1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Fiyatı Kestirimi: İzleyin, Bu Düzeyler Hedefleniyor!

Altın Fiyatı Kestirimi: İzleyin, Bu Düzeyler Hedefleniyor!

featured

Altın fiyatı, haftanın ilk gününü negatif bölgede kapattıktan sonra düşüşünü genişletti ve Salı günü 1.801.88 dolara düştü. Bununla birlikte, Salı gününün ikinci yarısındaki riskten kaçınan piyasa ortamı, altının talep bulmasına yardımcı oldu. Bugün yazının yazıldığı sıralarda altın, günlük bazda %0.08 düşüşle 1.813 dolar civarında işlem görüyordu.

“Yatırımcılar karlarını Ağustos ayının son işlem gününde realize etmeyi tercih ettiler”

Piyasa analisti Eren Sengezer’e göre, üst düzey makroekonomik veri yayınlarının yokluğunda, altının erken düşüşü, altın fiyatının %2’den fazla yükseldiği geçen haftaki rallinin düzeltmesi gibi görünüyor. Analist, yatırımcıların karlarını Ağustos ayının son işlem gününde realize etmeyi tercih etmiş olabileceklerini, altının kayıplarını silmekte zorlanmamasının da Salı günkü hareketin teknik olduğu görüşünü desteklediğini söylüyor.

Kriptokoin.com haberlerinden de takip ettiğiniz gibi, Konferans Kurulu Salı günü ABD’de Tüketici Güveninin Temmuz’daki 125,1’den Ağustos’ta 113,8’e düştüğünü bildirdi. Eren Sengezer’e göre, bu veri, 124’ün piyasa beklentisini kaçırdı ve piyasa katılımcılarını temkinli bir duruş sergilemeye zorladı. Analist şu yorumu yapıyor:

Bozulan piyasa havasını yansıtan Wall Street’in ana endeksleri günü mütevazı bir düşüşle bitirme yolunda ilerliyor. Bu arada ABD Dolar Endeksi (DXY), gün başında 92,40’ta belirlediği iki haftanın en düşük seviyesinden toparlanmayı başardı. Şu anda DXY 92,69’da gün için yatay seyrediyor.

ABD’den Cuma günkü Ağustos işgücü piyasası raporu öncesinde, altın konsolidasyon aşamasında kalabilir. OCBC Bank analistlerine göre, hayal kırıklığı yaratan bir Tarım Dışı İstihdam raporu, altın fiyatlarında 1.900 dolara doğru bir ralliyi tetikleyebilir. Analistler şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, iki günlük bir aradan sonra Cuma günü bir kez daha 1.800 doların üzerinde kapanarak, altına olan ilginin bir enflasyon riskinden korunma olarak geri dönebileceğini gösteriyor. Ralli devam ederse altının yakın vadede 1.830 dolara, Cuma günkü iş raporu hayal kırıklığına uğratırsa muhtemelen 1.900 dolara yükselmesini bekliyoruz.

Altın fiyatı teknik analizi

Piyasa analisti Eren Sengezer, altın fiyatı için yapmış olduğu teknik analizde şu noktaları belirtiyor:

Günlük grafikte Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 60 civarında yatay hareket ediyor ve bu da alıcıların altının hareketini kontrol etmeye devam ettiğini gösteriyor. Ek olarak, Altın fiyatı, Salı gününü şu anda 1.810 dolarda bulunan kritik 200 günlük SMA’nın üzerinde kapattı. Yukarı yönde, ilk direnç 1.830 dolar (statik seviye) öncesinde 1.823 dolar  (30 Ağustos en yüksek) seviyesinde bulunuyor. Destekler 1.810 dolar (200 günlük SMA), 1.800 dolar (psikolojik seviye, 6 Ağustos’tan gelen yükselen trend çizgisi) ve 1.792 dolar (50 günlük SMA) seviyelerinde bulunuyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap