1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 6 Uzman Yorumladı: Altın, Haftaya Nasıl Bir Yol İzleyecek?

6 Uzman Yorumladı: Altın, Haftaya Nasıl Bir Yol İzleyecek?

featured

Altın vadeli işlemleri, Çarşamba günü kilit 1.800 dolar seviyesinin altında kaldı ve kayıplarını ABD dolarının daha da güçlenmesinin baskısıyla, arka arkaya ikinci seansa taşıdı. Gold Newsletter editörü Brien Lundin’e göre; altın, tüm piyasalar gibi, traderların çay yapraklarını (Federal Reserve) para politikası için nasıl yorumladıklarına göre günlük bazda işlem görüyor. Gerçekten de altının geleceğini tahmin falcılığa mı döndü? Kriptokoin.com olarak uzmanların görüşlerini sizler için derledik.

Altın, beklentilerin altında kalan NFP’ye rağmen yükselişe geçemedi

Federal Rezerv’in Çarşamba öğleden sonra yayınlanan ekonomik koşullara ilişkin Bej Kitabı’nda, genel ekonomik büyümenin “Temmuz başından Ağustos’a kadar ılımlı bir hıza kaydığı” belirtildi. Bu açıklamanın ardından kıymetli metal, Çarşamba günkü fiyat seviyelerinden biraz daha yüksekte işlem gördü.

Aralık altın vadeli işlemleri, %0,3 düşerek ons ​​başına 1.793,50 dolara yerleşti. Bej Kitap’ın yayımlanmasından kısa bir süre sonra elektronik ticarette, sözleşme 1.794,90 dolardan işlem gördü. FactSet verilerine göre, altın fiyatları Salı günü %1,9 düştü. 9 Ağustos’tan bu yana en aktif kontrat için bir günlük en keskin yüzde düşüşü ve bu hareket sözleşmeyi 26 Ağustos’tan bu yana en düşük uzlaşmaya itti. Insignia Consultants araştırma direktörü Chintan Karnani şu yorumu yaptı:

Dolardaki keskin artışlar, merkez bankalarının varlık alımlarını azaltacağı beklentileri ve altının geçen hafta düşük ABD Ağustos tarım dışı maaş bordroları şeklindeki olumlu haberlere rağmen, altın fiyatının geçen hafta 1.840 doları geçememesi, altının kilit 1.800 doların altına düşmesine yol açtı. Bu, kısa vadeli traderların altın yatırımlarından çıkmak için her yükselişi kullanmasına neden oldu.  

Kırılgan bir denge var

Dolar, dolar ile işlem gören değerli metal üzerinde baskı oluşturarak güçlenmeye devam etti. ICE ABD Dolar Endeksi DXY %0,2 artışla 92,65’te işlem görüyor. Altın piyasası işlemleri, fiyat hareketlerini destekleyen COVID-19’a neden olan koronavirüsün delta varyantına ilişkin endişeler ve işgücü piyasasındaki toparlanmanın dengesiz görünmesi nedeniyle, Fed’in para politikası planlarına ilişkin belirsizlik zemininde gerçekleşti. Sevens Report Research’den Tyler Richey,  Çarşamba günkü haber bülteninde şunları yazdı:

Altın için yükseliş durumu, istikrarlı ancak nispeten yavaş bir ekonomik iyileşme (çok sıcak veriler şahin para akışlarına neden olur) ile hala uyumlu merkez bankası politikası arasındaki çok kırılgan bir denge ile karakterize ediliyor. Dolayısıyla, bunlardan herhangi biriyle çelişen herhangi bir şey, kısa vadede altın üzerinde ağırlık yaratacaktır.

“Fed’in Eylül kararı, altın üzerinde asılı kalacak”

Bu arada, sarı metale karşı güvenli liman akışı için rekabet edebilecek gösterge tahvil getirilerindeki zayıflık, altına fazla destek sağlayamadı. ActivTrades teknik analisti Pierre Veyret, Çarşamba günkü notunda şunları yazdı:

Daha riskli varlıklardaki düşüşlere rağmen, altın mevcut kısa vadeli riskten kaçış ortamından yararlanamadı. Yatırımcılar, güvenli limanlara yönelme kararını almadan önce, herhangi bir ekonomik yavaşlamanın daha fazla işaretini beklemek isteyebilirler.

Cuma günü altın, dolardaki hafif bir düşüşle güçlendi, ancak ABD Merkez Bankası’nın ekonomik destek önlemlerini gevşetme konusundaki bir sonraki hamlesine ilişkin belirsizlik bazı yatırımcıları kenarda tuttu. Commerzbank analisti Daniel Briesemann, altının daha çok 1.800 dolar civarında dolaştığını ve birçok piyasa katılımcısının kısmen Fed’in daralma zaman çizelgesini çevreleyen belirsizlik nedeniyle kenarda beklediğini söyledi ve şu tahminde bulundu:

Fed’in daralmaya başladığında alacağı karar, altın üzerinde asılı kalacak.

Federal Açık Piyasa Komitesi’nin bir sonraki toplantısı 21-22 Eylül tarihlerinde yapılacak. Getirisi olmayan külçe, faiz oranları düşükken kazanma eğilimindeyken, bazıları külçeyi büyük teşviklerin körüklediği yüksek enflasyona karşı bir korunma olarak gördüğünden, kıymetli metal yatırımcıları Fed’den gelen ipuçlarını yakından takip ediyor. Ve sinyaller, ABD ekonomisinin Ağustos ayında “biraz küçüldüğünü” gösteren yakın tarihli bir Fed raporuyla karışıktı. Ancak bir dizi Fed yetkilisi bu hafta, istihdam artışındaki Ağustos ayındaki yavaşlamanın bu yıl varlık alımlarını azaltma planlarını boşa çıkarmayacağını söyledi. UBS analisti Giovanni Staunovo da Fed’in karının altın fiyatı üzerindeki etkisine dikkat çekti:

Altın menzile bağlı işlem görmeye devam etti ve değerli metale öncelikle dolar bazında bakıldığı için altın fiyatı üzerinde en büyük etkiye sahip olan Fed’dir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap