İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Bankacılık Devi Şaşırttı ve Bitcoin ile Ether İddiası Yaptı: Bu Seviyeler!

Bankacılık Devi Şaşırttı ve Bitcoin ile Ether İddiası Yaptı: Bu Seviyeler!

featured

İngiliz bankacılık devi Standard Chartered’ın yeni raporu, Ethereum’un Bitcoin (BTC)’den daha fazla yükselebileceğini söylüyor. Banka, BTC’nin mevcut seviyelerden 3 kata kadar artmasını beklerken, ETH’nin 10 kata kadar çıktığını görüyor. Ancak rapora göre ETH artık daha fazla risk taşıyabilir…

Ethereum: finansal piyasa, Bitcoin: para birimi

İngiliz bankacılık devi Standard Chartered, Salı günü kriptoyla ilgili ilk raporlarını yayınladı ve hem Bitcoin (BTC) hem de Ethereum (ETH) üzerinde yükseliş görüşünü vurguladı, ancak ETH hakkında daha iyimser bir duruş sergiledi. Standard Chartered’ın Geoffrey Kendrick liderliğindeki küresel araştırma ekibine göre, Ethereum daha çok borç verme, sigorta ve borsa gibi işlemlerin gerçekleştirilebildiği bir “finansal piyasa” gibidir. Öte yandan, ekibe göre Bitcoin daha çok bir “para birimine” benziyor. Bu nedenle, Bitcoin’e kıyasla Ethereum için daha geniş kullanım durumları göz önüne alındığında, uluslararası bankacılık şirketi Standard Chartered, ETH’nin toplam piyasa değerinin zaman içinde BTC’yi yakalayacağına inanıyor.

Banka, Bitcoin’i uzun vadede 50.000 – 175.000 dolar fiyat aralığında ve Ethereum’u 26.000 – 35.000 dolar aralığında değerlendiriyor. Ancak ekip, ETH’nin bu seviyeye ulaşması için önce Bitcoin’in 175.000 dolardan işlem yapması gerektiğini söyledi. Coinmarketcap’e göre, Bitcoin şu anda 50.707 dolar civarında ve Ethereum yaklaşık 3.739 dolardan işlem görüyor. Bu, Standard Chartered’ın Bitcoin’in mevcut seviyelerden 3 kat, Ethereum’un ise mevcut seviyelerden 10 kat artmasını beklediği anlamına geliyor.

Para birimi ve finansal piyasa analojisi

Standard Chartered, Bitcoin’i daha çok bir para birimi olarak gördüğünden, değerlemeye ulaşmak için banka dışı sektördeki potansiyel işlemlere karşı kredi kartı piyasa değeri ile karşılaştırdı. Ethereum için ise Bitcoin’e göre değerini belirlemek için küresel bankaların değerini küresel kredi kartı şirketlerinin değeriyle karşılaştırdı. Ether’in fiyat tahmini mevcut fiyatına kıyasla yüksek görünebilir, ancak banka “mevcut fiyatın hem ETH’nin (BTC’ye karşı) göreceli karmaşıklığını hem de ETH’nin gelişimi hakkındaki belirsizliği yansıttığını” düşünüyor:

Başka bir deyişle, potansiyel getiriler ETH için BTC’den daha büyük olsa da, riskler de daha yüksek.

Ethereum şu anda bir PoS mekanizması olan Ethereum 2.0’a geçiş sürecinde. Standard Chartered, geçiş tamamlandığında işlevselliği ve ölçeklenebilirliğinin daha da artacağını söyledi. Raporlar, Standard Chartered’ın Avrupa’daki kurumsal ve kurumsal müşterilere odaklanan yaklaşmakta olan kripto ticaret girişiminin lansmanından önce çıkıyor. Bu açıklandığında, banka bu yılın dördüncü çeyreğinde hayata geçmeyi umduğunu söyledi.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap