1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Analist: Altın Fiyatı İçin Gelecek Hafta Bu Düzeyleri İzleyin!

Analist: Altın Fiyatı İçin Gelecek Hafta Bu Düzeyleri İzleyin!

featured

Geçen hafta ne oldu? Geçen hafta Jerome Powell, FED’in bu yıl satın alma programını yeniden başlatabileceğinden bahsetti. Belirli bir zaman çizelgesinden bahsetmemesine rağmen, yatırımcılar bunu emtia fiyatları, özellikle altın fiyatı için olumlu karşıladı. FED’in varlık alım programını yeniden başlatması, enflasyondaki artışın zamanla azalabileceği anlamına geliyor. Tabi ki ABD doları için değil, emtia fiyatları için iyi bir işaret. Düşen oranlar, para arzı enflasyona eşittir ve analistlere göre stagflasyon altın satın almak için en iyi ortamdır. Kriptokoin.com olarak piyasa analistlerinin altın fiyatı temel ve teknik analizlerini sizlerle paylaşıyoruz

“Raporlar piyasa beklentilerini karşılayabilirse altın fiyatı tekrar düşebilir”

Peki önümüzdeki hafta ne olacak? Önümüzdeki hafta bazı en büyük piyasa hareketliliği verileri var. Çarşamba, ADP ve ISM üretim raporları yayınlanacak. Her iki rapor da altın fiyat hareketi için önemli. ADP, NFP raporuyla da doğrudan ilişkili. Gelecek Hafta ADP Tarım Dışı İstihdam Değişikliği, ISM İmalat PMI, Ortalama Saatlik Kazanç, NFP, İşsizlik oranı, ISM Hizmetleri PMI verileri açıklanacak.

ADP önümüzdeki hafta için pozitif bekleniyor. Analistlere göre, raporlar piyasa beklentilerini karşılayabilirse altın fiyatlarının tekrar düştüğünü görebiliriz. Ancak analistler, teknik olarak 1830/1835 fiyat bölgesinin test edilmesi için hiçbir engelin veya direncin olmadığını söylüyor. Pazartesi günü, büyük makro-ekonomik yayınlar olmadıkça, çoğu piyasa oyuncusu trade yapmıyor. Bu nedenle analistler, Pazartesi piyasasında normalde temel analizden çok teknik analizin takip edilmesini öneriyor. Analistler, altın fiyatı için şu görüşleri savunuyorlar:

ADP raporunun yayınlanmasından önce 1830/1835 fiyat bölgesinin, altın mat testi için büyük bir şansı var . ADP Çarşamba günü piyasa beklentisini karşılarsa, altın ani direnç 1830/1835 dolar fiyat bölgesinden düşebilir. Öte yandan, ADP düşerse altın fiyatı 1.835 dolar fiyat bölgesinin üzerine çıkabilir ve yukarı yönlü hedef 1850/55 dolar fiyat bölgesidir.

Bu hafta hangi önemli veriler açıklanacak?

Cuma günü, ABD iş piyasası ve ISM hizmeti PMI raporları yayınlanacak. ABD iş piyasası raporunun ABD doları için en büyük makro ekonomik veri olduğunu hepimiz biliyoruz. Ortalama saatlik kazançlar, ISM imalat PMI ve NFP’nin önceki rapora göre negatif olması bekleniyor. Sadece işsizlik raporunun olumlu olması bekleniyor. Çoğu zaman, ADP raporu NFP’yi takip eder. Ama bu sefer değil, bu trade haftası biraz farklı görünüyor. ADP, önceki rapordan biraz daha yüksek bekleniyor, ancak NFP negatif bekleniyor. Analistlere göre nedeni, geçen ayın NFP raporunun çok yüksek gelmesi, bu nedenle, geçen ayın raporunu geçmek zor görünüyor.

Bu hafta NFP, işgücü piyasasına 750 bin yeni işin eklenmesini bekliyor; NFP geçen ay 943 bin iş ekledi. Dolayısıyla Çarşamba gününden sonra NFP raporunun ne olacağı varsayılabilir. Normalde NFP ve ortalama saatlik kazancın arttığını görürsek, altın fiyatı düşer, hiç şüphe yok. Ancak bu iki rapor tahmin edilenden olumsuz çıkarsa analistler, bu hafta 1.900 fiyat bölgesinin olabileceğini düşünüyor. Bakalım ABD işgücü piyasası raporları ne olacak.

Analistlere göre teknik olarak piyasa kısa vadede yükseliş trendinde

Analistlere göre, H4 grafiğinde, 1.773 anlık destek ve 1805’in üzerine çıkılması, kısa vadeli düşüş trendi kanalının kırıldığını doğruladı ve 1830/35 dolar mevcut altın fiyatından ani bir direnç olarak tanımlanıyor.

Analistlere göre bu, teknik olarak piyasanın kısa vadede yükseliş trendinde olduğu anlamına geliyor. Çünkü, daha yüksek zaman diliminde, yaklaşık 1855/1865 dolar fiyat bölgesi olan başka bir azalan trend çizgisi var. Dolayısıyla, beklenmedik bir durum olmadığı sürece, önümüzdeki hafta piyasanın 1830/1835 dolar fiyat bölgesini kolayca test edebilmesini gerçek bir olasılık olarak değerlendiriyorlar. Altın fiyatı için analistlerin beklentileri şu yönde:

1835 fiyat bölgesinin üzerine çıktıktan sonra, 2n yukarı yönlü hedefimiz 1850/1855 fiyat bölgesidir. ABD iş piyasası raporu son rapordan daha kötü yazdırılmadığı sürece 1855/1865 bir tersine dönüş alanı olarak oynayabilir. İş piyasası raporlarımızda büyük bir düşüş görmedikçe altını 1855/1865 fiyatından alıp satmamanızı öneriyoruz. 1865 fiyat bölgesinin üzerinde piyasa kırılmaları ve minimum H4 mumunun üzerinde istikrarlı görürsek, 1900 fiyat bölgesine kadar başka bir alıma gidebiliriz. Ancak 1855/1865’in bir geri dönüş bölgesi oynamasını ve altının tekrar 1805 fiyat bölgesine kadar aşağı yönlü düzeltmeye gitmesini bekliyoruz.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap