İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Apple hastalıkların erken teşhisi için kolları sıvadı

Apple hastalıkların erken teşhisi için kolları sıvadı

featured

Araştırmacılar, hareketlilik, fiziksel aktivite, uyku düzenleri, yazma davranışı ve daha fazlasını içeren bir dizi sensör verisini kullanarak, hedef koşullarla ilişkili dijital sinyalleri çözebileceklerini ve böylece onları güvenilir bir şekilde tespit etmek için algoritmalar oluşturabileceklerini umuyor.

California Üniversitesi ve hafif bilişsel bozukluk üzerinde çalışan ilaç şirketi Biogen ile ortak hareket eden Apple, bu araştırmayı birlikte yürütüyor.

Biogen, çalışmasını Pazartesi günü başlattı, ancak Apple’ın çalışmalarıyla ilgili ayrıntıların çoğu bildirilmedi. İlaç şirketi, hafif bilişsel bozukluğu tedavi etmek için yeni bir ilaç için bu yaz ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden onay aldı. Apple, Biogen ve UCLA temsilcileri henüz konu ile ilgili yorum yapmadı.

Apple hastalıkların erken teşhisi için kolları sıvadı

Apple’ın geçmişteki sağlık çalışmalarının çoğu, akıllı saatinin özelliklerine odaklandı. Akıl sağlığı ve bilişsel düşüş araştırması, daha hassas iPhone verilerinden yararlanacak ve olası çıkacak ürün şirketin amiral gemisi olacak gibi duruyor.

Konu ile ilgili uzmanlar kesin bir şey söylemiyor. Bunun nedeni ise yapılan akademik çalışmalar, belirli zihinsel sağlık koşullarına sahip kişilerin dijital cihazlarını diğerlerinden farklı şekilde kullandıklarına dair bazı kanıtlar gösterse de araştırmacılara göre, koşulları tespit etmek için güvenilir algoritmaların oluşturulup oluşturulamayacağı bilinmiyor.

Akıl sağlığı koşullarının ve beyin bozukluklarının doğru teşhisi, genellikle uzmanların yakın gözlemi ile mümkün, ancak birçok insanın bu tür uzmanlara erişimi olmayabiliyor ya da bu tür davranışlarının farkında olmayabiliyor. Apple ile çalışan araştırmacılar ise çalışmalarının yaygın olarak kullanılabilen bir alternatife yol açmasını umuyor. Bu sayede dünya çapında on milyonlarca insanı etkileyen birçok bilişsel rahatsızlıklar önceden tespit edilebilecek.

Projenin gizlilik politikasını ihlal etmesi durumu ise başka bir tartışma konusu. Eğer proje başarılı olursa, şirket bunları ele almak için kullanıcıların cihazlarında çalışan ve verileri Apple sunucularına göndermeyen algoritmalar kullanacak. Bu sayede kişisel verilerin ihlali ve paylaşımı sorun olmaktan çıkacak.

Şu an için proje aşamasında olan çalışma eğer gerçekleşirse birçok ürüne örnek olacağı ve teknolide bir çığır açacağı aşikar.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap