İlginizi Çekebilir
kekikli-yilan-baligi-vsulabEt.jpg
 1. Ana Sayfa
 2. Yemek Tarifleri
 3. Vitamin Deposu Arabaşı Çorbası Nasıl Yapılır?

Vitamin Deposu Arabaşı Çorbası Nasıl Yapılır?

featured

Arabaşı Çorbası Nasıl Yapılır?

Arabaşı ilk olarak tavşan eti ile İç Anadolu da yapılmaya başlanmış sonra tavuk eti ile yapımına devam edilmiştir. Çok sağlıklı bir çorbadır. Gribe soğuk algınlığına çok iyi gelir. Arabaşı denilince akla Araplara özgü yemek gelmektedir ancak böyle değildir. Arada sırada gelen misafirler ile birlikte tüketilen yiyecek olması nedeniyle ara aşı kelimelerinden türemiştir. Acı ve baharatlı olması sebebiyle eklenen malzemelerinin dengesinin ayarlanması yapılırsa her yaşta bireyin tüketebileceği bu yemek tam bir vitamin deposudur.

Kişi Sayısı4
arabaşı çorbası nasıl yapılır,arabaşı çorbası,arabaşı,arabaşı nasıl yapılır,çorba tarifiÇorba TarifiAnadolu

Malzemeler

 • Altı su bardağı (yaklaşık bir buçuk litre) tavuk suyu
 • Bir yemek kaşığı domates salçası
 • Bir tatlı kaşığı biber salçası
 • Bir buçuk yemek kaşığı tereyağı
 • İki yemek kaşığı dolu un
 • Bir tatlı kaşığı nane
 • Karabiber
 • Pul biber
 • Tuz

Arabaşı Nasıl Yapılır?

1

Öncelikle iki su bardağı su ile on yemek kaşığı unu çırpılır. Üç bardak suyu kaynatılır. Tuz eklenir. Su ile sıvı hale getirilmiş un kaynar su üzerine karıştırarak dökülür. Koyulaşıncaya kadar pişirilip borcama dökülür. Soğumaya bırakılır. Üç dört saat bu hamurun beklemesi gerekmektedir. Hamur soğurken çorba hazırlanabilir. Tencereye bir buçuk yemek kaşığı tereyağı ve iki yemek kaşığı dolusu un konur. Biraz kavrulunca bir tatlı kaşığı biber ve bir yemek kaşığı domates salçası eklenir. Kavurmaya devam edilir. Altı su bardağı tavuk suyu elde çırpıcı ile çorba hızla karıştırılarak ilave edilir. Bu aşamada karıştırma iyi yapılamazsa unda topaklanma yaşanabilir. Kaynayınca pul biber, nane, karabiber ve tuz eklenir. Önceden haşlanmış tavuk eti didiklenir (küçük küçük parçalanır) ve çorbaya ilave edilir. Yaklaşık beş dakika daha pişirilir. Kıvam çok koyu gelirse bir iki bardak sıcak su ilave edilerek biraz daha kaynatılabilir. Ocak kapatılıp sıcak sıcak servis yapılır. Yanında limon tüketilebilir. Çorba hazırlanırken bir taraftan da en az üç dört saat beklemiş ve soğumuş hamur istenilen şekilde dilimlenir. Genellikle ikramlarda hamura baklava deseni verilir. Çorbanın yanında servise hazır hale getirilir.

Arabaşı Yaparken Dikkat Edilecekler?

- Hamuru yapılırken unun dengeli dağılması topaklanmaması için su ile karıştırılması gereklidir. - Çorba yapılırken su katılma aşamasında yine unun dengeli dağılması için hızlıca çırparak ve suyu yavaş yavaş ilave ederek katılmalıdır. - Sadece tavuk suyu ile ağır gelebilir. Çorba tarifinin yarısı tavuk suyu yarısı normal sıcak su olarak uygulanabilir. Daha hafif olacaktır. - Malzemeler tarife göre eklendiğinde orta derecede acı olmaktadır. Pul biber daha fazla ya da daha az eklenebilir. Biber salçası eklenmeye bilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap