1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Fiyatı Varsayımı: Bu Düzeyler ve Gelişmeler Hedefleniyor!

Altın Fiyatı Varsayımı: Bu Düzeyler ve Gelişmeler Hedefleniyor!

featured

Altın fiyatı, dört haftanın en yüksek seviyesi olan 1.823 doların oldukça altında kalsa da, son saatte ulaşılan 1.812 dolarlık yeni seans dip seviyelerinden toparlanıyor. Altın fiyatındaki gerileme, bu Pazartesi Birleşik Krallık’ta Summer Bank Holiday nedeniyle durgun piyasalar arasında ABD dolarının aşağı yönlü hareketini durdurmasının ardından geldi. Altın fiyatını etkileyebilecek son gelişmeleri ve analist Anil Panchal’in analizlerini Kriptokoin.com olarak sizler için hazırladık.

ABD Tarım Dışı İstihdam verisi altın fiyatı için yön tayin edebilir

Analist Anil Panchal’e göre, gerilemeye rağmen Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta Jackson Hole Sempozyumu’nda para politikası konusundaki duruşuyla altının yükseliş potansiyeli bozulmadan kaldı. Analist, Jerome Powell’ın, Hazine getirilerinin yanı sıra ABD doları üzerinde ağır bir baskı oluşturan ve sırasıyla altın fiyatından yararlanan faiz oranlarındaki artış olasılığını küçümserken, tapering için herhangi bir zaman çizelgesi sağlamada yetersiz kaldığını düşünüyor.

Cuma günü açıklanacak ABD Tarım Dışı İstihdam verisi (NFP), sarı metal fiyatlarındaki bir sonraki yön için belirleyici olmaya devam ediyor. Analist Anil Panchal’e göre, Fed’in covid güncellemeleri ile birleşen taperinge ilişkin spekülasyonları altın yatırımcılarını eğlendirecek. Analist şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın fiyatı, Pazartesi günkü Avrupa seansı öncesinde iki haftanın en yüksek seviyesinden geri adım attıktan sonra 1.815 dolar civarında seyrediyor. Bunu yaparken, altın fiyatları Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşmasının ardından Cuma günkü ağır yükselişini pekiştiriyor. Altın satıcıları, Cuma günü yayınlanacak olan çok önemli ABD NFP’si öncesinde, karışık katalizörler ve temkinli hissiyat arasında hızlı kazançlar elde etmek için birkaç günün en yüksek seviyelerini şenlendirmiş olabilir.

Analist Anil Panchal: Jerome Powell’ın istihdama vurgu yapması altın traderlarını zorlayabilir

ABD Dolar Endeksi (DXY) iki haftanın en düşük seviyesini tazelese ve S&P 500 Vadeli İşlemleri hafif kazançlar elde etse de, koronavirüs ve jeopolitik manşetlerden dolayı piyasa duyarlılığının azalmasıyla altın fiyatı, yazı yazıldığı sıralarda gün içinde %0,18 civarında düştü. Analist Anil Panchal, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Ağustos ayı kilit istihdam raporundan önce gelen verilere, özellikle istihdam ayrıntılarına vurgu yapmasının da altın traderlarını zorlayabileceğini belirtiyor.

Cuma günü, Fed Başkanı Jerome Powell, bu yıl azalan sinyallere rağmen küresel piyasa duyarlılığını destekledi. Anil Panchal, bunun nedeninin, Fed Başkanı’nın kesin bir zamanlama önermekten kaçınması ve faiz indirimi ile faiz artırımı arasında bir boşluk olduğunu belirtmesiyle bağlantılı olabileceğini düşünüyor. Avustralya’nın enfeksiyon verilerini güncellemesi ve Ekim ayında olası bir zirveden önce hastane başvurularında daha fazla artış konusunda uyarması nedeniyle, NFP’nin önündeki uyarılara ek olarak, koronavirüs ile ilgili endişelerin artması da var.

“Hafif bir takvim ve karışık katalizörler altın yatırımcılarını rahatsız etmeye devam edebilir”

Kabil havaalanına yeni bir saldırı ve Ida kasırgasının yarattığı baskıya ilaveten ABD-Çin gerilimleri de altın fiyatı üzerinde baskı oluşturuyor. ABD’li yetkililer, Pazartesi günü erken saatlerde Kabil havaalanına beş roket atıldığını ve Ida’nın kategori 3 fırtınasına geçtiğini belirtti. Ayrıca, ABD Başkanı Joe Biden’in Pekin’in virüsün kökeni soruşturmasına karışmasını eleştirmesi ve Kabil havaalanına yapılan son saldırıdan Taliban’ı sorumlu tutmaktan kaçınması karışık sinyaller veriyor.

Analist Anil Panchal’e göre, hafif bir takvim ve karışık katalizörler altın yatırımcılarını rahatsız etmeye devam edebilir, bu da muhtemelen son konsolidasyonu uzatabilir, ancak Fed’in daraltma ve faiz artırımı konusundaki ölçülü yaklaşımı nedeniyle boğalar umutlu kalabilir. Analist bunlara ek olarak her şeyin, Jerome Powell’ın altın alıcılarını umutlu tutmak için temkinli iyimserliğini desteklemesi gereken Cuma günkü ABD istihdam verilerine bağlı olduğunun altını çiziyor.

Altın fiyatı teknik analizi

Analist Anil Panchal, altın fiyatının altı haftalık azalan trend çizgisinden geri adım atmasına rağmen, 1.810-08 dolarlık kilit destek birleşmesinin, 200-DMA’dan oluşan önceki direnç ve Haziran’dan itibaren azalan trend çizgisinin yukarı kırılmasını sürdürdüğünü belirterek, altın fiyatı teknik analizine şu şekilde devam ediyor:

Aynı durum, altın alıcılarını 1.830 dolarlık acil engeli aşma konusunda umutlu tutmak için daha sıkı RSI koşullarına katılıyor. Bununla birlikte, geçen ayın en yüksek seviyesi 1.835 dolara yakın herhangi bir yükselişe meydan okunacak. Öte yandan, 1.808 doların altında bir günlük kapanışın altın satıcılarını geri çağırmak için 1.800 dolar eşiğinden onay alması gerekecek. Bunu takiben, 1.775 dolar ve Haziran ayının en düşük seviyesi olan 1.750 dolar grafiklere geri dönmeli. Genel olarak, son geri çekilme hareketlerine rağmen altın boğalar baskın durumda. Yine de, 1.830-35 dolarlık alan, yukarı yönlü momentum için ciddi bir meydan okuma oluşturuyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap