1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Fiyatları İçin Gözler Bu Seviyelerde! Neler Olabilir?

Altın Fiyatları İçin Gözler Bu Seviyelerde! Neler Olabilir?

featured

Altın fiyatları, yazının yazıldığı sıralarda %0,07 düşüşle 1.817,27 dolar seviyesinde işlem görüyordu. 9 Ağustos’taki 1.687 dolar seviyesine düşüşün ardından, son zamanlardaki en yüksek seviyelere ulaşması iki haftadan fazla sürdü. Altın fiyatlarını etkileyen son gelişmeleri ve analist Ross J Burland’ın analizlerini Kriptokoin.com olarak sizler için hazırladık.

Jerome Powell’ın güvercin konuşması şimdilik altın fiyatlarını destekledi

Doların değer kaybetmesi, değerli metalin fiyatının yükselmesinde yardımcı oldu. Hareket, FOMC Başkanı Jerome Powell’ın merkez bankasının varlık alımlarını ne zaman azaltmaya başlayacağına dair bir sinyal vermemesi ve mevcut enflasyon artışlarının geçici olduğu görüşünü yinelemesinden sonra geldi. Tapering hakkında konuşurken Fed Başkanı’nın sesi diğer Fed yetkililerinden daha temkinli geliyordu. Düşük ABD tahvil getirileri, getiri sağlamayan altının parlaklığını da artırdı. Öte yandan, Asya-Pasifik bölgesinde Delta varyantının hızlı artışına ilişkin süregelen korku, fiyatların aşağı yönlü seyrini sınırladı. 

Altın fiyatları, Cuma günü ABD dolarının ayıların eline geçmesiyle birlikte Cuma günü 1.790 dolardan yükseldi ve biraz erken de olsa traderları şaşırttı. Dolar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın yıllık Jackson Hole ekonomik konferansında yaptığı konuşmanın metninin yayınlanmasından hemen önce satılmaya başladı. Jerome Powell’ın açıklama metninin yayınlanmasından birkaç dakika önce, DXY endeksi ile ölçülen ABD doları %0.2 düştü. 

DXY’nin yönü altın fiyatları için belirleyici olacak

Analist Ross J Burland’a göre, Jerome Powell’ın taperingin ne zaman başlayacağına dair kesin bir zaman çizelgesi vermemesi ve yatırımcılara ABD merkez bankasının pandemi dönemi acil varlık programlarını azaltmak için acelesi olmadığına dair güvence vermesi, doğru bir hamleydi.  Sonuç olarak, doların altı ana para birimi sepeti karşısındaki performansını ölçen Dolar Endeksi DXY %0,39 düşerek 92.6760’ya geriledi ve değerli metalleri destekledi. Altın fiyatları da, hafif duraklarla yukarı doğru bastırdı ve 1.819,22 dolara yükseldi. Asya açılışında altın fiyatları, şu ana kadar 1.819,70 dolar ile yeni bir zirveye ulaştı. 

Jerome Powell, maksimum istihdama doğru açık bir ilerleme kaydedildiğini ve ABD ekonomisinin beklendiği gibi iyileşmesi halinde, varlık alımlarının hızını bu yıl düşürmeye başlamanın uygun olabileceğine, ancak büyük olasılıkla Eylül’de olmayacağına inandığını söyledi. Ross J Burland’a göre, Kasım ayına kadar piyasalar, bir sonraki iki istihdam raporunun çok güçlü olması durumunda, makul olan bir tapering ihtimalini tartmaya devam ediyor. 

“Traderlar şimdi Fed’in taperinge ne kadar uzak olduğuna bakacaklar”

Jerome Powell ayrıca, Fed’in yıllık Jackson Hole sempozyumunda, daralmanın zamanlaması ve hızının, faiz oranlarının ne zaman yükselmeye başlayacağına dair bir sinyal olarak yorumlanmaması gerektiğini söyledi. Konuşmadan önce, Fed şahinleri, bir gün önce ABD dolarını yükselten Jackson Hole üzerinde dönüyordu. Federal Rezerv şahinleri, Robert Kaplan ve St. Louis Fed’den Bullard, olaydan önce medyada yer alırken bir aciliyet hissini dile getirdiler. Ross J Burland, Eylül FOMC toplantısına giden hafta boyunca, ABD doları ayıları için bir risk olmaya devam eden şahinlerin ortadan kaybolmasının pek olası olmadığını düşünüyor ve şu yorumu yapıyor:

Doların güvenli liman statüsü, Covid pandemisi delta belirsizlikleri ve merkez bankası farklılıklarına bağlı olarak risklerin tartışmalı bir şekilde yukarı yönlü kalabileceği bir ortamda, değerli metaller bu noktada rüzgara karşı toparlanabilir. Bununla birlikte, traderlar şimdi merkez bankasının taperinge ne kadar uzak olduğuna veya Fed ile ECB arasında yakınlaşma için yer olup olmadığına dair ipuçları için ECB’ye bakacaklar.

“Ağustos ayı istihdam raporuna şahin Fed konuşmaları eşlik ederse dolar agresif bir şekilde geri gelebilir.”

ECB’nin Phillip Lane’i Jackson Hole’da somuttu ve temel olarak QE programını hem yukarı hem de aşağı yönde finansal koşullara göre ayarlama sözü verdi. Analist Ross J Burland’a göre, bu şu anda, EUR reel oranlarında görülen tüm zamanların en düşük seviyelerinin, potansiyel olarak Eylül ayına kadar, PEPP alımlarını yumuşatmak için bir argüman olarak kullanılabileceği anlamına geliyor. Analist şu çıkarımda bulunuyor:

Ancak, ABD verilerine ve Federal Rezerv’in Eylül toplantısına odaklanıldığında, şu anda kenarda bol miktarda kuru toz var. Eylül ayının Ağustos ayı istihdam raporuna şahin Fed konuşmaları eşlik ederse ve hissiyat yakın bir düşüşe geçerse, dolar agresif bir şekilde geri gelebilir.

Altın fiyatları ve DXY teknik analizi

Analist Ross J Burland altının bundan sonraki yönünü belirlemek için öncelikle DXY’yi analiz ediyor:

Ancak teknik olarak DXY, 93.15’te 200 günlük düzleştirilmiş basit ortalamanın altına geri döndü ve altın fiyatları günlük trend çizgisi direncini kırdı. DXY boğalarının haftalık kapanışı 93.50 üzerinde görmesi gerekiyordu ancak reddedildi.

Ross J Burland, altın fiyatı teknik analizine grafik üzerinden şu şekilde devam ediyor:

Karşı trend çizgisini test etmek için bir düşüş, altın için bir tomurcuk oluşturmalı ve bunun altında bir kırılma, sarı metal için daha da fazla yukarı yönlü potansiyele yol açacaktır. Boğalar artık bir sonraki hedef olarak Temmuz ayının yükseği 1.834’ü görüyor.

Bu, ilk testlerde sağlam olduğunu kanıtlayabilir, ancak eski trend çizgisi direncinin daha sonra bir karşı trend desteği olarak hareket etmesi beklenir. 1.856, 1 Haziran’ın en yüksek seviyesi 1.916’nın önünde geliyor. Altın ayılar yalnızca 1.769’un altındayken netliğe geri dönecek, ancak bu arada %38.2 Fibo geri çekilmesini karşılayan destek olarak 1.805’e çıkma riski var.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap