İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Fiyatı İçin Eylül’de Ne Beklemelisiniz? İşte Tahminler…

Altın Fiyatı İçin Eylül’de Ne Beklemelisiniz? İşte Tahminler…

featured

Altın fiyatı hafta boyunca ve özellikle Cuma günü Jackson Hole’daki ABD Merkez Bankası (FED) açıklamasının gelip gitmesiyle önemli ölçüde yükseldi. Bu gelişmeler ışığında Ağustos ayının da sonlanmasıyla Eylül ayında sırada neler var? Kriptokoin.com olarak Metallic Minerals CEO’su Greg Johnson ve altın analisti Christopher Lewis’ın yorumlarını derledik…

Altın fiyatı, Jackson Hole konuşmasına odaklanmıştı

Cuma günü Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşma yaptığı Jackson Hole Sempozyumu sonrasında uzmanlara göre belki de Federal Rezerv’in tahvil alımını azaltması muhtemel olsa da, gerçek şu ki, bunu yavaş yavaş ve çok düşünceli yapacaklar. Yani sistemde ani bir şok olmayacak. Ayrıca Merkez Bankası enflasyon ihtimalinden bahsetmeye başlıyor. Dünyada herkes enflasyonun var olduğunu biliyorken, birçoğuna göre, Merkez Bankası’nın da bundan bahsetmeye başlaması altın sahibi olma fikrini daha da inandırıcı hale getiriyor.

Destek ve direnç seviyeleri neler olabilir?

Yazım sırasında ons başına 1.816 dolardan işlem gören altın için yorumda bulunan Christopher Lewis’a göre 1.830 dolar seviyesinin üzerine çıkabilirsek muhtemelen daha yüksek bir seviyeye ulaşabilir, 1.910 doları bile görebiliriz. Bu, önemli bir satış baskısının olduğu bir alan ve bu nedenle direnç olmanın yanı sıra; analiste göre, güzel bir hedef olabilir.

Lewis, “bu piyasa ile negatif bir korelasyon oluşturma” eğiliminde olan ABD Dolar Endeksine dikkat çekerek doların baskıya karşı karşıya kalmaya devam ettikçe altının yükseliş görmesinin muhtemel olduğunu belirtiyor. Analiste göre 1680 dolar seviyesindeki bu destek seviyesinin altında bir kırılmayı tersine çevirirsek, o zaman altın için felaket olabilir. Ancak toparlanma sürecinde olduğumuzu ve belki de piyasayı 2.000 dolara doğru gönderdiğimizi düşünüyor.

Metallic Minerals CEO’su: Eylül ayı için iyimserim

Metallic Minerals CEO’su ve Metallic Group başkanı Greg Johnson, altın madencilerinin ve yatırımcıların sarı metalin bu hafta 1.800 doları geçmesine rağmen önemli derecede düşük seviyelerden alıp sattığını belirtti.  Johnson, altın ve altın hisse senetlerinin bir yıl önce tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın olduğunu kaydetti. O zamandan beri VanEck Vectors Junior Gold Miners ile fiyatlar %28 düştü. Johnson, bunların daha fazla düzeltme görme eğiliminde olduğunu söyledi.

Ayrıca bir yaz mevsiminden çıktığımızı, pek çok insanın piyasadan çıktığını belirten Johnson, Eylül ayında daha iyi piyasalar görebileceğimiz konusunda iyimser. Geçmiş 12 ayın sağlıklı düzeltmeler ile gerçek bir yatırım fırsatı sunduğuna da dikkat çekiyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap