1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 5 Analist Altın Varsayımlarını Paylaştı: Bunlara Hazır Olun!

5 Analist Altın Varsayımlarını Paylaştı: Bunlara Hazır Olun!

featured

Altın vadeli işlemleri ABD tüketici güveninin altı ayın en düşük seviyesine düştüğünü gösteren verilerin ardından metalin destek bulması nedeniyle fiyatların bu ay için hafif bir kazanç sağlamasıyla birlikte Salı günü yükselişle kapandı. Peki, önümüzdeki günlerde altın fiyatı nasıl bir yön izleyecek? İşte analistlerin yorumları…

Jim Wyckoff: ABD dolarının zayıflaması, altın fiyatlarını destekleyecek

Kitco’nun kıdemli altın analisti Wyckoff, tüketici güven endeksi ve Chicago PMI’ın Temmuz ayına göre Ağustos ayında zayıflamasıyla altının “zayıf ABD ekonomik verileri” ile bir miktar zemin kazandığına dikkat çekiyor. Salı günü açıklanan verilere göre ABD tüketici güveni Temmuz ayındaki 125,1’den bu ay 113,8’e düştü. Ayrıca, veriler Chicago PMI’ın Ağustos ayında 73.4’ten 66.8’e düştüğünü gösterdi.

Wyckoff, ABD doları endeksinin zayıflamaya devam etmesi halinde “altını destekleyeceğini ve genel hisse senedi ve finansal piyasa istikrarsızlığının olacağını” söyledi ve “tarihsel olarak çalkantılı” Eylül ve Ekim aylarının hemen önümüzde olduğunu da sözlerine ekledi. Yarım düzine majör para birimine karşı para birimi göstergesi olan %0.06 olan ICE ABD Dolar Endeksi DXY Salı günü 92.403’e kadar düştü, ancak aylık bazda yaklaşık %0.6’lık artış yolunda 92.678’de sabit işlem görüyordu.

Kriptokoin.com olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere ABD Fed Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole’da değerli metal alımının devam etmesini olumlu yönde desteklediği görülen konuşmasının ardından dolarda bir miktar zayıflık gelmesiyle birlikte dolar ve genel olarak finansal piyasalar artık para politikasına kilitlenmiş durumda.

Analistler, ABD’deki son gelişmelere dikkat çekti

XM’de kıdemli yatırım analisti Marios Hadjikyriacos, günlük bir araştırma notunda “Piyasalar şu anda Fed’in Eylül’de tahvil alımını azaltma sinyali verip Kasım’da süreci başlatıp başlatmayacağı ya da Kasım’da önceden açıklanıp Aralık’ta uygulanıp uygulanmayacağına bakıyor,” diye yazdı. Arka planda, Cuma günkü ABD Ağustos ayı istihdam raporu, finansal varlıklar için artan bir öneme sahip oldu.

Zaner analisti Peter Grant’e göre veriler piyasa beklentilerinin önemli ölçüde üzerinde gelirse, “tahvil alımını azaltma ve [faiz] oranındaki artış ile bir kez daha kızışacak”. Bu arada Craig Erlam, ekonominin COVID-19’un son derece bulaşıcı delta türünden nihai olarak toparlanmasına işaret ederek altının yükselişinin sınırlı olabileceği konusunda uyardı. Oanda’nın kıdemli analisti, şu ifadeleri kullandı:

ABD’deki ekonomik toparlanma delta baskısı nedeniyle önümüzdeki aylarda yavaşlayabilir, ancak hala doğru yolda. Bu, orta vadede altının yükselişini sınırlayabilir.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap