD’deki enflasyonist baskıların hafifletildiğine dair işaretlere rağmen, yatırımcıların hala Fed’in bu yıl içinde pandemi dönemi teşviklerini geri almaya başlayacağına inandığını ve bunun da akışları getirisiz sarı metalden uzaklaştıran kilit bir faktör olarak görüldüğünü belirtiyor. Altın fiyatlarına ilişkin son gelişmeler ve analizler için Kriptokoin.com okumaya devam edin.

Haresh Menghani: Altın doların zayıflığından faydalanamadı

Bu arada Analist Haresh Menghani, hızla yayılan Delta varyantına ilişkin endişelerin ve küresel ekonomik yavaşlamanın, güvenli liman olarak görülen altına herhangi bir destek sağlamadığına dikkat çekiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Boğalar, altın da dâhil olmak üzere dolar cinsinden emtialara fayda sağlama eğiliminde olan bastırılmış bir ABD doları fiyat hareketini bile görmezden geldi. En son düşüşle, değerli metal şimdi haftalık kazançlarını sildi ve daha fazla kaymaya karşı savunmasız görünüyor. 1.780 dolarlık yatay desteğin altında ikna edici bir kırılma, olumsuz görünümü yeniden teyit edecek ve 1.832-34 dolarlık arz bölgesinden son düşüşün yeniden başlaması için zemin hazırlayacak.

Altın fiyatları, önceki günün kayıplarını Perşembe günkü Avrupa seansına doğru genişleterek 1.782,50 dolar civarında işlem görüyor. Haresh Menghani, sarı metalin, ABD Tüketici Fiyat Endeksi’nin (TÜFE) hisse senetlerini desteklemesine ve ABD Hazine verimleri üzerinde baskı oluşturmasına rağmen, Fed’in bir sonraki hamlelerine ilişkin piyasa duyarlılığının azalması nedeniyle Çarşamba günü ABD dolarının zayıflığından faydalanamadığını belirtiyor ve bunun nedenini söylüyor:

Sebep, Avrupa Merkez Bankası (ECB) politika yapıcıları ve güçlü NY Empire State Manufacturing’in gösterdiği temkinli iyimserliğin yanı sıra, sırasıyla Eylül ve Ağustos İthalat-İhracat Fiyat Endeksi verileriyle bağlantılı olabilir.

“Küresel gelişmeler, risk iştahı ve altın fiyatları için zorlayıcı oluyor”

ECB politika yapıcılarından İcra Kurulu Üyesi Isabel Schnabel, “Piyasa, küresel büyüme görünümüne ilişkin riskleri olduğundan fazla tahmin ediyor olabilir” derken daha şahin davrandı. Reuters tarafından bildirildiği üzere, destekleyici para politikasının Euro bölgesinde çekirdek enflasyonu oluşturmaya yardımcı olmasından mutlu olduğunu söyleyen ECB Baş Ekonomisti Philip Lane de aynı çizgideydi. Analist Haresh Menghani, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Avustralya’nın İngiltere ve ABD ile nükleer enerjili denizaltılardan yararlanan üçlü güvenlik anlaşmasının, Çin ile ilişkilerin daha da kötüleştiğine işaret ettiğini ve günün erken saatlerinde piyasa duyarlılığını etkilediğini belirtmekte fayda var. Ayrıca Avustralya, Çin ve Yeni Zelanda’daki yüksek virüs enfeksiyonları da risk iştahı ve altın fiyatları için zorlayıcı oluyor.

Haresh Menghani, ABD’nin, önümüzdeki hafta Beyaz Saray’da yapılacak diplomatik görüşmeler için İngiltere’yi karşılama listesine eklemesi ve Batılı dostların yeniden Çin ile bir savaşa hazırlandığı yönündeki piyasa korkularını artırdığını ve bu durumun da duyguları ağırlaştırdığını belirtiyor ve şu yorumu yapıyor:

Bu oyunların ortasında, S&P 500 Vadeli İşlemleri Asya’nın erken dönem kazanımlarını silerken, ABD 10 yıllık Hazine getirileri 1 baz puan (bp) düşerek %1,297’yi yeniden test ediyor. Önemli veriler öncesinde piyasanın olumsuz hissiyatı göz önüne alındığında, risk katalizörleri altın fiyatlarını baskı altında tutabilir.

Altın fiyatları teknik analizi

Analist Haresh Menghani’ye göre, 17 günlük yatay engelden geri çekilmeye ek olarak, altın traderlarının 100-SMA kırılmasını sürdürememesi de emtianın zayıflığına işaret ediyor ve buna ek olarak aşağı doğru eğimli bir RSI çizgisi ile gösteriliyor. Haresh Menghani, analizine şöyle devam ediyor:

Bu nedenle, altın satıcıları 1.785 dolar civarındaki aylık destek hattına yönelmiş durumda. Bununla birlikte, belirtilen destek çizgisinin altında net bir düşüş, Ağustos ortasındaki en düşük seviyelere yakın güneye gidişin tonunu 1.770 dolara ayarlayacaktır. Bu arada, 100-SMA ve 24 Ağustos’tan bu yana sırasıyla 1.804 dolar ve 1.808-09 dolar civarında işaretlenen çoklu zirvelerden oluşan yatay alan, metalin kısa vadeli yükselişini koruyor. Ayrıca kilit direnç olarak hareket eden, altının 1.900 dolar eşiğine doğru yukarı yönlü anahtarını tutan 1.834 dolar civarında iki aylık bir alan. Genel olarak, altın fiyatları kısa vadeli yatay direnç ve yükselen bir destek çizgisi arasında sıkı bir şekilde duruyor.

Altın fiyatları / Dört saatlik grafik -Trendde daha fazla zayıflık bekleniyor
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap