1. Ana Sayfa
  2. Dijital Dünya
  3. Argümanlı Türk Kripto Para Projesi Geliyor! İşte Yapacakları…

Argümanlı Türk Kripto Para Projesi Geliyor! İşte Yapacakları…

featured

Türk kripto para piyasasından önemli bir haber var. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, dar gelirli kadınlara yönelik sağladığı mikrokredi de finansman problemini çözmek amacıyla kripto para dönemini başlatıyor. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, yıl içinde satışa sunacağı ve toplam 2 milyar adet üretilecek MicroCreditToken ile 1,5 milyar kişiye ulaşmayı hedefliyor. Ayrıca proje, açıklamalara bakılırsa Türkiye’nin ilk ve tek yurt dışı merkezî borsalarda listelenmiş kripto para birimi olmayı hedefliyor.

Türkiye’nin ilk ve tek yurt dışı merkezî borsalarda listelenmiş kripto para birimi olacağız!

Piyasadaki kripto para birimlerine her geçen gün yenileri eklenirken, son olarak dar gelirli kadınlara finansman sağlayan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) da kaynak temini amacıyla MicroCreditToken çıkaracağını duyurdu. TİSVA Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, bugüne kadar 64 ilde 200 bine yakın dar gelirli kadına, 1 milyar 170 milyon liralık mikrokrediyi teminat ve kefalet olmadan verdiklerini belirterek, gösterilen çok büyük çabaya rağmen finansman eksikliğinden dolayı mikrokredi arayışındaki kişilerin ihtiyaçlarının tam karşılanamadığını ifade etti.

Aziz Akgül, finansman sorunu karşısında küresel mikrofinans sistemine ve sosyal girişimciliğe yeni bir ivme kazandırarak fon kaynağı oluşturma ihtiyacı duyduklarını, tam da bu noktada bir kripto para çıkarmayı düşündüklerini ve MicroCreditToken fikrini ortaya attıklarını söyledi. Aziz Akgül MicroCreditToken’ın, Ethereum Blockchain’inde ait ve en yaygın standart olarak bilinen ERC-20 protokolüne dayalı olacağını aktardı. Aziz Akgül, MicroCreditToken için yurt içi ve yurt dışı sektör lideri merkezî kripto borsalarla önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini vurgulayarak “Üç yılı aşkın süredir devam eden projemiz için son aşamadayız. Türkiye’nin ilk ve tek yurt dışı merkezî borsalarda listelenmiş kripto para birimi olacağız” diye konuştu.

Bu kripto, Ethereum Blockchain’inde piyasaya sürülecek

Aziz Akgül, MicroCreditToken’ın, dünyada yoksulluğun ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacak şekilde, mikrokredi finansman problemini çözecek bir kripto para olduğunu söyledi. MicroCreditToken’ın, sermaye desteği bulamayan dar gelirli kadınlara mikrokredi desteği sağlamak amacıyla 2 milyar adet üretildiğini aktaran Akgül, açıklamalarına şunları ekledi:

Bu yıl içinde satışa sunmayı planladığımız MicroCreditToken ile dünya genelinde mikrokrediye ihtiyaç duyan yaklaşık 1,5 milyar dar gelirli kadına finansal destek sağlamayı amaçlıyoruz. Böylece dünya genelinde yoksulluğun, sosyal girişimcilik ve mikrofinans vasıtasıyla ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz. MicroCreditToken’ın popülaritesi kayıtlı mikro girişimci sayısını artıracaktır ve MicroCreditToken ağı içindeki iş birliğinin kapsamı da böylece artacaktır.

Aziz Akgül, dünya genelinde yaklaşık 7 bin mikrofinans kuruluşu bulunduğunu, bu kurumların geçen yıl toplam 140 milyon kişiye yaklaşık 160 milyar dolarlık mikrokredi dağıttığını bildirdi. 2030’da mikrofinans pazar büyüklüğünün 500 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini aktaran Akgül “Hem Türkiye’de hem de dünyada yeterli sayıda dar gelirli kadına ulaşarak mikrokredi verebilmek için gerekli finansman kaynağı MicroCreditToken sayesinde sağlanmış olacak” ifadelerini kullandı.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap