1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. Altın Fiyatı Haftalık Varsayımı: İşte Beklentiler ve Olabilecekler!

Altın Fiyatı Haftalık Varsayımı: İşte Beklentiler ve Olabilecekler!

featured

Altın fiyatı, beklenenden daha kötü gelen NFP verilerinin ardından Cuma günü yükseldi. Analist Richard Snow, NFP verilerine yanıt olarak altının parlamaya başladığını söylüyor ve kıymetli metalin Haziran 2019’dan başlayan uzun vadeli yükseliş eğilimini sürdürmesinin çok muhtemel olduğunu düşünüyor. Kriptokoin.com olarak Richard Snow’un analizlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Altın fiyatı zayıf NFP verilerine tepki olarak yükseldi

Piyasa analisti Richard Snow, tahminlerden büyük ölçüde sapan NFP verilerinin ardından, altın fiyatının nasıl tepki verdiğini aşağıdaki 5 dakikalık grafik üzerinden gösteriyor.

Dünyanın en büyük ekonomisinde yeni yaratılan istihdam Cuma günü, tahminlerden 500 bin saparak, sadece 235 bin olarak gerçekleşti. Rakam hala olumlu olsa da, Haziran ve Temmuz için sırasıyla 962 bin ve 1.053 bin rakamları göz önüne alındığında hayal kırıklığı yaratıyor.

ABD tarım dışı istihdam tablosu / Kaynak: Tradingeconomics

Bu yetersiz rakam, Fed’in pandeminin başlangıcından bu yana karışık bir ilerleme kaydeden işgücü piyasasındaki “önemli ilerleme” yorumu bağlamında önemli.

Fed 22 Eylül’de ne yapacak?

Analist Richard Snow’a göre, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üyeleri, iş piyasasının taperingi kolaylaştıracak kadar ileri gidip gitmediğini belirlemek için bu ayki Fed toplantısından (22 Eylül) önce Ağustos rakamını kesinlikle dikkate alacak. Analist, bu yıl veya gelecek yılın başlarında herhangi bir tapering teyidinin, kaçınılmaz ilk faiz artırımı yaklaştıkça orta vadede faizsiz emtia fiyatlarının daha yumuşak olmasını sağlayabileceğini belirtiyor ve şu değerlendirmeyi yapıyor:

Bununla birlikte, Cuma gününün momentumu gelecek haftaya kadar devam ederse, altın hala daha yüksek işlem görebilir ve bu, son iki ayda önemli bir direnç seviyesi olarak hizmet eden 1.830 seviyesinin üzerinde bir kırılma ile sonuçlanır. 1.830’un üzerine çıkılmaması, devam eden aralık piyasasını destekleyebilir.

Altın fiyatı haftalık görünümü

Analist, Altın fiyatındaki ilk hareketin arkasındaki ana itici gücün, ABD doları endeksi (DXY) üzerinden dolardaki düşüşe bağlanabileceğini vurguluyor.

DXY günlük grafik

Önümüzdeki hafta için altın görünümü

Analist Richard Snow’a göre, Kıymetli metalin Haziran 2019’dan başlayan uzun vadeli yükseliş eğilimini sürdürmesi çok muhtemel, ancak dolardaki devam eden düşüşten muhtemelen mümkün olacak olan 1.830 işaretini aşması gerekiyor. Analist, haftalık görünüme ilişkin şu değerlendirmeyi yapıyor:

Piyasanın 22 Eylül’e doğru taperinge dair güçlü bir olasılık öngörmesi halinde risk, doların yenilenmesiyle çok fazla oynayabilir ve bu durum, altın fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacaktır. Ek olarak, mücevher olarak kullanılan değerli metale yönelik talebin genellikle daha güçlü olduğu Hindistan’da festival sezonuna giriyoruz. Bunun altın fiyatını büyük ölçüde etkilemesi pek olası olmasa da, fiyatları oldukları yerde desteklemeye ve yükseliş anlatısını desteklemeye yardımcı olabilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap