1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. “ABD, eninde sonunda Suriye’den gidecek, biliyoruz” diyen DSK Temsilcisi: Evvelden bizi uyarmalılar

“ABD, eninde sonunda Suriye’den gidecek, biliyoruz” diyen DSK Temsilcisi: Evvelden bizi uyarmalılar

featured

Washington’ın Çin’i 1 numaralı tehdit addederek Asya-Pasifik’e odaklanma politikası kapsamında selefi Donald Trump’ın Taliban’la vardığı anlaşma uyarınca ABD Başkanı Joe Biden’ın Afganistan’dan çekilmesi sonrası, gözler Suriye’ye çevrildi. ABD destekli PYD/YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) siyasi kolu Demokratik Suriye Konseyi’nden (DSK) Fırat’ın doğusunda konuşlu ABD güçlerinin çekilmesi beklentisine dair yeni bir açıklama geldi. Ankara, PYD/YPG’yi, PKK’nın Suriye’deki uzantısı’ olarak gördüğünden DSK/DSG’yi ‘terör örgütü’ olarak kabul ediyor.

DSK’nin ABD Temsilciliği’nin üç direktöründen biri olan, aynı zamanda DSK Başkanlık Komitesi’nde yer alan Bassam Saker, Afganistan’dan çekilme sırasında yaşanan kaosa atıfla “ABD diyor ki, IŞİD’le savaşı bitirene dek kalacağız. Ama kalıp kalmayacaklarını bilmiyoruz. Terk etmek isterlerse, bu, ani değil, adım adım olmalı ve bizi önceden uyarmalılar” dedi.

Rusya’nın resmi haber ajansı RIA Novosti’ye konuşan Saker, ‘ABD güçlerinin çekilmesinin Suriye’deki güvenlik durumunu etkileyeceğini ve bir boşluk yaratacağını’ öne sürdü.

“Eninde sonunda gideceklerini biliyoruz” diyen DSK Temsilcisi, ‘Amerikalıların IŞİD’le savaş bitene, el Hol kampındaki IŞİD’li esirler sorunu çözülene ve Suriye’de siyasi çözüm bulunana dek kalmasını istediklerini’ belirtti.

Bölgede çok az sayıda ABD askeri kaldığına dikkat çeken Saker “Elbette sonsuza dek kalmalarını istemiyoruz. Sadece biz siyasi süreci tamamlayana dek. Gideceklerdir, bu onların tercihi ve kararıdır, bizim değil” dedi.

ABD yönetiminin Suriye’ye IŞİD için savaşmaya gelmiş ve şimdi DSK’nin kontrolündeki kampta tutulan esir vatandaşlarını geri kabul etmeleri için diğer ülkeleri zorladığını bildiklerini aktaran Saker “Esir meselesini, el Hol kampını bitirmeleri lazım” vurgusu yaparak ekledi:

“Çünkü patlamaya hazır bomba gibi. Gitmeden evvel bunu çözmeleri şart. Çok ciddi bir sorun ve sadece bize değil, tüm dünyaya tehdit. O yüzden Amerikalılarla Ruslar işbirliği yapıp bu sorunu çözmeli.”

Biden yönetimiyle işbirliğini öven DSK Temsilcisi, Washington’dan hem IŞİD’le savaşta hem de istikrara kavuşturma çabalarında kendilerine aynı desteği vermesini beklediklerini dile getirdi.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın yönetimi ise açıklamalarında hep ‘ABD’nin ülkedeki varlığının Suriye’nin egemenliği ile uluslararası hukuku ihlal ettiği ve petrol yataklarına erişimi amaçladığına’ vurgu yapıyor.

Daha önce RT’ye konuşan DSK Eş Başkanı İlham Ahmed, Fırat’ın doğusunda konuşlu ABD güçlerinin geri çekilmesinin beklendiğini söylemişti.

Ankara, PKK’nın Suriye’deki uzantısı olarak gördüğü PYD/YPG ile ilişkili DSK/DSG gibi örgütlerin de ‘terör örgütü’ olarak kabul edilmesini istiyor. Ancak, başta ABD olmak üzere Batılı güçler, Ankara’nın bu tezini kabul etmiyor. Ankara, YPG/DSG’ye silah verilmesine de sert şekilde karşı çıkıyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap