1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Fiyatları Kestirimleri: Bu Düzeyler Ufukta Görünüyor!

Altın Fiyatları Kestirimleri: Bu Düzeyler Ufukta Görünüyor!

featured

Altın fiyatları, Cuma günkü işlem seansı sırasında başlangıçta geri çekildi. Ancak Jerome Powell’ın konuşması sonrası altın tekrar yaşam belirtileri göstererek, geri döndü. Kriptokoin.com olarak son gelişmeler ışığında, altının yönüne analistlerin gözünden bakıyoruz.

“Piyasa rahat bir nefes aldı ve doları satmaya başladı”

Altın piyasaları, yükselişe geçmeden önce Pazartesi günkü işlem seansı sırasında başlangıçta desteğe doğru biraz geri çekildi. Bunun elbette Jackson Hole ve Jerome Powell’ın konuşmasıyla çok ilgisi vardı. Çünkü bu yıl içinde daralma olabileceğini söyledi. Ancak aynı zamanda çok yavaş ve ölçülü bir hareket göreceğimizi de belirtti. Analist Christopher Lewis’e göre, piyasa rahat bir nefes aldı ve doları satmaya başladı. Analist, bunun uzantısı olarak altın piyasalarının daha yükseğe yöneldiğini ve durumun böyle olacağını görmemizin biraz mantıklı olduğunu söylüyor. Christopher Lewis, altının direnç seviyelerine ilişkin şu analizi yapıyor:

En son harekete baktığınızda mum çubuğunun boyutu nispeten etkileyici ve şimdi altın enflasyon hikâyesini yakalamaya başlıyor gibi görünüyor. Bu yüzden bu noktada bir sonraki hedefin muhtemelen 1.830 dolar olacağına inanıyorum. Son zamanlarda satış alanı olmuştur. İleriye baktığımda, 1830 dolar seviyesinin üzerine çıkabilirsek, piyasanın muhtemelen 1.910 dolar seviyesine bakacağına inanıyorum. 

Analist, altın fiyatları ile DXY arasındaki korelasyona dikkat çekerek, analizine şu şekilde devam ediyor:

Aşağı yönde, destek olarak haftanın en düşük seviyelerine bakmalısınız ve bu seviyenin altına düşersek, o zaman altın muhtemelen 1.750 dolar seviyesine doğru gidebilir. Bunun altında, piyasanın 1.680 dolar seviyesine bakması muhtemel. Genel olarak, bu her zamanki gibi ABD doları ile negatif bir korelasyonla hareket edecek, bu nedenle ABD Dolar Endeksi’nde neler olup bittiğine dikkat edin.

Altın fiyatları meşhur konuşma sonrası temel direnci test etmek için yükseldi

Altın fiyatları, Fed Başkanı Powell’ın Jackson Hole’da yaptığı konuşmanın ardından Cuma günü yükseldi ve haftayı %1,7 kazançla kapattı. Analist David Becker’e göre, ABD Hazine verimleri düştükçe, tüketici duyarlılığı azaldıkça ve enflasyon beklentileri düştükçe dolar düştü. Jerome Powell piyasalara, Fed’in 2021’de bir ara tahvil alım programını azaltmayı başlatacağının sinyalini verdi. Ayrıca, Fed Başkanı’nın enflasyon ve büyüme daha hızlı bir şekilde artarken, sonunda faiz oranlarını artırabilmesi için enflasyon istediği görülüyor. David Becker’ın altın fiyatları için teknik analizi ise şu şekilde:

Direnç, 1.811 dolarda 200 günlük hareketli ortalamanın yakınında, destek ise 10 günlük hareketli ortalamanın yakınında 1.792 dolar civarında görülüyor. Sarı metal üzerindeki direnç, hızlı stokastik 99’luk bir okuma yazdırdığı için fiyatlar aşırı alınıyor. Aşırı alım tetikleyici seviyesi olan 80’in üzerinde bir düzeltmenin habercisi olabilir. MACD (hareketli ortalama yakınsama ıraksaması) endeksi çapraz alım sinyali oluşturduğundan orta vadeli momentum pozitife döndü. Bu satın alma sinyali, MACD çizgisi (12 günlük hareketli ortalama eksi 26 günlük hareketli ortalama) MACD sinyal çizgisinin (MACD çizgisinin 9 günlük hareketli ortalaması) üzerine çıktığında oluşur.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap