1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Haftaya Makûs Başladı! İşte Beklentiler ve Düzeyler

Altın Haftaya Makûs Başladı! İşte Beklentiler ve Düzeyler

featured

Altın fiyatları, Pazartesi günü 1.795 dolara yakın günlük dip seviyelerinden toparlanmaya çalışıyor. Piyasa analisti Rekha Chauhan’a göre, gösterge ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüş, fiyatlardaki mevcut yukarı yönlü hareketi destekliyor.

“Doların gücü değerli metalleri baskı altında tutuyor”

Analist Rekha Chauhan’a göre, zayıf hisse senedi piyasası, koronavirüs delta varyantının hızla yayılmasına ilişkin endişeler ve bunun küresel ekonomik toparlanma üzerindeki etkisi, düşük seviyelere yakın destek vermeye devam ediyor.

Analist, altının, ana merkez bankasının daralma ve ekonomik teşvik konusundaki görüşlerinden ipuçları aldığını belirtiyor ve şu yorumu yapıyor:

Fed’in resmi şahin yorumları, bu yılın sonundan önce bir daralma hareketine işaret ediyor ve yukarı tarafta baskı yaratıyor. Bu da doların çekiş kazanmasına yardımcı oldu. ABD dolarının gücü, değerli metal kazançlarını kontrol altında tutuyor. Daha yüksek bir USD değerlemesi, altını diğer para birimi sahipleri için daha pahalı hale getiriyor.

Altın, 1.800 doların altında mücadele ediyor

Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere, altın fiyatları, önceki haftanın aşağı yönlü momentumunun ardından 1.800 doların altında mücadele ediyor. Rekha Chauhan, altın fiyatlarının, ABD Fed’in tapering zamanlaması konusundaki beklentileri ve daha güçlü bir ABD doları arasında psikolojik 1.800 dolar seviyesini korumakta zorlandığını söylüyor. Doların altı majör para sepeti karşısındaki performansını izleyen ABD Dolar Endeksi (DXY), 92.50’nin üzerinde güçlü kalırken, gösterge ABD 10 yıllık Hazine getirileri, ABD enflasyonunun beklenenden yüksek gelmesinin ardından toparlandı. ABD Çalışma Bakanlığı, Temmuz ayındaki %0,1’lik artışın ardından, Ağustos ayında %0,7’ye yükselen Üretici Fiyat Endeksi’ni (ÜFE) açıkladı. Bu oran %0,6’lık piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

Değerli metal, genel olarak enflasyona karşı bir korunma olarak kabul ediliyor. Ancak daha yüksek ABD Hazine getirileri, faizsiz altın tutmak için daha yüksek fırsat maliyetlerine dönüşüyor. Traderlar, verilerin Fed’i para politikasını beklenenden daha erken sıkılaştırmaya zorlayabileceğini değerlendiriyor. Ancak altın fiyatları, yüksek enflasyon verilerinin ardından çekiş bulamadı.

Fed’de şahinler artıyor

Hawkish Fed üyeleri altın fiyatları üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Philadelphia Fed Başkanı ve CEO’su Patric Harker, FOMC’nin diğer üyelere katılarak bu yıl yakında daralmaya başlanması gerektiğini söyledi. Cleveland Federal Rezerv Başkanı Loretta Mester de merkez bankasının bu yıl varlık alımlarını azaltma planını destekleyeceğini ifade etti.

Yorumlar, önceki haftaki Fed üyelerinin daraltma önlemleri konusundaki şahin görüşlerinin ilerlediği yönünde. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ekonominin nispeten güçlü bir konumda olduğunu ve bu yıl tahvil alım programını azaltmanın uygun olacağını belirtti. Buna ek olarak geçen hafta, Avrupa Merkez Bankası (ECB) faiz oranını %0,00 gibi tarihi düşük seviyelerde tuttu, ancak yılın geri kalanında pandemik tahvil alımlarının hızını yavaşlatacağını söyledi.

Altın fiyatı teknik analizi: Yukarı yönlü momentumu koruyamıyor

Analist Rekha Chauhan, altın fiyatlarının, 9 Ağustos’ta 1.687,78 dolarda gördüğü en düşük seviyeden yukarı yönlü rallisini genişlettiğini ve geçtiğimiz hafta 6 Eylül’de 1.834,02 dolara ulaştığını belirterek, fiyatların yukarı yönlü momentumu koruyamadığını ve %23,6 Fibonacci düzelme seviyesinin altına 1.800 dolardan geri çekildiğini söylüyor.

Altın fiyatı / Günlük grafik

Rekha Chauhan, altın teknik analizine devam ederek, şu seviyelere işaret ediyor:

Hareketli Ortalama Yakınsama Iraksaklığı (MACD) orta çizginin üzerinde ancak düşüş eğilimi gösteriyor. MACD göstergesindeki herhangi bir düşüş, %38,2 Fibonacci düzeltme seviyesine 1.777,11 dolar olarak yerleştirilen hemen aşağı yönlü bir hedefle aşağı yönlü momentumu teyit edecektir. Alternatif olarak, bir Doji mum çubuğunun oluşumu, traderlar arasında kararsızlığa işaret eder. Fiyatlar yönü tersine çevirirse, ilk yukarı yönlü hedef bir önceki seansın yükseği 1.803,94 dolarda ve ardından 1.810 dolarlık yatay direnç bölgesinde görünecek.

Altın için ek göstergeler
Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap