1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Android sürümünüzü nasıl güncellersiniz!

Android sürümünüzü nasıl güncellersiniz!

featured

Android telefonunuzda güncelleme yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Modeliniz belirli bir Android sürümüyle uyumlu olmayabilir veya cihazınız yavaşlayabilir hatta cihazınız çökebilir.

Bu nedenle, yapılacak ilk şey mobil cihazınızda hangi işletim sistemi sürümünün yüklü olduğunu kontrol etmektir. Bu çok basit bir prosedürdür.

Android sürüm güncelleme nasıl yapılır?

Varsayılan olarak “Ayarlar” menüsünde cihaz işletim sürümünüzü bulabilirsiniz. Bu noktada, cihazınıza bağlı olarak bazı varyasyonlar vardır. Bunun nedeni, tüm üreticilerin cihazlarında saf Android kullanmamasıdır. Örneğin Samsung One UI kullanırken, Xiaomi‘de MIUI vardır. Her ikisi de yazılım tabanlıdır, ancak cihazlar için bazı özelliklere sahiptir.

Her neyse, “Ayarlar” menüsüne eriştikten sonra, menünün altında bulunan “Hakkında” sekmesini veya eşdeğer olanı (genellikle son seçeneklerden biri) arayın. Burada, yazılım sürümünü, en son ne zaman güncellendiğini ve diğer teknik bilgileri kontrol edebilirsiniz.

İşletim sistemini güncelleştirme

İşletim sistemini zaten kullanan telefonların genellikle kullanılabilir bir güncelleme olduğunda bildirim aldığını unutmayın. Bu nedenle, cihazınız yeni sürümleri alacak modellerin bir parçasıysa, bu güncellemeyi ayarlarda aramanız gerekmeyecektir. Sadece bildirimlere erişin.

Ancak, bir sebepten güncellemeyi almadıysanız veya en güncel sürüme sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, “Ayarlar” menüsüne tekrar erişmeniz yeterlidir. Bu sefer, modelinize bağlı olarak “Sistem”, “Yazılım Güncellemesi” veya benzeri bir şey arayacaksınız. Bu sekme genellikle menünün alt kısmında cihaz ayrıntılarınızı gösteren sekmenin yanında bulunur.

Artık kullanılabilir güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Cihazınızı güncellemek için yüzde 15‘ten fazla bataryaya ve dahili depolama alanında yeterli alana sahip olması gerektiğini unutmayın. Güncellemeyi başlatır ancak bitiremezseniz, bu sizin için çok ciddi bir sorun oluşturur.

Bu işletim sistemine sahip her cihazın aynı anda güncellenmediğini de unutmamak gerekir. Her şirket işletim sistemi güncellemesini kendi platformuna ve yeni sürümü alacak modellere uyarlaması zaman alır. Bu nedenle, güncellemenin zaten mevcut olup olmadığını ve cihazınızın uyumlu olup olmadığını üreticinin web sitesini kontrol ederek te öğrenebilirsiniz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap