1. Ana Sayfa
  2. Ekonomi
  3. 4 Analist: Altın Fiyatının Bu Düzeylere Düşmesini Bekliyoruz!

4 Analist: Altın Fiyatının Bu Düzeylere Düşmesini Bekliyoruz!

featured

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın bu hafta yapacağı konuşma öncesinde doların yükselmesi ve yatırımcıların ekonomik teşvikin azaltılmasına ilişkin ipuçlarını beklemesiyle düştü.

“Altın sempozyuma kadar aşağı yönlü konsolide olabilir”

Spot altın yazının yazıldığı sıralarda ons başına %0,3 düşüşle 1.784,82 dolara düşerken, ABD altın vadeli işlemleri de %0,3 düşüşle 1,785 dolara geriledi. Bu arada Dolar endeksi (DXY) %0,1 yükseldi ve dolar cinsinden külçe üzerinde ağırlık yarattı. Kriptokoin.com haberlerinden takip ettiğiniz üzere Jerome Powell’ın Cuma günü Wyoming, Jackson Hole’da Fed’in yıllık ekonomik sempozyumunda konuşması planlanıyor. OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Edward Moya, Jerome Powell’ın konuşmasına işaret ederek şu yorumu yapıyor:  

Bazı yatırımcılar, Jackson Hole’dan şahin bir sürprizimiz olması durumunda biraz korunmak istiyor. Altın sempozyuma kadar aşağı yönlü konsolide olabilir.

Artan sayıda Fed yetkilisi tahvil alım programını geri çevirme olasılığını aktif olarak tartışırken, koronavirüsün Delta varyantındaki artış bu görüş üzerinde bir belirsizlik gölgesi yaratıyor. ANZ Research analistleri bir notlarında şu değerlendirmeyi yapıyorlar:

Devam eden pandemi sırasında daha sabırlı olabileceklerine dair herhangi bir işaret, altın fiyatlarının iyi bir şekilde desteklendiğini gösterebilir. Ancak, reel getirilerdeki herhangi bir kazanç yatırımcı talebini azaltabilir.

Altının çekiciliği azalacak mı?

Analist Eileen Soreng’e göre; altın, enflasyona ve itibari para birimlerinin değer kaybetmesine karşı bir korunma aracı olarak görüldüğünden, Fed’in daralması bu iki koşulu da ortadan kaldıracak ve böylece altının çekiciliğini azaltacak. Geojit Financial Services emtia araştırması başkanı Hareesh V.’nin görüşü ise şu doğrultuda:

Altın fiyatları için kartlarda birkaç düzeltme daha var. Koronavirüsle ilgili durum geçen yıl kadar kritik değil ve yatırımcıların daha riskli varlıklara odaklanmasıyla güvenli liman talebi yakın vadede cansız olacak.

Bu arada belirtmeliyiz ki duyarlılığın göstergesi olarak, dünyanın en büyük altına dayalı borsa yatırım fonu olan SPDR Gold Trust’ın varlıkları Nisan 2020’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Stratejistler altın fiyatını nasıl analiz ediyor?

Altın, yılın en düşük seviyelerinden büyük destek savunmasını 1682 dolarda genişletti. Bununla birlikte, Credit Suisse’deki stratejistler, sarı metalin geri kazanımının 1800 dolar ile 1834 dolar aralığında bir dizi dirençle sınırlandırılmasını bekliyor. Stratejistler, beklentilerini şu analizlerine dayandırıyorlar:

Altın güçlü olmasına rağmen, şu anda 55 ve 200 günlük ortalamaları ve 1800/1834 dolardaki Temmuz ve Ağustos zirveleri dahil olmak üzere bir dizi direnç testiyle karşı karşıya ve bunun toparlanmayı sınırlamasını ve daha geniş bir aralıkta riskin tekrar düşmesini bekliyoruz.

Credit Suisse stratejistleri analizlerine şu şekilde devam ediyorlar:

Yalnızca 1671 doların altında olsa da, önemli bir düşüş eğilimi değişikliğini işaretlemek için büyük bir zirveye işaret eder. Daha sonra, başlangıçta 1620/15 dolardan, ardından 1565/60 dolardan destek görürüz. 1834 doların üzerinde, Haziran ayının en yüksek seviyesi olan 1917 doları test etmek için daha önemli bir düşük seviyenin mevcut olabileceğini gösteriyor.

Yorum Yap

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

Yazar Hakkında

Besle kargayı , oysun gözünü deyimi ile çıktığımız bu yolda , yazılarımız ve özgün tarzımız ile sizlerle buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Yorum Yap